Tanzanian workers are less productive than the Kenyans

Mama

JF-Expert Member
Mar 24, 2008
2,854
0
Tanzania: Productivity Low,Says World Bank




The Citizen (Dar es Salaam)

25 June 2008
Posted to the web 25 June 2008

Samuel Kamndaya


Productivity of workers in Tanzania is low, a World Bank report says.The trend affects overall competitiveness of Tanzanian firms, says a report on 'The effect of investment climate on the performance of micro and small enterprises in Zanzibar'.

The report says the value added per worker in Tanzania is $2,300 - far below Kenya's $5,000. It is, however, higher than Uganda's $1,600. The report is a complementary to an earlier one that looked at the investment climate in Tanzania, using data from 2003 and the 2004 investment climate assessment (regional programme on enterprise development, 2004).


It cites reasons of Tanzanian workers' low productivity as the low level of workers' skills and education.According to the report, about 43 per cent of workers in Tanzania had only a primary education or less at the time of the surveys. But little was done by the firms to invest in their workers' training.

"Despite these dispiriting statistics, firms do not invest much in improving workers' skills," reads a statement in the report. On the other side, it was only about 20 per cent of workers in Kenya and Uganda that possessed primary school or less education. With low productivity, Tanzanian firms are not highly competitive and are also less likely to export than firms in China and Kenya.

The Trade Union Congress of Tanzania secretary-general, Mr Nestory Ngula, yesterday concurred with the report findings. He noted that such statistics meant that the country was required to come out aggressive in training of its people and stop politicking with the education agenda.

"It is about time we invested heavily in the education of our people. We need to decide which subjects should be promoted to yield quick gains," he said noting that it sounds rather awkward for leaders to claim that they were promoting science subjects while a majority of the country's secondary schools do not have laboratories.

According to Mr Ngulla, the country has found itself in the current situation because for a long time in the past, the country's focus had been to reduce illiteracy rate."There was, however, no concrete strategy to increase the number of secondary schools to accommodate the growing number of primary school graduates.Current heavy investment in the education sector should be meaningful to solve this problem," he said.

He concurred with the report that most investors do not invest in their workers' education or training skills. "Most private employers are only interested in employing people that will bring quick gains," he said, noting that employees' education remains a bone for the public sector to chew. Also hurting trade in Tanzania is, according to the report, cumbersome customs and port clearance procedures.

"Customs and port delays were higher in Tanzania - requiring seven days or more for exports than in Kenya, Uganda or China," reads the report. Although Tanzania performs well on most measures of governance including political stability, the rule of law, and regulatory quality, the report revealed that corruption remains a problem.

About 33 per cent of enterprises that did business with the Government said bribes were needed to secure public contracts. On power, the report notes that although the cost of electricity in Tanzania is not excessive compared to other countries in the region, reliability is a serious problem. Access to credit also appears to be worse than in Kenya or China.
 

Quemu

JF-Expert Member
Jun 27, 2007
986
1,250
Siku mzima tunashinda vijiweni kulalama kuhusu ufisadi mpaka tunajisahau kusukuma gurudumu la maendeleo..... productivity yetu lazima iwe chini. Hatuna maroboti na manamba ya kutufanyia kazi zetu.... gademu!!
 

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
99,485
2,000
I don't know about the less than Kenyan part -probably so- but our workforce is severely unemployed and the employed part of it is underemployed.
Also our remunerations are very low as compared to Kenya.
 

Quemu

JF-Expert Member
Jun 27, 2007
986
1,250
I don't know about the less than Kenyan part -probably so- but our workforce is severely unemployed and the employed part of it is underemployed.
I bet ni kweli Kenyans work way harder than us. Hata wakati ule wa machafuko ya uchaguzi bado walikuwa wanachapa mzigo kisawasawa.

We have deeper problems in our society than 'ufisadi.' Na tatizo kubwa kuliko lote ni kuwa tuko 'in denial'.... Matokeo yake tumebaki kuwanyooshea watu vidole....
 

