The story is worrying and it is hard news. Scientists say a more contagious mutant strain has been sweeping globe

The Humble Dreamer

JF-Expert Member
Oct 12, 2015
7,266
2,000
Sasa itakuwaje, wazungu wote wakifa na sisi wakujifukiza si tutajifia vibudu na majani yetu!
It is impossible for the world to be empty.

Have you ever heard about Spanish of 1918? This issue lasted for about 2yrs and the total number of people who were infected from such pandemic arounded 500Millions.
According to reports; The spanish flu made total number of death 50 Millions around the world. It killed a lot and these are the data served from internet, perhaps the total number of infected and deaths may be greater.

So regardless of what happens right now around the globe, life will still continue.
 

The Humble Dreamer

JF-Expert Member
Oct 12, 2015
7,266
2,000
Hawa jamaa siasa zao kwa sasa wapeleke huko hatuzitaki huku wanafanya vitu vya faida yao hawataki kabisa kuonekana wameshindwa na hapo bila afrika kuathirika na corona kama wao wataleta version za kutosha ili tu azma yao itimie
Hawa jamaa siasa zao kwa sasa wapeleke huko hatuzitaki huku wanafanya vitu vya faida yao
We think differently King snr. They spend more time to create problems that their solutions will come from them. This is business issues.

I think you are aware of what Bill Gate (microsoft co founder) did and what happened. Today he is richest.

The same happened to Ebola Outbreak.

na hapo bila afrika kuathirika na corona kama wao wataleta version za kutosha ili tu azma yao itimie
This issue is not for Africans alone. It involves the whole globe i.e all continents.
 

Titicomb

JF-Expert Member
Jan 27, 2012
9,556
2,000
Sasa itakuwaje, wazungu wote wakifa na sisi wakujifukiza si tutajifia vibudu na majani yetu!
Don't be a naive!
Blackmen existed on Earth's surface before first whitmen came to Africa.
Why didn't we die back then?
Ni mjambo la ajabu kuamini mtu mweusi hawezi kuishi duniani bila ya mtu mweupe au bila ya msaada wa teknolojia ya mtu mweupe.

"Emancipate yourself from mental slavery, none but ourselves can free our minds,"
“We are going to emancipate ourselves from mental slavery, for though others may free the body, none but ourselves can free the mind.”
Those are the words which Marcus Garvey spoke in either October or November 1937. Menelik Hall in Sydney, Nova Scotia.

Alikuwa anasema nini?
"Jikomboe mwenyewe kutoka katika utumwa wa fikra, hakuna mwingine bali sisi wenyewe tunaweza kuzifanya huru (kuzikomboa) fikra zetu"
"Tunaenda kujikomboa wenyewe kutoka katika utumwa wa fikra, kwa maana wengine wanaweza kuukomboa mwili, hakuna mwingine zaidi yetu sisi wenyewe anaweza kuzifanya huru (kuzikomboa) fikra zetu."

Bob Marley alirudia kumnukuu Marcus Garvey sehemu ya maneno hayo kwenye wimbo wa Redemption Song.
 

Mgwebe

JF-Expert Member
Apr 7, 2017
1,249
2,000
Duh kwa hiyo no room for vaccine or herd immunity......Hii ni Psychological torture
 

The Humble Dreamer

JF-Expert Member
Oct 12, 2015
7,266
2,000
Duh kwa hiyo no room for vaccine or herd immunity......Hii ni Psychological torture
May be. But one principle says 'Never assume everything'. Anything can happen.

They should get it soon if possible to save the rate of deaths but will not be possible.

And maybe it can be a project for business purposes...no one knows exactly!
 

The Humble Dreamer

JF-Expert Member
Oct 12, 2015
7,266
2,000
Tushachoka mkuu..self isolation/curfew ina upweke sana asikuambie mtu..kukaa tu ndani kunaboa sana.
Kipi bora, ufate maelekezo ya wataalam wa afya au utoke uende kweny mishe zako upate maambukizi?
Wenzetu mbn wamefanya na karibun wanalegeza masharti na wengine washaanza kulegeza.

