TZ wants to help run its private schools; A draft Bill for a private school to admit G-sponsored stu

nngu007

JF-Expert Member
Aug 2, 2010
15,862
5,797
The Tanzanian government is preparing a law that will allow it to participate in the running of private schools.
seco.jpg

The draft Bill aimed at creating the Basic and Secondary Education Act 2014 proposes that the education minister may, in consultation with the minister responsible for local government, gazette the designation of a private school as public.

The law would provide for such a school to admit government-sponsored students, and for the government to post some of its teachers to the school. A similar model is used in the health sector, whereby the government has posted staff in church-owned hospitals and health centres.

The Bill, which is awaiting tabling in parliament, also proposes the establishment of the Basic and Secondary Education Authority to oversee secondary education, provide the structure for basic and secondary education and special needs education and accreditation.

The secretary general of Tanzania Association of Managers and Owners of Non-Government Schools and Colleges, Benjamin Nkonya, said that after consultations, the draft had been amended to provide that the designation be for a specified period, and after a formal agreement with the owner and approval by the education regulator.

A second round of discussion will be convened by the ministry once it finishes consulting other stakeholders.

Private schools perform better in national examinations than those run by the government, which charge lower fees. In real terms, however, public schools are more expensive to run due to government procurement procedures and inefficiencies.

The country has 2,700 privately-owned education facilities, which include primary schools, secondary schools and colleges, while the government has 16,000 primary schools and 4,300 secondary schools.

While public primary schools are free, secondary schools cost a parent up to Tsh250,000 ($145) per annum. For private schools, a parent could part with up to Tsh4,000,000 ($2,323) per year.

Government schools in Tanzania are twice as expensive to run as their privately-owned counterparts, reflecting the impact of public procurement procedures on the cost of delivering basic services and goods.

As an example Mr Nkonya said a 1kg packet of maize flour at the government-owned Mpwapwa High School in Dodoma costs Tsh3,500 ($2.03) while the price of the same bag at the Kibaigwa market in the same region is only Tsh450 ($0.26). At the neighbouring privately run Christopher Secondary School, the price for 1kg of maize flour is Tsh300 ($0.173) because the owner negotiates the prices with the Kibaigwa market wholesalers for bulk purchases.

According to Mr Nkonya, whereas the actual unit cost of providing education (primary or secondary) in Tanzania is $1,000, it doubles to $2,000 in government schools.

Mr Nkonya who was discussing the proposed Education Act, said that while the proposal had initially raised alarm bells, in reality it could increase access to education by opening up redundant capacity in private hands.

As per the proposed Bill, designating in relation to service provision refers to the agreement between the government and a private asset owner for the former to use them for service provision.

"Thus, privately owned school buildings may be used by the government to run secondary education programmes. Besides, a person may have the assets but is not interested in managing a school. Under such circumstances, the government may take up the structures and use them to provide education," said Mr Nkonya.

Source:theeastafrican
 
Huu ni wizi wa mchana!kwenye afya kulikuwa na uhaba wa vituo vya kutolea huduma ndio maana pakawa na makubaliano hayo.sioni kama elimu ya msingi au sekondari kuna uhaba wa shule.Isitoshe huu ni utapeli kwani utawezaje kupeleka walimu shule ya private kabla ya kujitosheleza kwenye shule za serikali?
Hii ni escrow nyingine ya kutaka kipeleka fedha za serikali kwa faida ya watu binafsi kama tunavyoliwa sasa katika ada ya vyuo vikuu.
 
Shule zake zenyewe imeshindwa kuzihudumia, itaziweza hizi za Private? Wana ndoto za alinacha kweli hawa!!!
 
Ukweli ni kwamba shule za govt hazitoshi. Kama woote tungepeleka watoto wetu shule za msingi za serikali hapangetosha. Naamini serikali ina wajibu wa kuchangia uendeshaji wa shule za binafsi. Lakini uchangiaji huo usiwe kwa style hii wanayotaka kuipendekeza hapa. Ati shule ya private itwaliwe na govt, big no.

Sababu moja wapo inayosababisha tunapeleka watoto wetu private ni ubora wa elimu itolewayo. Sasa ukizi convet tena kuwa za serikali kiwango cha elimu cha weza kushuka kwa sababu ya style za uendeshaji.

Njia nzuri ni serikali kuweka ada elekezi kwa shule kulingana na huduma zitolewazo.Halafu serikali kutoa ruzuku kwa kila mtoto anayesoma private. Hii itapunguza gharama kwa wazazi na hivyo kuchichea wazazi wengi kumudu elimu ya private.
 
Serikali ipo sawasawa.
Wewe kama una private school na hutaki hamisha shule.
 
Sasa hivi hakuna uhaba wa walimu,siyo busara kwa serikali kujilundikia mzigo wakati walimu waliopo serikalini hawahudumiwi vizuri.
Shule nyingi za private zinaongozwa kibiashara.Hivyo fedha nyingi zinazokusanywa kwenye ada zinapelekwa kwenye mitaji ya wamiliki badala ya kuboresha maslahi wa tumishi na kuendeleza shule.Kabla ya kuingia kwenye utaratibu huo wa Kifisadi,wafanye tafiti za kutosha na hasa za matumizi ya kifedha ili kujiridhisha kama wanahitaji kusaidiwa kifedha.
 
kuna shule za hawa jamaa ni nyingi sana na mwakani ruzuku yao itapungua sana maandalizi
 
Back
Top Bottom