Tanzanian 2007 Person of the Year


Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2007
Messages
1,611
Likes
322
Points
180
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2007
1,611 322 180
Who you think diservs to be Tanzania 2007 person of the year
You name any one, and explain why you think he/she diserv to be 2007 person of the year?
 
Mnhenwa Ndege

Mnhenwa Ndege

JF-Expert Member
Joined
Dec 5, 2007
Messages
243
Likes
12
Points
35
Mnhenwa Ndege

Mnhenwa Ndege

JF-Expert Member
Joined Dec 5, 2007
243 12 35
Dr Slaa

from my perspective, i think he is a very courageous politician, he does not fear to be prosecuted when he believes he is in the right track, for sure Tanzanians need a politician like him. his acts are daring.
 
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2007
Messages
1,611
Likes
322
Points
180
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2007
1,611 322 180
I think Zitto Kabwe.
He is a humble and intelligent young man. He challenged executive power, something that Tanzania missed for years. With in short period of time he shows maturity on politics.
 
S

Shetani

Member
Joined
Oct 23, 2007
Messages
30
Likes
0
Points
0
S

Shetani

Member
Joined Oct 23, 2007
30 0 0
hiyo shortlisted kwanza imepatikana kwa vigezo gani? We ungeacha uwanja wazi tukachagua wenyewe. Unatuwekea multiple choise kwani sisi mazuzu? Sasa kujibu swali lako, the Person of the Year award is shared by God and Satan. They had a great duel this year with many of God's followers trying out Satanic stuff (kusema uongo, kuiba, kutia/kutiwa nje ya ndoa, na kuweka vinyongo na visasi). Hata hao hapo kwenye oroza yake wamerubuniwa na Shetani mwaka huu in one way or another.
 
K

Koba

JF-Expert Member
Joined
Jul 3, 2007
Messages
6,143
Likes
506
Points
180
K

Koba

JF-Expert Member
Joined Jul 3, 2007
6,143 506 180
..oooh mada ishachafuliwa hapo naona,ngoja na mimi niichafue zaidi maana sipendi wanasiasa ambao ndio uliotuchagulia hapo tuwape hii zawadi,mimi nawapatia walalahoi wote wa bongo kwa uvumilivu wao ingawaje maisha ni magumu sana
 
M

mwenekapufi

Member
Joined
Nov 27, 2007
Messages
14
Likes
0
Points
0
M

mwenekapufi

Member
Joined Nov 27, 2007
14 0 0
ZITTO,

Huyu kijana amewafanya watz kuamka na kupanua upeo wa uelewa kwamfano jinsi nchi inavyoliwa na mafisadi. Amewafikia wengi kwa kipindi kifupi sana
 
J

Judy

Senior Member
Joined
Aug 13, 2007
Messages
195
Likes
1
Points
0
J

Judy

Senior Member
Joined Aug 13, 2007
195 1 0
Beware JF members, it seems like we have a real satan in this forum iam scared.
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,924
Likes
46,548
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,924 46,548 280
Mwanakijiji
Kwa sababu huyu bwana ni mkakamavu, mwenye akili nyingi sana, na ni mtu asiye na woga.
 
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2007
Messages
1,611
Likes
322
Points
180
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2007
1,611 322 180
I just edited, and feel free to nominate anybody as your 2007 person of the year. I believe if the forum will stay longer enough then on DEC 31 we will be able to name JF 2007 Tanzania person on the year.
 
Susuviri

Susuviri

JF-Expert Member
Joined
Oct 6, 2007
Messages
3,713
Likes
248
Points
160
Susuviri

Susuviri

JF-Expert Member
Joined Oct 6, 2007
3,713 248 160
Jamani, mbona hiyo shortlist siioni? Si tumeambiwa tuchague tunayemtaka na kusema kwa nini? Sasa naomba niulize Person of the Year in politics au tunaweza kwenda nje ya siasa? Maana naweza nikatoa choice tofautitofauti!
 
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2007
Messages
1,611
Likes
322
Points
180
Mtanganyika

Mtanganyika

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2007
1,611 322 180
Jamani, mbona hiyo shortlist siioni? Si tumeambiwa tuchague tunayemtaka na kusema kwa nini? Sasa naomba niulize Person of the Year in politics au tunaweza kwenda nje ya siasa? Maana naweza nikatoa choice tofautitofauti!
any body, ndio maana nimesema 2007 person of the year. Goodluck Susuviri
 
M

Masatu

JF-Expert Member
Joined
Jan 29, 2007
Messages
3,285
Likes
25
Points
135
M

Masatu

JF-Expert Member
Joined Jan 29, 2007
3,285 25 135
Daudi Balali akiwa Gavana wa Benki uchumi uliimarika na inflation ikashuka from 20+ to single digit 4-6....

