Trump azumgumza kwa mara ya kwanza tangu Biden kuwa Rais. Asema hana mpango wa kuanzisha chama kipya cha siasa

beth

JF-Expert Member
Aug 19, 2012
2,843
2,000
Aliyekuwa Rais wa Marekani, Donald Trump amezungumza kwa mara ya kwanza tangu Joe Biden kuwa Rais na kusema hana mpango wa kuanzisha Chama kipya cha Siasa

Akizungumza akiwa Florida, Trump amesema kitendo cha kuanzisha Chama kipya kitagawanya kura za Republican na kupelekea kisishinde tena

Pia, amemkosoa Rais Biden kwa kubadili yaliyofanywa katika utawala wake ikiwemo masuala ya uhamiaji na usalama katika mipaka

======

Donald Trump says he has no plans to launch a new political party, telling a conservative conference in Florida that it would split the Republican vote.

In his first speech since Democrat Joe Biden became president, he also hinted that he might run for office again in 2024.

Mr Trump strongly criticised his successor, saying US policy had gone from "America first to America last".

The speech comes weeks after Mr Trump was acquitted in an impeachment trial.

His appearance at the Conservative Political Action Conference (CPAC) in Orlando on Sunday represents his continued influence over the Republican Party.

The mood of the conference - which began on Thursday - has been extremely pro-Trump, with loyalists including Texas Senator Ted Cruz and his son Donald Trump Jr among the speakers.

The former president remains banned from social media platforms, including Facebook and Twitter, over his response to January's deadly riot at the US Capitol.

He has been living at his Mar-a-Lago Florida golf resort since leaving the White House.

What did Donald Trump say?

The 74-year-old former president was cheered by supporters when he appeared on stage at the Hyatt Regency Hotel more than an hour late. Many people in the crowd were not wearing masks.

"I stand before you today to declare that the incredible journey we began together four years ago is far from over," he said.

"We are gathered this afternoon to talk about the future - the future of our movement, the future of our party, and the future of our beloved country."

He dismissed any idea that he might start a new political party - describing rumours he would do so as "fake news".

"Wouldn't that be brilliant? Let's start a new party so we can divide our vote and never win," he joked.

"We have the Republican Party. It's going to unite and be stronger than ever before."


Despite losing November's presidential election and being deeply criticised over the January riot, reports suggest Mr Trump remains extremely popular among his voting base.

Last week one US poll suggested 46% of surveyed Trump voters would vote for him if he left the Republicans and started his own party.

In his CPAC speech, Mr Trump repeated his false claims that he lost November's election to the Democrats because of electoral fraud and he hinted at another run in 2024, saying: "Actually you know they just lost the White House. But who knows - who knows? I may even decide to beat them for a third time, OK?"

He excoriated the new administration, criticising Mr Biden for reversing his hard line on immigration and border security.

"We all knew that the Biden administration was going to be bad but none of us even imagined how just how bad they would be and how far left they would go," he told the cheering crowd.
 

dong yi

JF-Expert Member
Jan 31, 2016
3,628
2,000
Huyu jamaa ni kama ana dawa hivi za mvuto.Pamoja na mambo yake ya yanayoonekana ya maajabu ajabu lakini watu wengi bado anaushawishi nao.
ni kama magufuli tu, sema ubaya wa magu ni jinsi alivyovuruga biashara na uwekezaji, na jinsi anavyotumia dola kusumbua wapinzani wake!......


bila hayo mawili magufuli na yeye angekua kama trump tu, wote tunakua tunampenda sana sana....... sema kuvuruga biashara katuumiza wengi
 

dong yi

JF-Expert Member
Jan 31, 2016
3,628
2,000
Ndio Raisi wakwanza kwa miaka ya karibuni kuwabagua black America wafuasi wake wabaguzi pia na ww anakuona kama nyani so sjui ni nn kinachokufanya umkubali
nadhan hauko sahihi, uungwaji mkono wa watu weusi kwa trump umeongezeka ndani ya kipindi cha miaka minne akiwa madarakani (idadi ya kura za weusi alizopata imeongezeka sana).........
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Similar Discussions

Top Bottom