Mama

JF-Expert Member
Mar 24, 2008
2,854
0
sometimes huwa nahisi uwingi wa watu nao huwa unatuathiri inapokuja kwenye statistical comparisons kama hizi. In individual cases, sijui inaweza kupimwaje hii, pengine inaweza kuleta tofauti.
 

BAK

JF-Expert Member
Feb 11, 2007
99,485
2,000
Hizi Takwimu zilikusanywa lini na nani waliokusanya takwimu hizo? Maana Takwimu zetu kila siku huwa zima makosa kibao kwa mfano uchumi wetu tunaambiwa unakuwa kati ya asilimia 5 au zaidi kwa zaidi ya miaka 10 sasa, lakini Wananchi hatuoni hivyo. Mimi nadhani hizo takwimu zina mushkeli mkubwa, bei ya mafuta imepanda, bei ya vyakula imepanda na gharama za maisha nazo zimepanda hata uchumu wa nchi za dunia ya kwanza umeathirika, lakini uchumi wa Tanzania bado unakuwa tu!!!!
 

Mama

JF-Expert Member
Mar 24, 2008
2,854
0
Hizi Takwimu zilikusanywa lini na nani waliokusanya takwimu hizo? Maana Takwimu zetu kila siku huwa zima makosa kibao kwa mfano uchumi wetu tunaambiwa unakuwa kati ya asilimia 5 au zaidi kwa zaidi ya miaka 10 sasa, lakini Wananchi hatuoni hivyo. Mimi nadhani hizo takwimu zina mushkeli mkubwa, bei ya mafuta imepanda, bei ya vyakula imepanda na gharama za maisha nazo zimepanda hata uchumu wa nchi za dunia ya kwanza umeathirika, lakini uchumi wa Tanzania bado unakuwa tu!!!!


Pia ukingalia jinsi uchumi wetu unavyopanda haieleweki kabisa. Kuna thread mbili hapa moja aliianzisha invisible ikaonyesha uchumi wetu umepanda kwa/hadi kufikia asilimia 9, na nyingine ikaonyesha ni asilimia 7.1, sasa najiuliza je inawezekana kukawa na takwimu tofauti kwa jambo moja au ni mimi ndio nilikosea kusoma?
 

kalld

Member
Jun 14, 2007
89
0
mimi nadhani kuna ka ukweli hapo tusilalame sana ! cha muhimu ni kuangalia kitu gani kinatufunya tuwe hapo tulipo!
 

Rev. Kishoka

JF-Expert Member
Mar 7, 2006
4,536
2,000
How can we fight for an upper classification of being productive while we are not? TUsijidanganye, we are not productive period.

Kama tungekuwa productive, tungekuwa wabunifu na uchumi wetu ungekua, tusingekuwa tunalia saidia baba hata kama tutailaumu CCM!
 

Gaijin

JF-Expert Member
Aug 21, 2007
11,826
0
hatuko productive kwa kuwa watu hawajasomea kazi wanayoifanya.
mtu ana biashara yake ndogo lakini hajasomea hata basics za biashara. kuweka buku la mahesabu hajui!
mtu ana shamba analima, hajasomea kilimo hata kidogo, yeye anajua kupiga jembe tu na kusubiri mvua inyeshe, aje avune.

ni elimu ambazo zinahitajika ili productivity iongezeke.

mfano nchi za nje, kwenye vyuo vikuu vingi kunakuwa na course za bure kwa watu wenye biashara ndogo ndogo. hapa haitegemei qualification zake, as long as ana biashara, basi wanamsomesha kidogo.

tanzania kusomeshwa ujuzi mtu binafsi ni tabu kubwa, na ndipo hasa productivity yetu inapopungua
 

bintimacho

Member
Apr 25, 2008
41
0
this is somehow true, i think tanzanians have too much talking involved with no actions.
but one thing thats killing the tanzanian economy is corruption, and i think that will never end..
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom