Tarehe kama ya leo nikiwa Kidato cha nne, nilimpoteza Mamaangu

Slim5

JF-Expert Member
Jan 7, 2014
25,083
2,000
Salam sana wandewa wa JF!

Tarehe kama ya leo nikiwa Kidato cha Nne, nilimpoteza Mamaangu.
Nilipokea taarifa za kifo chake nikiwa shuleni, kupitia kwa Mkuu wa shule ambae nae alipewa taarifa na Mwanafamilia aliesafiri kutoka Dsm, ilikuwa muda mfupi baada ya mapumziko ya saa 4.30 asubuhi! Ilikuwa ni moja ya experience mbaya sana kuipata. Kwangu mama alikuwa ndiyo MAMA na pia ndiyo BABA!

TuendeleE kuwaombea dua wapendwa wetu waliotangulia, na kwa wale waliobahatika kuwa na wazazi wao mpk leo hii, tafadhali sana hiyo ni God Given Golden Gift ambayo unapaswa kuitukuza na kuitunza kwa gharama zako zote uwezavyo!

Nimeshare nanyi nyimbo yangu bora kabisa ya muda wote!

"Dear Mama" Tupac

You are appreciated
When I was young, me and my mama had beef
17 years old, kicked out on the streets
Though back at the time I never thought I'd see her face
Ain't a woman alive that could take my mama's place
Suspended from school
And scared to go home, I was a fool
With the big boys breaking all the rules
I shed tears with my baby sister, over the years
We was poorer than the other little kids
And even though we had different daddies, the same drama
When things went wrong we'd blame mama
I reminisce on the stress I caused, it was hell
Huggin' on my mama from a jail cell
And who'd think in elementary, hey
I'd see the penitentiary one day?
And running from the police, that's right
Mama catch me, put a whoopin' to my backside
And even as a crack fiend, mama
You always was a black queen, mama
I finally understand
For a woman it ain't easy trying to raise a man
You always was committed
A poor single mother on welfare, tell me how you did it
There's no way I can pay you back, but the plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya?

Now, ain't nobody tell us it was fair
No love from my daddy, 'cause the coward wasn't there
He passed away and I didn't cry, 'cause my anger
wouldn't let me feel for a stranger
They say I'm wrong and I'm heartless, but all along
I was looking for a father he was gone
I hung around with the thugs
And even though they sold drugs
They showed a young brother love
I moved out and started really hangin'
I needed money of my own, so I started slangin'
I ain't guilty, 'cause even though I sell rocks
It feels good putting money in your mailbox
I love paying rent when the rent is due
I hope you got the diamond necklace that I sent to you
'Cause when I was low you was there for me
And never left me alone, because you cared for me
And I could see you coming home after work late
You're in the kitchen, trying to fix us a hot plate
You just working with the scraps you was given
And Mama made miracles every Thanksgivin'
But now the road got rough, you're alone
You're trying to raise two bad kids on your own
And there's no way I can pay you back, but my plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya?

Pour out some liquor and I reminisce
'Cause through the drama I can always depend on my mama
And when it seems that I'm hopeless
You say the words that can get me back in focus
When I was sick as a little kid
To keep me happy, there's no limit to the things you did
And all my childhood memories
Are full of all the sweet things you did for me
And even though I act crazy
I gotta thank the Lord that you made me
There are no words that can express how I feel
You never kept a secret, always stayed real
And I appreciate how you raised me
And all the extra love that you gave me
I wish I could take the pain away
If you can make it through the night, there's a brighter day
Everything will be alright if you hold on
It's a struggle everyday, gotta roll on
And there's no way I can pay you back, but my plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady - Lady (Dear Mama)

Najua wajua ila ningependa ujue vizuri kuhusu huu wimbo:
  1. Hii ngoma ipo kwenye album ya 3 ya Tupac!
  2. Chorus ya wimbo huu wanaosikika ni Reggie Green and Sweet Franklin
  3. Kwenye wimbo huu, anaonekana Mama AFEN SHAKUR (RIP) - Mamake Tupac, Tupac hakuweza kuapper ,alikuwa jela!
  4. Kinachoonekana katika video ni PICHA za Tupac, vipande vya mahojiano yake ya Tv, vipande vya baadhi ya Movie zake na vipande vya ngoma zake zingine mf: Calfornia love.
  5. Ilipokamilika DEAR MAMA, mtu wa kwanza kusikilizishwa alikuwa Jada Pinkett-Smith ambaye Mamake ana Historia kama ya AFEN SHAKUR (Mamake Tupac), alikuwa mtumiaji wa Madawa ya kulevya! Tupac na Jada walikuwa marafiki wa kitambo sana.
  6. DEAR MAMA iliingizwa kwenye Library of Congress (libray kuu ya USA Government na pia inatumiwa kama library ya CONGRESS) mnamo mwaka 2010, miaka 14 baada ya kifo cha Tupac.
  7. Bada ya kifo cha Tupac, Mama AFEN SHAKUR aliulizwa na PEOPLE ARTICLE, anajiskiaje akisikiliza DEAR MAMA? Mama AFEN SHAKUR alijibu: “Can I listen to it without crying? No. It gets worse every time. It gets harder, it really does. That song gets deeper and deeper."
RIP Mama Slim5

 

google helper

JF-Expert Member
Jun 11, 2013
8,114
2,000
Salam sana wandewa wa JF!

Tarehe kama ya leo nikiwa Kidato cha Nne, nilimpoteza Mamaangu.
Nilipokea taarifa za kifo chake nikiwa shuleni, kupitia kwa Mkuu wa shule ambae nae alipewa taarifa na Mwanafamilia aliesafiri kutoka Dsm, ilikuwa muda mfupi baada ya mapumziko ya saa 4.30 asubuhi! Ilikuwa ni moja ya experience mbaya sana kuipata. Kwangu mama alikuwa ndiyo MAMA na pia ndiyo BABA!

TuendeleE kuwaombea dua wapendwa wetu waliotangulia, na kwa wale waliobahatika kuwa na wazazi wao mpk leo hii, tafadhali sana hiyo ni God Given Golden Gift ambayo unapaswa kuitukuza na kuitunza kwa gharama zako zote uwezavyo!

Nimeshare nanyi nyimbo yangu bora kabisa ya muda wote!

"Dear Mama" Tupac

You are appreciated
When I was young, me and my mama had beef
17 years old, kicked out on the streets
Though back at the time I never thought I'd see her face
Ain't a woman alive that could take my mama's place
Suspended from school
And scared to go home, I was a fool
With the big boys breaking all the rules
I shed tears with my baby sister, over the years
We was poorer than the other little kids
And even though we had different daddies, the same drama
When things went wrong we'd blame mama
I reminisce on the stress I caused, it was hell
Huggin' on my mama from a jail cell
And who'd think in elementary, hey
I'd see the penitentiary one day?
And running from the police, that's right
Mama catch me, put a whoopin' to my backside
And even as a crack fiend, mama
You always was a black queen, mama
I finally understand
For a woman it ain't easy trying to raise a man
You always was committed
A poor single mother on welfare, tell me how you did it
There's no way I can pay you back, but the plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya?

Now, ain't nobody tell us it was fair
No love from my daddy, 'cause the coward wasn't there
He passed away and I didn't cry, 'cause my anger
wouldn't let me feel for a stranger
They say I'm wrong and I'm heartless, but all along
I was looking for a father he was gone
I hung around with the thugs
And even though they sold drugs
They showed a young brother love
I moved out and started really hangin'
I needed money of my own, so I started slangin'
I ain't guilty, 'cause even though I sell rocks
It feels good putting money in your mailbox
I love paying rent when the rent is due
I hope you got the diamond necklace that I sent to you
'Cause when I was low you was there for me
And never left me alone, because you cared for me
And I could see you coming home after work late
You're in the kitchen, trying to fix us a hot plate
You just working with the scraps you was given
And Mama made miracles every Thanksgivin'
But now the road got rough, you're alone
You're trying to raise two bad kids on your own
And there's no way I can pay you back, but my plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya?

Pour out some liquor and I reminisce
'Cause through the drama I can always depend on my mama
And when it seems that I'm hopeless
You say the words that can get me back in focus
When I was sick as a little kid
To keep me happy, there's no limit to the things you did
And all my childhood memories
Are full of all the sweet things you did for me
And even though I act crazy
I gotta thank the Lord that you made me
There are no words that can express how I feel
You never kept a secret, always stayed real
And I appreciate how you raised me
And all the extra love that you gave me
I wish I could take the pain away
If you can make it through the night, there's a brighter day
Everything will be alright if you hold on
It's a struggle everyday, gotta roll on
And there's no way I can pay you back, but my plan
Is to show you that I understand; you are appreciated

Lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady, place no one above ya (You are appreciated)
Sweet lady, don't you know we love ya? (Dear Mama)
Sweet lady - Lady (Dear Mama)

Najua wajua ila ningependa ujue vizuri kuhusu huu wimbo:
  1. Hii ngoma ipo kwenye album ya 3 ya Tupac!
  2. Chorus ya wimbo huu wanaosikika ni Reggie Green and Sweet Franklin
  3. Kwenye wimbo huu, anaonekana Mama AFEN SHAKUR (RIP) - Mamake Tupac, Tupac hakuweza kuapper ,alikuwa jela!
  4. Kinachoonekana katika video ni PICHA za Tupac, vipande vya mahojiano yake ya Tv, vipande vya baadhi ya Movie zake na vipande vya ngoma zake zingine mf: Calfornia love.
  5. Ilipokamilika DEAR MAMA, mtu wa kwanza kusikilizishwa alikuwa Jada Pinkett-Smith ambaye Mamake ana Historia kama ya AFEN SHAKUR (Mamake Tupac), alikuwa mtumiaji wa Madawa ya kulevya! Tupac na Jada walikuwa marafiki wa kitambo sana.
  6. DEAR MAMA iliingizwa kwenye Library of Congress (libray kuu ya USA Government na pia inatumiwa kama library ya CONGRESS) mnamo mwaka 2010, miaka 14 baada ya kifo cha Tupac.
  7. Bada ya kifo cha Tupac, Mama AFEN SHAKUR aliulizwa na PEOPLE ARTICLE, anajiskiaje akisikiliza DEAR MAMA? Mama AFEN SHAKUR alijibu: “Can I listen to it without crying? No. It gets worse every time. It gets harder, it really does. That song gets deeper and deeper."
RIP Mama Slim5

"God Given Golden Gift" ndio maana halisi ya 4G
 

google helper

JF-Expert Member
Jun 11, 2013
8,114
2,000
Thanks sana Kaka.... hivi Mkuu hapo kwenye avatar hiyo ni kaptula ama suruali? Hivi haizibiki kwa viraka?
hiyo surual boss hali ngumu alafu ni oversize so kutembea inabidi niishikilie, viraka inafaa ila uchumi tatizo.
 
Top Bottom