Time to go Home


Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
380
Likes
2
Points
0
Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
380 2 0
A businessman entered a tavern, sat down at the bar, and ordered a double martini on the rocks. After he finished the drink, he peeked inside his shirt pocket, then he ordered another double martini.

After he finished that one, he again peeked inside his shirt pocket and ordered another double martini.

Finally, the bartender said, "Look, buddy, I'll bring ya' martinis all night long. But you gotta tell me why you look inside your shirt pocket before you order a refill."

The customer replied, "I'm peeking at a photo of my wife. When she starts to look good, then I know it's time to go home."
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,660
Likes
117,910
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,660 117,910 280
LOL!...It seems he has an ugly wife!!!!
 
Kisura

Kisura

JF-Expert Member
Joined
Jun 21, 2007
Messages
364
Likes
13
Points
35
Kisura

Kisura

JF-Expert Member
Joined Jun 21, 2007
364 13 35
LOL........imetulia!

Kweli Bubu hata mi nakubaliana na wewe.
 
NaimaOmari

NaimaOmari

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2007
Messages
807
Likes
25
Points
35
NaimaOmari

NaimaOmari

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2007
807 25 35
why did he have to marry her in the first place ... anamkashifu tu mwenziwe ... a man like that .... you just leave him out for the mosquitos to feast on him ... unamfungulia mlango saa mbili asubuhi akichelewa kurudi
 
Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
380
Likes
2
Points
0
Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
380 2 0
why did he have to marry her in the first place ... anamkashifu tu mwenziwe ... a man like that .... you just leave him out for the mosquitos to feast on him ... unamfungulia mlango saa mbili asubuhi akichelewa kurudi

Naima watu wanaoa sio kwa kupenda tu,,wengine huoa kwa sababu zao tofauti au kwa shinikizo..kwani hujawahi kuona/kusikia???
 
NaimaOmari

NaimaOmari

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2007
Messages
807
Likes
25
Points
35
NaimaOmari

NaimaOmari

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2007
807 25 35
Naima watu wanaoa sio kwa kupenda tu,,wengine huoa kwa sababu zao tofauti au kwa shinikizo..kwani hujawahi kuona/kusikia???
kama si mali sijui nini tena .. kampa mimba bila kukusudia akalazimishwa na wazazi kumuoa... tell me Wakunyuti
 
Bubu Msemaovyo

Bubu Msemaovyo

JF-Expert Member
Joined
May 9, 2007
Messages
3,435
Likes
58
Points
145
Bubu Msemaovyo

Bubu Msemaovyo

JF-Expert Member
Joined May 9, 2007
3,435 58 145
That is true the guy had too beautiful wife, now when he was getting too drunk he could feel his wife is becoming more beautiful.
 
Titus

Titus

Member
Joined
Jul 28, 2007
Messages
80
Likes
0
Points
13
Titus

Titus

Member
Joined Jul 28, 2007
80 0 13
could be true Bubu, but why marrying an ugly looking chick to begin with? may b money reason, trully speaking becoming drunk cant make one see his wife as beautiful...
 
Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2008
Messages
380
Likes
2
Points
0
Wakunyuti

Wakunyuti

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2008
380 2 0
kama si mali sijui nini tena .. kampa mimba bila kukusudia akalazimishwa na wazazi kumuoa... tell me Wakunyuti

Naima Kwenye familia zetu za kiafrika sio kitu cha kushangaza kushinikizwa kuoa ukoo flani kwa sababu za kimila tu, na sababu za kimila ziko nyingi sana kutokana na historia ya koo husika...ndoa hizi bado zipo na zitaendelea kuwepo ingawa kwa sasa watu wengi wameanza kuelimika kuhusu suala hilo lakini bado ni challenge kubwa sana hasa kwa vijana wanaotaka kuoa na wamezungukwa na mila hizo (hasa wanaohitaji freedom kwenye kuchagua wenzi wao).
 

Forum statistics

Threads 1,238,888
Members 476,226
Posts 29,335,776