Tanzanian MP Charged With Graft


Mlalahoi

Mlalahoi

JF-Expert Member
Joined
Aug 31, 2006
Messages
2,124
Likes
484
Points
180
Mlalahoi

Mlalahoi

JF-Expert Member
Joined Aug 31, 2006
2,124 484 180
Tanzanian MP Charged With Graft

The Citizen (Dar es Salaam)

NEWS
2 November 2007
Posted to the web 1 November 2007
Bukoba

Another ruling party member of Parliament was on Thursday arraigned in court for corruption.

Karagwe MP Mr Gosbert Blandes appeared before the district magistrate charged with two counts of corruption related to recent party elections.

He becomes the third Chama cha Mapinduzi MP, after Mr Michael Lekule Laizer (Longido) and Elisa Mollel (Arumeru West) who were earlier arrested on similar corruption charges in Arusha.

Mr Blandes, 44, together with his secretary Twaha Kifurebe, 54, were both implicated in election bribery on August 27, in a move that surprised party stalwarts.

The MP was reportedly found giving out about TSh50,000 to Mr Kifurebe to help him in the CCM district representative's polls during the party's regional general meeting. The subdued duo, wearing pensive faces were brought before Karagwe district magistrate Velinace Kawiche inside a Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB).

Their arraigning comes a few days before CCM elects its top leadership in Dodoma with electoral corruption among key party worries. In Karagwe, public prosecutor Eunice Masalu said Mr Blandes provided the money to influence CCM members to cast their votes in favour of his secretary who however failed to contest due to the accusations.
 
S

Semanao

JF-Expert Member
Joined
Jul 25, 2007
Messages
208
Likes
11
Points
35
S

Semanao

JF-Expert Member
Joined Jul 25, 2007
208 11 35
Nafikiri ni wengi tu wamezoea kutoa rushwa kwenye uchaguzi. I wonder hivi vyeo vya CCM hawa watu wanafaidika na nini?
 
S

Semanao

JF-Expert Member
Joined
Jul 25, 2007
Messages
208
Likes
11
Points
35
S

Semanao

JF-Expert Member
Joined Jul 25, 2007
208 11 35
Nafikiri ni wengi tu wamezoea kutoa rushwa kwenye uchaguzi. I wonder hivi vyeo vya CCM hawa watu wanafaidika na nini?
 
Gaijin

Gaijin

JF-Expert Member
Joined
Aug 21, 2007
Messages
11,845
Likes
80
Points
0
Gaijin

Gaijin

JF-Expert Member
Joined Aug 21, 2007
11,845 80 0
tukiambiwa Tanzania kuna nuka rushwa tunashangaa.......vyote vipo wazi, na bado,
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,875
Likes
8,036
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,875 8,036 280
Siyo tatizo kufikisha watu Mahakaman, serikali ya CCM ina rekodi nzuri tu ya kufikisha watu wakubwa mahakamani, tatizo ni kesi zenyewe hazishindiki..
 
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined
Mar 18, 2007
Messages
11,391
Likes
3,144
Points
280
Idimi

Idimi

JF-Expert Member
Joined Mar 18, 2007
11,391 3,144 280
Siyo tatizo kufikisha watu Mahakaman, serikali ya CCM ina rekodi nzuri tu ya kufikisha watu wakubwa mahakamani, tatizo ni kesi zenyewe hazishindiki..
Ni kweli kabisa. Sina uhakika kama kuna mmoja atafungwa kwa rushwa kutoka sisiemu,wanabebana mno! Kama walipiga tiktak suala la Dito la kuua, wakamtoa selo, sembuse rushwa ambayo wana uzoefu nayo?
 
S

S. S. Phares

JF-Expert Member
Joined
Nov 27, 2006
Messages
2,141
Likes
13
Points
135
S

S. S. Phares

JF-Expert Member
Joined Nov 27, 2006
2,141 13 135
Siyo tatizo kufikisha watu Mahakaman, serikali ya CCM ina rekodi nzuri tu ya kufikisha watu wakubwa mahakamani, tatizo ni kesi zenyewe hazishindiki..

Kesi hazishindiki kwa sababu misingi ya hawa wakubwa kupelekwa Mahakamani ni Siasa na sio kosa la Jinai.
 

Forum statistics

Threads 1,238,846
Members 476,196
Posts 29,333,843