Thought From Young Advocate

Tumbo Tumbo

JF-Expert Member
Sep 10, 2018
1,282
2,000
Much greetings senior members. I wish to declare my status as junior advocate admitted last year to be an Advocate, the profession of my dream and member of respected Society, TLS.

I wish to convey my credit to you all founder of this idea.

In my view, if members of TLS won't be careful, after AGM, we may come up with either a puppet who will serve the interest of the government or activist who will take TLS as an NGO's which will always fight with the government and probably Judiciary too.

As you may be aware, among 900s new Advocate admitted last year, approximately 500s to 600s will be eligible to vote in AGM. You as seniors to us have got a duty to guide us on how and why we should vote for proper candidate for the Society since most of us new Advocates, we don't know any of you, and who is proper for our esteemed Society.

Msipotusaidia vema, tunaweza tukachagua vibaya alafu ninyi mnaofahamu na ambao mngeweza kutusaidia mkajakutulaumu na sisi tukabaki tunajilaumu.

Tusaidieni na uchanga wetu mtubebe hivyohivyo lakini kwa manufaa ya TLS na sisi pia na pia tujisikie fahari kukutana na wakubwa zetu kwenye chama Cha wataalamu imara wenye wivu na taaluma yao.

Kama nimekosea, ama kuna mahali nimekosea naomba mnisamehe, pia chukulianeni nami kwa sababu ya uchanga wangu.

I am Joseph.A.K

this Jr admitted Advocate ameniinspire .. I thought kizazi cha mawakili wanaoitakia mema TLS kiliisha kumbe kipo ...Glory be to God

Sent using Jamii Forums mobile app
 

RockCarnegie

JF-Expert Member
Jan 17, 2019
972
1,000
Much greetings senior members. I wish to declare my status as junior advocate admitted last year to be an Advocate, the profession of my dream and member of respected Society, TLS.

I wish to convey my credit to you all founder of this idea.

In my view, if members of TLS won't be careful, after AGM, we may come up with either a puppet who will serve the interest of the government or activist who will take TLS as an NGO's which will always fight with the government and probably Judiciary too.

As you may be aware, among 900s new Advocate admitted last year, approximately 500s to 600s will be eligible to vote in AGM. You as seniors to us have got a duty to guide us on how and why we should vote for proper candidate for the Society since most of us new Advocates, we don't know any of you, and who is proper for our esteemed Society.

Msipotusaidia vema, tunaweza tukachagua vibaya alafu ninyi mnaofahamu na ambao mngeweza kutusaidia mkajakutulaumu na sisi tukabaki tunajilaumu.

Tusaidieni na uchanga wetu mtubebe hivyohivyo lakini kwa manufaa ya TLS na sisi pia na pia tujisikie fahari kukutana na wakubwa zetu kwenye chama Cha wataalamu imara wenye wivu na taaluma yao.

Kama nimekosea, ama kuna mahali nimekosea naomba mnisamehe, pia chukulianeni nami kwa sababu ya uchanga wangu.

I am Joseph.A.K

this Jr admitted Advocate ameniinspire .. I thought kizazi cha mawakili wanaoitakia mema TLS kiliisha kumbe kipo ...Glory be to God

Sent using Jamii Forums mobile app
Mpaka umeshaapishwa kuwa wakili bado hujui kutofautisha pumba na mchele!?

Acha utoto, amua kufuata ɗhamira ƴako na usimamie maamuzi yako.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom