The term 'Fastest growing economy'.. ..Is it numbers on a piece of paper??


Kapinga

JF-Expert Member
Joined
Nov 20, 2007
Messages
728
Likes
3
Points
0

Kapinga

JF-Expert Member
Joined Nov 20, 2007
728 3 0
For a while now i have been trying to understand this term 'fastest growing economy' from an african perspective..We all know South Africa is Africa's Economic powerhouse, we were once told Zimbabwe was an economic powerhouse too (when all industry and agriculture was controlled by the whites), so is Kenya as the east african powerhouse..
The thing thats really confusing me is 'the fact that all these nations at their peak' have had large numbers of unemployment and mininal distribution of wealth (Does the poor man selling karangaz on the pavement see this so called development?? how does it affect him??). Sasa if the West saw them as powerhouses who are they benefiting?? It seems there is a link to having economic power and extreme poverty to the majority of the people..is this term a western made concept?? Is it just numbers on a sheet of paper?? Kenya has a good economy (In comparison to other east african states) but the majority of the people have decided the vote out the president?? South Africa is next on the list..Zuma peoples president?? Are africans being fooled by the west?? Why arent the majority of our people not seeing the fruits of these WB and IMF praises??

KAZI NINAYO...MASWALI YANAZIDI KUWA MENGI 2008...LOL
 

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,439
Likes
117,239
Points
280

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,439 117,239 280
It's another form of ufisadi by WB and IMF.
 

Mkandara

Verified User
Joined
Mar 3, 2006
Messages
15,450
Likes
167
Points
160

Mkandara

Verified User
Joined Mar 3, 2006
15,450 167 160
Swali zuri sana...na hivyo vishsrehesho vyako vimezedisha tamu ya swali...
Jana ktk taarifa ya habari walikuwa wakisema Kenya ni stable country kulinganisha na nchi jarani, hali hi ya kisiasa inaweza kuathiri sana uwekeshaji Afrika mashariki..
sasa sielewi waliposema nchi majirani sio stable walikuwa na maana gani.
 

Kichuguu

Platinum Member
Joined
Oct 11, 2006
Messages
7,364
Likes
1,183
Points
280

Kichuguu

Platinum Member
Joined Oct 11, 2006
7,364 1,183 280
Swali zuri sana...na hivyo vishsrehesho vyako vimezedisha tamu ya swali...
Jana ktk taarifa ya habari walikuwa wakisema Kenya ni stable country kulinganisha na nchi jarani, hali hi ya kisiasa inaweza kuathiri sana uwekeshaji Afrika mashariki..
sasa sielewi waliposema nchi majirani sio stable walikuwa na maana gani.
Hata mimi nilisikia nikashangaa sana kwani ilionyesha kuwa Kenya ni more stable kuliko hata Tanzania! Inaelekea wanaiona kuwa ni stable kwa vile kuna wazungu wengi huko Kenya. Ni kutokana na hili ndiyo maana wanaposema fastest goring economy practically wana maana economy ambayo wazungu wanapata faida kwa haraka sana.
 

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2007
Messages
1,611
Likes
308
Points
180

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2007
1,611 308 180
Kapinga,
GDP and GNP are the popular scales used to measure countries economy. This two scale has nothing in common lather than bias, this two scales shows country streangth in production and nothing else.

Sasa marais wengi wa nchi zetu za dunia ya tatu wamekuwa wakitumia hizi terminology kudhani ndio the way kuwaeleza wananchi kuhusu uchumi. GDP na GNP zinamaana kwa nchi zenye njia mahususi za ukusanyaji wa takwimu, na sio nchi kama Tanzania.

Upimaji wa uchumi wenye akili kwenye nchi hizi za giza ni kutumia just common sense, yaanii kuangalia watu wangapi wana afford three meals a day mwaka huu, compare na mwaka jana. Jee nauli zimeshuka au zimepanda kwa asilimia ngapi, production ya mazao imeongezeka au imepungua, jee hali ya mauzo yetu katika soko la dunia yakoje?

Economics 101 is what Tanzania president need, not Havard Economy theories.
 

Forum statistics

Threads 1,205,039
Members 457,677
Posts 28,180,303