I realize inakera..
 

Titicomb

JF-Expert Member
Jan 27, 2012
9,556
2,000
Kuna siku itakaa itokee mwafrica akajikomboa?
Haipo.
Hiyo siku imeshafika, ndiyo siku ambayo Magufuli amehamua kuhoji mchakato wa upimaji COVID-19 na namna ya kushughulika nayo kwenye mambo ya social distancing. I never said he is right on the measures he has taken to curb the novel virus but he chose to use his methods.

Mind you , emancipation of mental slavery begins with you, only you.
I have decided to free my mind, I can't say the same about you but the choice is yours.
 

elvischirwa

JF-Expert Member
Jan 26, 2013
10,744
2,000
Don't be a naive!
Blackmen existed on Earth's surface before first whitmen came to Africa.
Why didn't we die back then?
Ni mjambo la ajabu kuamini mtu mweusi hawezi kuishi duniani bila ya mtu mweupe au bila ya msaada wa teknolojia ya mtu mweupe.

"Emancipate yourself from mental slavery, none but ourselves can free our minds,"
“We are going to emancipate ourselves from mental slavery, for though others may free the body, none but ourselves can free the mind.”
Those are the words which Marcus Garvey spoke in either October or November 1937. Menelik Hall in Sydney, Nova Scotia.

Alikuwa anasema nini?
"Jikomboe mwenyewe kutoka katika utumwa wa fikra, hakuna mwingine bali sisi wenyewe tunaweza kuzifanya huru (kuzikomboa) fikra zetu"
"Tunaenda kujikomboa wenyewe kutoka katika utumwa wa fikra, kwa maana wengine wanaweza kuukomboa mwili, hakuna mwingine zaidi yetu sisi wenyewe anaweza kuzifanya huru (kuzikomboa) fikra zetu."

Bob Marley alirudia kumnukuu Marcus Garvey sehemu ya maneno hayo kwenye wimbo wa Redemption Song.
Unaleta wimbo! Maisha siyo wimbo maisha ni uhalisia. Ni kipi ambacho tunaweza kujivunia katika dunia hii zaidi ya kujifukiza! Wenzetu hawalali wakitafuta masuluhisho, sisi ni siasa, siasa, siasa.
 

Mgwebe

JF-Expert Member
Apr 7, 2017
1,249
2,000
May be. But one principle says 'Never assume everything'. Anything can happen.

They should get it soon if possible to save the rate of deaths but will not be possible.

And maybe it can be a project for business purposes...no one knows exactly!
Well said mkuu, but being mutagenic, it pose a threats to the vaccine development........Let's be optimistic
 

Titicomb

JF-Expert Member
Jan 27, 2012
9,556
2,000
Unaleta wimbo! Maisha siyo wimbo maisha ni uhalisia. Ni kipi ambacho tunaweza kujivunia katika dunia hii zaidi ya kujifukiza! Wenzetu hawalali wakitafuta masuluhisho, sisi ni siasa, siasa, siasa.
Duuh!
Hizi ndiyo shida zetu za kibongo, ina maana haukusoma "Those are the words which Marcus Garvey spoke in either October or November 1937. Menelik Hall in Sydney, Nova Scotia. "
Huo wimbo wa Bob alikuwa amenukuu tu sehemu ya maneno ya huyo mwamba miaka zaidi ya 30 baadaye.
 

The Humble Dreamer

JF-Expert Member
Oct 12, 2015
7,266
2,000
Well said mkuu, but being mutagenic, it pose a threats to the vaccine development........Let's be optimistic
Yes we are optimistic about that. But According to reports, they claim that even if it undergoes mutation as viruses do naturally, it is not a bad issue and we can't suggest directly whether it is mutating faster or slower than expected. So from this idea, we can't generally say the virus becomes more contagious.

So on the viral level, Mutation of this virus will help to track and manage it well where now the data will be used for vaccine development. It is not an issue to worry more rather to wait and see what they will do
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom