Tanzania's president says "even cows" disapprove of homosexuality as crackdown continues

kizaizai

JF-Expert Member
Mar 31, 2010
3,899
2,000
Read people's comments on homosexuality and President Magufuli's statements.

=====
Authorities in Tanzania have warned that gay rights activists will be arrested and expelled from the East African country as the country's president signalled a crackdown on homosexuality. Tanzania's Home Affairs Minister Mwigulu Nchemba said at a rally late on Sunday that Tanzanians campaigning for gay rights would be arrested, while foreigners would be ordered to leave the country.

“Those who want to campaign for gay rights should find another country that allows those things,” said Nchemba at the rally in the capital Dodoma, Reuters reported. Homosexuality is a crime in dozens of countries in Africa, including Tanzania, and the country's penal code states that any person “who has carnal knowledge

Source: Tanzania's president says "even cows" disapprove of homosexuality as crackdown continues
 

Cicero

JF-Expert Member
Jan 20, 2016
2,925
2,000
Naomba niseme tu kwamba sio kweli kwamba ng'ombe hawashiriki mapenzi ya jinsia moja. Mhe. Rais hakupaswa kutoa kauli kama ile kwenye karne hii ya 21 na PhD yake ile!
 

Cicero

JF-Expert Member
Jan 20, 2016
2,925
2,000
"I don't think a corrupt man who has an education equivocal to a 6th grader should be commenting on gay issues much less be president."
 

Cicero

JF-Expert Member
Jan 20, 2016
2,925
2,000
"I think it's funny how a continent like Africa that is so disease ridden, so poor, so violent, so backwoods, can have the kahunas to come off as judgmental. They should work on their many many problems and learn to come into this century."
 

Mr Kipago

JF-Expert Member
Aug 20, 2016
597
1,000
Huwezi ukawa unapinga kila kitu kwa hili namuunga mkono Mr Makomeo bila hiyana
Haizekani mtu akawa anafanya upuuzi kama huu
 

Manbad

JF-Expert Member
Apr 10, 2017
1,187
2,000
It is astonishing and abashing if there some abnormal Tanzanians who are supporting this simpleton. If caught plz let us perish them on the spot. We should not mimick whichever Western countries do. I'm quite against this unforgiven sin. May God keep on protecting our country against this sin.
 

Mtanzania Mzawa

JF-Expert Member
Jul 2, 2017
402
500
Good huu upuuzi hatuhutaki apa Tanzania na Africa si Utamaduni wetu ni laana ata Kwa Mungu kumbukeni Sodoma na Gomora waliangamizwa kwa laana hii...Ee Mwenyenzi Mungu okoa vizazi Vyetu na laana hii
 

Mtanzania Mzawa

JF-Expert Member
Jul 2, 2017
402
500
Naomba niseme tu kwamba sio kweli kwamba ng'ombe hawashiriki mapenzi ya jinsia moja. Mhe. Rais hakupaswa kutoa kauli kama ile kwenye karne hii ya 21 na PhD yake ile!
Mwenyenzi Mungu akusaidie uepukane na hayo mawazo ya kussuport hii laana...Mheshimiwa Rais yupo sahihi kwa asilimia 100%
 

NITATOA USHUHUDA

JF-Expert Member
Jul 6, 2017
763
1,000
FB_IMG_1487184490435.jpg
 

Cicero

JF-Expert Member
Jan 20, 2016
2,925
2,000
Mwenyenzi Mungu akusaidie uepukane na hayo mawazo ya kussuport hii laana...Mheshimiwa Rais yupo sahihi kwa asilimia 100%
Nimetoa facts tu. Nyie watu mnaosema kwamba wanyama hawafanyi hiki kitu mnajidanganya tu. Evidence proves otherwise.
Mara ooh sio utamaduni wetu tena nyie hamjui jamii za kiafrika zilikuwa zinafanya hiki kitu kabla hata wazungu hawajaja.
Kubali tu. Homosexuality is as natural as can be. Immoral yes but not unnatural.

Sent using Jamii Forums mobile app
 

Mtanzania Mzawa

JF-Expert Member
Jul 2, 2017
402
500
Nimetoa facts tu. Nyie watu mnaosema kwamba wanyama hawafanyi hiki kitu mnajidanganya tu. Evidence proves otherwise.
Mara ooh sio utamaduni wetu tena nyie hamjui jamii za kiafrika zilikuwa zinafanya hiki kitu kabla hata wazungu hawajaja.
Kubali tu. Homosexuality is as natural as can be. Immoral yes but not unnatural.

Sent using Jamii Forums mobile app
Big NOOO
 

KIWAVI

JF-Expert Member
Jan 12, 2010
1,822
1,500
"I think it's funny how a continent like Africa that is so disease ridden, so poor, so violent, so backwoods, can have the kahunas to come off as judgmental. They should work on their many many problems and learn to come into this century."
Unaumwa Sana wewe


You can't demean Africans like that simply kwasababu wewe Ni slave and gay
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom