Taxpayers Bill of Rights to be introduced by Hon Lissu: See model from Canada

Retired

JF-Expert Member
Jul 22, 2016
25,657
2,000
Hii ni ya Canada
Hii kitu ni muhimu sana kutokana na maumivu waliyoyapata wafanyabiashara wa Tanzania kwa miaka mitano!

Your rights as a taxpayer

1. You have the right to receive entitlements and to pay no more and no less than what is required by law.

2. You have the right to service in both official languages

3. You have the right to privacy and confidentiality

4. You have the right to a formal review and a subsequent appeal

5. You have the right to be treated professionally, courteously, and fairly

6. You have the right to complete, accurate, clear, and timely information

7. You have the right, unless otherwise provided by law, not to pay income tax amounts in dispute before you have had an impartial review... ........ hapa kwetu.....ukiwa na kesi ya kodi, unalipa NUSU??? wakati kesi inaendelea...

8. You have the right to have the law applied consistently

9. You have the right to lodge a service complaint and to be provided with an explanation of our findings

10. You have the right to have the costs of compliance taken into account when administering tax legislation

11. You have the right to expect us to be accountable

12. You have the right to relief from penalties and interest under tax legislation because of extraordinary circumstances

13. You have the right to expect us to publish our service standards and report annually

14. You have the right to expect us to warn you about questionable tax schemes in a timely manner

.15. You have the right to be represented by a person of your choice

.16. You have the right to lodge a service complaint and request a formal review without fear of reprisal.

Our Commitment to Small Business

1. The CRA is committed to administering the tax system in a way that minimizes the costs of compliance for small businesses

2. The CRA is committed to working with all governments to streamline service, minimize cost, and reduce the compliance burden

3. The CRA is committed to providing service offerings that meet the needs of small businesses

4. The CRA is committed to conducting outreach activities that help small businesses comply with the legislation we administer

5. The CRA is committed to explaining how we conduct our business with small businesses

Mwanahabari Huru
 

LadyRed

JF-Expert Member
Mar 19, 2016
9,333
2,000
Huu mfumo wa kodi wa Tz sijui waliutoa wapi ... May be North Korea. Mtu unadaiwa kodi hata kama hukutengeneza faida!!?
Sio kabla ya faida tu hata kabla hujaanza kufanya kazi zako..
We fungua kampuni leo uone!kupata 'tax clearance certificate' lazima ukadiriwe na ulipie
Hata ukiwaelezea sijaanza chochote haikubaliki
Nashauri waliangalie hili ili kuboresha mazingira ya biashara/sekta binafsi
Otherwise.,its simply illogical..cause tax base ni either mauzo ama faida...ss km hamna mauzo ama faida ulazima wa kodi hii unatoka wapi?.

inachochea 'wizi wa kodi' mbeleni..cause the system is unfair to you to begin with..why should you be fair to it?.
 

Kuhani Noah

JF-Expert Member
Jun 17, 2020
1,300
2,000
Sio kabla ya faida tu hata kabla hujaanza kufanya kazi zako..
We fungua kampuni leo uone!kupata 'tax clearance certificate' lazima ukadiriwe na ulipie
Hata ukiwaelezea sijaanza chochote haikubaliki
Nashauri waliangalie hili ili kuboresha mazingira ya biashara/sekta binafsi
Otherwise.,its simply illogical..cause tax base ni either mauzo ama faida...ss km hamna mauzo ama faida ulazima wa kodi hii unatoka wapi?.

inachochea 'wizi wa kodi' mbeleni..cause the system is unfair to you to begin with..why should you be fair to it?.
Acha kabisa, wafanya biashara na TRA hatupendani kabisa, kwetu TRA ni kama chuma ulete
 

Retired

JF-Expert Member
Jul 22, 2016
25,657
2,000
Angepaka rangi hilo jengo la makao makuu ya chadema kabla ya kuwaza mambo ya kitaifa
Weak argument! There is no relationship what so ever between the two!
Lakini mimi huwa nakupenda maana hutukani, ingawa arguments ako huwa ni ujiuji, lkn una adabu!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom