This is how the human brain often works when our status changes.


Mama Big

JF-Expert Member
Joined
Nov 3, 2010
Messages
488
Likes
1
Points
0

Mama Big

JF-Expert Member
Joined Nov 3, 2010
488 1 0
There was a blind girl who hated herself because she was blind. She hated everyone, except her loving boyfriend. He was always there for her. She told her boyfriend, 'If I could only see the world, I will marry you.' One day, someone donated a pair of eyes to her. When the bandages came off, she was able to see everything, including her boyfriend. He asked her,'Now that you can see the world, will you marry me?' The girl looked at her boyfriend and saw that he was blind. The sight of his closed eyelids shocked her. She hadn't expected that. The thought flooking at them the rest of her life led her to refuse to marry him.. Her boyfriend left in tears and days later rote a note to her saying: 'Take good care of your eyes, my dear, for before they were yours, they were mine.'

This is how the human brain often works when our status changes. Only a very few remember what life was like before, and who was always by their side in the most painful situations.
 

Kimey

JF-Expert Member
Joined
Mar 25, 2009
Messages
4,119
Likes
10
Points
135

Kimey

JF-Expert Member
Joined Mar 25, 2009
4,119 10 135
Mama BiG leo umetujia kimalkia malkia wengine sie mchikichini primary.....hebu tupe kwa lugha yetu na sie tuchangie:bowl::bowl::bowl:
 

GY

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2009
Messages
1,280
Likes
0
Points
133

GY

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2009
1,280 0 133
Mama BiG leo umetujia kimalkia malkia wengine sie mchikichini primary.....hebu tupe kwa lugha yetu na sie tuchangie:bowl::bowl::bowl:
Kuna haja ya kuongea na invisible aligawe hili jukwaa kwenye lugha mbili....la academia na MEMKWA (Mpango wa Elimu ya Msingi Kwa Walioikosa)
 

Rose1980

JF-Expert Member
Joined
May 10, 2010
Messages
5,701
Likes
30
Points
0

Rose1980

JF-Expert Member
Joined May 10, 2010
5,701 30 0
Kuna haja ya kuongea na invisible aligawe hili jukwaa kwenye lugha mbili....la academia na MEMKWA (Mpango wa Elimu ya Msingi Kwa Walioikosa)
kwa kuzingatia kanun za magazjuto
@kimey...ulimpa macho afu ukatosswa..
---ulijinyima ili aende chuo afta kugraduate anakumwaga cz we una dploma...
--ulivaa vya mia 2 ukampa vya elfu mbili apendeze afta kupendeza anatafuta wa kupendeza km yeye
--ulikuwa unakkondesha ili akupende wewe modo afta kujinyima chakula saaaaaaaaaana anaenda kukucht na shoga yako booooooooooooonge
--ulimpa mtaj wa biashara afta biashara kupanuka anakwambia wemwanaume gan ata ujui kuchakarika ..na kuanza kudate wafanyabiashara wenzake
--ulimtunzia watoto wake uliowakuta afta kukua watoto akarudiana na mzaz mwenzake na wewe kukuacha kwa kashfa na dharau nying
--ulimnunulia gar wewe ukawa unatumia daladala mwsho wa siku anapandsha serenget boys na wengneo+mafuta daily anawekewe na boss wake na ivo anakuona huna maana cz hauwez kumpa ela ya mafuta daily
MUNGU TUSAIDIE TUWEZE SHUKURU N APPRECIATE WATU WANAOTUSAIDIA.
-MUNGU TUSAIDIE TUSIPATE DHARAU,MAJIGAMBO BAADA YA HALI ZETU KUIMPROVE KDG(kuchange status)
 

bacha

JF-Expert Member
Joined
Aug 19, 2010
Messages
4,335
Likes
4
Points
135

bacha

JF-Expert Member
Joined Aug 19, 2010
4,335 4 135
kwa kuzingatia kanun za magazjuto
@kimey...ulimpa macho afu ukatosswa..
---ulijinyima ili aende chuo afta kugraduate anakumwaga cz we una dploma...
--ulivaa vya mia 2 ukampa vya elfu mbili apendeze afta kupendeza anatafuta wa kupendeza km yeye
--ulikuwa unakkondesha ili akupende wewe modo afta kujinyima chakula saaaaaaaaaana anaenda kukucht na shoga yako booooooooooooonge
--ulimpa mtaj wa biashara afta biashara kupanuka anakwambia wemwanaume gan ata ujui kuchakarika ..na kuanza kudate wafanyabiashara wenzake
--ulimtunzia watoto wake uliowakuta afta kukua watoto akarudiana na mzaz mwenzake na wewe kukuacha kwa kashfa na dharau nying
--ulimnunulia gar wewe ukawa unatumia daladala mwsho wa siku anapandsha serenget boys na wengneo+mafuta daily anawekewe na boss wake na ivo anakuona huna maana cz hauwez kumpa ela ya mafuta daily
MUNGU TUSAIDIE TUWEZE SHUKURU N APPRECIATE WATU WANAOTUSAIDIA.
-MUNGU TUSAIDIE TUSIPATE DHARAU,MAJIGAMBO BAADA YA HALI ZETU KUIMPROVE KDG(kuchange status)
Acha maneno mengi we mtoto, njoo huku uchukue uyoga wako!sitaki madeni mie, sijazoea.............
 

The Finest

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2010
Messages
21,644
Likes
0
Points
145

The Finest

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2010
21,644 0 145
There was a blind girl who hated herself because she was blind. She hated everyone, except her loving boyfriend. He was always there for her. She told her boyfriend, 'If I could only see the world, I will marry you.' One day, someone donated a pair of eyes to her. When the bandages came off, she was able to see everything, including her boyfriend. He asked her,'Now that you can see the world, will you marry me?' The girl looked at her boyfriend and saw that he was blind. The sight of his closed eyelids shocked her. She hadn't expected that. The thought flooking at them the rest of her life led her to refuse to marry him.. Her boyfriend left in tears and days later rote a note to her saying: 'Take good care of your eyes, my dear, for before they were yours, they were mine.'

This is how the human brain often works when our status changes. Only a very few remember what life was like before, and who was always by their side in the most painful situations.
Very Educative. THANX
 

The Finest

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2010
Messages
21,644
Likes
0
Points
145

The Finest

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2010
21,644 0 145
There was a blind girl who hated herself because she was blind. She hated everyone, except her loving boyfriend. He was always there for her. She told her boyfriend, 'If I could only see the world, I will marry you.' One day, someone donated a pair of eyes to her. When the bandages came off, she was able to see everything, including her boyfriend. He asked her,'Now that you can see the world, will you marry me?' The girl looked at her boyfriend and saw that he was blind. The sight of his closed eyelids shocked her. She hadn't expected that. The thought flooking at them the rest of her life led her to refuse to marry him.. Her boyfriend left in tears and days later rote a note to her saying: 'Take good care of your eyes, my dear, for before they were yours, they were mine.'

This is how the human brain often works when our status changes. Only a very few remember what life was like before, and who was always by their side in the most painful situations.
The Following 2 Users Say Thank You to Mama Big For This Useful Post:

 

Katavi

Platinum Member
Joined
Aug 31, 2009
Messages
40,156
Likes
4,638
Points
280

Katavi

Platinum Member
Joined Aug 31, 2009
40,156 4,638 280
There was a blind girl who hated herself because she was blind. She hated everyone, except her loving boyfriend. He was always there for her. She told her boyfriend, 'If I could only see the world, I will marry you.' One day, someone donated a pair of eyes to her. When the bandages came off, she was able to see everything, including her boyfriend. He asked her,'Now that you can see the world, will you marry me?' The girl looked at her boyfriend and saw that he was blind. The sight of his closed eyelids shocked her. She hadn't expected that. The thought flooking at them the rest of her life led her to refuse to marry him.. Her boyfriend left in tears and days later rote a note to her saying: 'Take good care of your eyes, my dear, for before they were yours, they were mine.'

This is how the human brain often works when our status changes. Only a very few remember what life was like before, and who was always by their side in the most painful situations.
Du kweli kabisa, na haya mambo yanatokea sana hasa kwenye mambo ya mapenzi.
 

Forum statistics

Threads 1,204,213
Members 457,149
Posts 28,146,297