Need I say more?
 
S

Shetani

Member
Joined
Oct 23, 2007
Messages
30
Likes
0
Points
0
S

Shetani

Member
Joined Oct 23, 2007
30 0 0
Time magazine leo wametaja Viladmir Putin person of 2007, kazi iko hapa jf kuwapiku Times. Mpeni tuzo Shetani mtakuwa mmewapiku.
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,924
Likes
46,548
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,924 46,548 280
No, mi kura yangu inaenda kwa Mwanakijiji (Kijana Mkakamavu)
 
YournameisMINE

YournameisMINE

JF-Expert Member
Joined
Aug 29, 2007
Messages
2,251
Likes
0
Points
145
YournameisMINE

YournameisMINE

JF-Expert Member
Joined Aug 29, 2007
2,251 0 145
Mie na nominate Kadampinzani, kwasababu zilizowazi na kila mtu anazijua. Napinga na Nyani Ngabu kwa ku-nominate MKJJ, kwasababu ya shutuma za Dr.WHO ambazo MKJJ mpaka sasa kaziwekea ukiziwi wa makusudi. LOL......happy eid!!!!!!.
 
M

Mgaya

JF-Expert Member
Joined
Oct 1, 2007
Messages
520
Likes
1
Points
0
M

Mgaya

JF-Expert Member
Joined Oct 1, 2007
520 1 0
Mie na nominate Kadampinzani, kwasababu zilizowazi na kila mtu anazijua. Napinga na Nyani Ngabu kwa ku-nominate MKJJ, kwasababu ya shutuma za Dr.WHO ambazo MKJJ mpaka sasa kaziwekea ukiziwi wa makusudi. LOL......happy eid!!!!!!.
Kada mpinzania the quiter mswahili ndiye awe number one? Yeye kama kambona na mchambuzi wanakimbia fights wanazoanzisha wao wenyewe! Kadampinzani alipiga makelele na kulialia hapa huku akitishia kuwa atabanana na watu hadi mwisho lakini mambo yalivyokuwa hot mzee kaingia mtini kama kambona. Kada so far ni the worst person akimfuatia Kambona na Mchambuzi kwa karibu!
 
YournameisMINE

YournameisMINE

JF-Expert Member
Joined
Aug 29, 2007
Messages
2,251
Likes
0
Points
145
YournameisMINE

YournameisMINE

JF-Expert Member
Joined Aug 29, 2007
2,251 0 145
Kada mpinzania the quiter mswahili ndiye awe number one? Yeye kama kambona na mchambuzi wanakimbia fights wanazoanzisha wao wenyewe! Kadampinzani alipiga makelele na kulialia hapa huku akitishia kuwa atabanana na watu hadi mwisho lakini mambo yalivyokuwa hot mzee kaingia mtini kama kambona. Kada so far ni the worst person akimfuatia Kambona na Mchambuzi kwa karibu!
Totally fair, imesound kama worse, worser and worst ya Keith Obermans' COUNTDOWN!................kumbe hili ndio jina lako lingine eeenh!!!?
 
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined
Nov 26, 2006
Messages
874
Likes
3
Points
0
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined Nov 26, 2006
874 3 0
I thought I had no interest in this, but hey, it is a free world.
I nominate yule kijana aliyemuuliza Lowasa swali gumu. That needed courage. My second choice obviously ni Kabwe Zitto. We need more of those in parliament.
 
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined
Feb 4, 2007
Messages
3,741
Likes
40
Points
145
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined Feb 4, 2007
3,741 40 145
In avoiding the almost isulting option of "no Tanzanian rose to the occassion" in a substantial way...

Zitto Kabwe, agains formidable odds managed to stimulate a meaningful debate on the plight of Tanzania's benefit from the mining sector. It remains to be seen if he is only the "flavor of the year" or an emerging force. I would nominate him.

That kid from Ukerewe exposed the blatant disregard and lack of commitment on the part of our leaders not only by the question, but also by the nonchalant nature the PM ignored the question.The original article exposed another classical "conflict of interest" issue. I understand ministers have to be selected from MPs, but why exposing an MP to an executive office? There was a time when Judge Mwesiumo was a judge (judiciary) a deputy minister (executive) and an MP (legislature).How is one to resolve conflict of interest issues?

Dr. Asha-Rose Migiro managed to put our country on the diplomatic forefront by being made UN Deputy Secretary General, a notable distiction for a Tanzanian.
 

Forum statistics

Threads 1,237,826
Members 475,675
Posts 29,302,409