• Mpendwa mteja, tunakusihi jitahidi kuosha mikono kwa maji safi na sabuni mara kwa mara na kwa siku chache hizi jaribu kutulia nyumbani kuepusha maambukizi ya #CORONAVIRUS

Tembelea jiji la Dar-Es-Salaam

M

mwewe

Senior Member
Joined
Jul 17, 2007
Messages
125
Points
0
M

mwewe

Senior Member
Joined Jul 17, 2007
125 0
Tupate picha ya Manzese na ile ya Mbezi Beach pia. Itatoa uzuri wa maisha ya uswahilini vilevile. Mabadiliko makubwa yapo kwenye slums zile za vibanda-inama miaka ileee.
 
M

Mnairobi

JF-Expert Member
Joined
Oct 27, 2007
Messages
250
Points
0
M

Mnairobi

JF-Expert Member
Joined Oct 27, 2007
250 0
Hey moderater what happened to my Nairobi gallery thread. I think in entitled to an explanation, and how come the Dar one gets to stay, is that fair???
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
3,117
Points
2,000
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
3,117 2,000
Hey moderater what happened to my Nairobi gallery thread. I think in entitled to an explanation, and how come the Dar one gets to stay, is that fair???

Kwii kwi kwiiiiiiiiiii teh teh ...............
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
3,117
Points
2,000
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
3,117 2,000
Tupate picha ya Manzese na ile ya Mbezi Beach pia. Itatoa uzuri wa maisha ya uswahilini vilevile. Mabadiliko makubwa yapo kwenye slums zile za vibanda-inama miaka ileee.
Gonga kwenye maneno Tembelea Jiji la Dar- Es-Salaam na utapelekwa kwenye vibanda vyote vya Dar mtoni.
 
M

Mnairobi

JF-Expert Member
Joined
Oct 27, 2007
Messages
250
Points
0
M

Mnairobi

JF-Expert Member
Joined Oct 27, 2007
250 0
Nini mbaya Dua. You amaze me. Im sorry but you sound realy juvenile.
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,412
Points
1,225
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,412 1,225
Hey moderater what happened to my Nairobi gallery thread. I think in entitled to an explanation, and how come the Dar one gets to stay, is that fair???
Mnairobi, pole sana kwa kupotea ndani ya Bongo... unajua tena bongo yetu hii lazima utumie ....... kujua ulipo! he he heThread yako ya Nairobi City hii HAPA

SteveD.
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
3,117
Points
2,000
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
3,117 2,000
Wow Mnairobi amepotea JF? Teh teh teh teh .......Kwi kwi kwi....
 
H

HellFire20

Senior Member
Joined
Oct 27, 2007
Messages
113
Points
0
H

HellFire20

Senior Member
Joined Oct 27, 2007
113 0
Hey

Not Bad bring in more so we can compare notes
 
M

Mkenya

Member
Joined
Mar 22, 2007
Messages
54
Points
95
M

Mkenya

Member
Joined Mar 22, 2007
54 95
Dua,

Thanks for your effort lakini you can do better than that, i have been to very many places real beautiful in Dar kama seacliff, ingawa mlichoma juzi, Bagamoyo etc..
 
Kenyan-Tanzanian

Kenyan-Tanzanian

JF-Expert Member
Joined
Nov 7, 2006
Messages
306
Points
0
Kenyan-Tanzanian

Kenyan-Tanzanian

JF-Expert Member
Joined Nov 7, 2006
306 0
Mnairobi, I think they did not remove it....but they moved it to the thread "Kenyan Politics". Whether that move is to be interpreted for deeper meanings remains your forte. Whatever the case may be those photos put on the pedestal the pearl city of East and Central Africa. Kudos.

Mnairobi Mwenzako
 

Forum statistics

Threads 1,405,611
Members 532,052
Posts 34,490,665
Top