The United States government has nothing to teach Tanzania regarding human rights

areafiftyone

JF-Expert Member
Jan 4, 2017
7,497
2,000
The US and UK governments have nothing to teach Tanzania regarding human rights.The U.S. government for example, a self-styled "human rights defender," has a human rights record which is flawed and lackluster,and the double standards of human rights it pursues are obvious.

The United States violates human rights in different areas: the severe infringement on citizens' civil rights, the prevalence of money politics, the rising income inequality, worsening racial discrimination, and growing threats against children, women and immigrants, as well as human rights violations caused by the unilateral America First policies.

Frequent occurrence of violent crime cases, rampant gun crimes and the abuse of power by public officers, have been reported in the United States, while gun violence continues to be rampant in the country. Data from the Gun Violence Archive showes that the United States reported 57,103 incidents of gun violence in 2018, resulting in 14,717 deaths, 28,172 injuries, including casualties of 3,502 juveniles.

Reports say the United States 2018 midterm elections cost a huge quantity of money as elections in the country became the game of money, with much involvement of "dark money" and corruption,while the poor continue to suffer.

The United States has the highest rate of income inequality among Western countries and almost half of American households live in financial difficulties, while systematic racial discrimination has long existed in the United States.It is also reported that racial discrimination in the United States is worsening and has drawn criticism from the United Nations.

The high incidence of school shootings, widespread school violence and lack of effective government oversight of child abuse,has threatened children in the United States physically and mentally, it is said.

Moreover, the U.S. women faces severe threat in terms of sexual harassment and sexual assault, and lack personal safety and protection.The recent incidence of Marzieh Hashemi of the Press TV is a case in point.Women in America also face discrimination in employment and in workplace.

The U.S. immigration department is reported to use slanders and violence against immigrants, noting that inhumane immigration policies have forcibly separated migrant children from their parents.

The US has also been criticized on its unilateral policies. It has shirked international responsibilities, carried out the unilateralist America First policy unscrupulously,has withdrawn from international organizations,bullied the weak, and caused human rights disasters in several contries in its' overseas military operations in Vietnam,Nicaragua,
Iraq, Libya, Syria, Yemen and several other countries.

How for Gods' sake can the US teach Tanzania human rights in view of it's gross human rights violations throughout the world? Donald Trump,Mike Pence John Bolton and Mike Pompeo,please stay away from Tanzanian politics. Settle the mess in your own country before coming to Tanzania.
 

Kambaku

JF-Expert Member
Nov 12, 2011
3,303
2,000
Kwahiyo utafanyaje sasa wakiamua?

Utaweza kuinua mkono kushindana nao?

Hebu tuacheni mizaha na maisha ya watu watakaoathirika na ubabe wenu huo wa nyuma ya keyboard. Mnasaidiwa hadi maji safi na vyoo achilia mbali madawa ya ukimwi na condoms alafu mnataka kujifanya kujilinganisha na kujipima nao.

Umewahi kuangalia bajeti yenu mnayopanga kwa mwaka asilimia ngapi mnawategemea hawa watu? Acheni siasa za kujifanya ubabe mbuzi huo.
 

magu2016

JF-Expert Member
Oct 8, 2017
2,637
2,000
Kwahiyo utafanyaje sasa wakiamua?

Utaweza kuinua mkono kushindana nao?

Hebu tuacheni mizaha na maisha ya watu watakaoathirika na ubabe wenu huo wa nyuma ya keyboard. Mnasaidiwa hadi maji safi na vyoo achilia mbali madawa ya ukimwi na condoms alafu mnataka kujifanya kujilinganisha na kujipima nao.

Umewahi kuangalia bajeti yenu mnayopanga kwa mwaka asilimia ngapi mnawategemea hawa watu? Acheni siasa za kujifanya ubabe mbuzi huo.
Hawatusaidii sana wanataka kuleta ushoga tu TZ tumewazuia ndiyo maana wanawashwawashwa tu! Zaidi ya kutusaidia kondomu na virainishi kuna mradi gani wa maana wanaendesha hapa nchini?
 

msakaa jr

JF-Expert Member
May 18, 2017
3,194
2,000
Jamaa ni wapuuzi sana. Wamarekani wazuiekutopiga risasi mchana kweupe nchini mwao ndio wajekwetu sasa.
 

waubani

JF-Expert Member
Nov 21, 2012
526
250
Jamaa ni wapuuzi sana. Wamarekani wazuiekutopiga risasi mchana kweupe nchini mwao ndio wajekwetu sasa.
Kwakuwa Tanzania is one of the poorest country , that still depends Aids and Grants from US & UK..it is an absurd to belieave we can now stand on our own. Ni kichekesho pia kwa TZ kuitunishia misuli UK na US.
 

msakaa jr

JF-Expert Member
May 18, 2017
3,194
2,000
Kwakuwa Tanzania is one of the poorest country , that still depends Aids and Grants from US & UK..it is an absurd to belieave we can now stand on our own. Ni kichekesho pia kwa TZ kuitunishia misuli UK na US
Ijapokua Tz anafanya matukio kama US & UK utofauti ni wao kuwa wahisani.
 

areafiftyone

JF-Expert Member
Jan 4, 2017
7,497
2,000
bado hii sio justification serikali ya CCM kusigina katiba.

hata shetani anaruhusiwa kukemea huu upuutzi whea serikali ya CCM.
Tunajua, and the government is doing its' best under the circumstances. Unfortunately, wapo vibaraka wengi sana wanaotumia kila mbinu kuiyumbisha serikali na kuwakatimsha tamaa Watanzania katika kujiletea maendeleo yao. Hawa ni lazima wawe silenced.
 

joto la jiwe

JF-Expert Member
Sep 4, 2017
15,591
2,000
Swala sio UK au USA kuzungumza, mbona watanzania tumezungumza sana, baadhi ya viongozi wa dini wameandika nyaraka mbalimbali, vyama vya siasa, waandishi wa habari, na wanaharakati mbalimbali wamezungumzia suala hili, lakini kwa kiburi cha serikali hii ilidiriki kuwapuuza na hata kuwakebehi viongozi wa dini, na wengine kutishiwa kufutiwa uraia wao, vipi mnataka kugombanisha UK USA na Tanzania?, Tatizo lipo kati ya serikali ya Tanzania na serikali za hizi nchi, watanzania wengi tumelipigia kelele suala hili muda mrefu sana.
 

joto la jiwe

JF-Expert Member
Sep 4, 2017
15,591
2,000
Tunajua,and the government is doing its' best under the circumstances.

Unfortunately, wapo vibaraka wengi sana wanaotumia kila mbinu kuiyumbisha serikali na kuwakatimsha tamaa Watanzania katika kujiletea maendeleo yao.Hawa ni lazima wawe silenced.
Kwahiyo maaskofu wote na mapadre walipoandika ule waraka pia ni vibaraka? Watetezi wa haki za binadamu, vyama vya siasa na wanahabari hapa nchini wote ni vibaraka? Kwahiyo wasiokua vibaraka ninyi tu, ila dunia nzima ni vibaraka wanamchukia Magufuli?
 

areafiftyone

JF-Expert Member
Jan 4, 2017
7,497
2,000
Kwahiyo maaskofu wote na mapadre walipoandika ule waraka pia ni vibaraka?, watetezi wa haki za binadamu, vyama vya siasa na wanahabari hapa nchini wote ni vibaraka?. Kwahiyo wasiokua vibaraka ninyi tu, ila dunia nzima ni vibaraka wanamchukia Magufuli?
You know what I am talking about, mbona mnajitoa ufahamu?
 

areafiftyone

JF-Expert Member
Jan 4, 2017
7,497
2,000
Kwakuwa Tanzania is one of the poorest country, that still depends Aids and Grants from US & UK..it is an absurd to belieave we can now stand on our own... nikichekesho piakwa TZ kuitunishia misuli Uk na US
We can't stand on our own? This I believe comes from an eslaved mind.We will stand on our own and succeed. If Iran has managed to stand against US bullying, tyranny and hegemony,I belive Tanzania can. If Iran has withstood US hegemony for the past 40 years, and is forging ahead triumphantly. I am sure Tanzania will also survive the US and British imperialism.
 

areafiftyone

JF-Expert Member
Jan 4, 2017
7,497
2,000
Shida nikwamba Nchi yetu haiko huru kiuchumi,hapo ndiyo wanapotushindia
Ndio maana Rais anajitahidi ili tusimame kwa miguu yetu wenyewe ili tusiwategee. Kwa bahati mbaya wenzetu wachache wanatuvuta miguu ili tusifanikiwe. Hawa tutakula nao sahani moja.
 

Chikwuemeka

JF-Expert Member
Jan 12, 2018
12,064
2,000
Ndio maana Rais anajitahidi ili tusimame kwa miguu yetu wenyewe ili tusiwategee.Kwa bahati mbaya wenzetu wachache wanatuvuta miguu ili tusifanikiwe.Hawa tutakula nao sahani moja.
Shida Siasa za Africa na wanasiasa wake,pamoja na wanaojiita wanaharakati wapo kwaajili ya "maslahi binafsi" kwetu Tarime tunawaita "opportunists"
 

joto la jiwe

JF-Expert Member
Sep 4, 2017
15,591
2,000
We can't stand on our own?This I believe comes from an eslaved mind.We will stand on our own and succeed.If Iran has managed to stand against US bullying,tyranny and hegemony,I belive Tanzania can.If Iran has withstood US hegemony for the past 40 years, and is forging ahead triumphantly,I am sure Tanzania will also survive the US and British imperialism.
What is the economy of Iran depends on?, what is our Economy depends on? Almost half of all machines needed in Iran are manufactured locally, while all machines, medicines and all technology we import from outside, we can't survive even for one month, should USA and UK impose sanctions on Tanzania.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom