Tanzania yaijengea reli Uganda, South Sudan yavutiwa, yaomba kuitumia bandari ya Dar kupitia Uganda.

joto la jiwe

joto la jiwe

JF-Expert Member
Joined
Sep 4, 2017
Messages
9,552
Points
2,000
joto la jiwe

joto la jiwe

JF-Expert Member
Joined Sep 4, 2017
9,552 2,000
Guys what’s with the hullabaloo ..... Dar port and Mombasa are not peers. Mombasa handles almost twice what dar handles. Most of the cargo ends up in Nairobi Kenya not Uganda, Rwanda South Sudan or Congo. The only way Dar can beat MSA is if Kenyan cargo passes through Dar port ....... which will never happen. What you forget in all these is that the Kenyan economy is almost twice the TZ economy and this reflects on the cargo volumes handled. Forget about UG, Congo, Sudan etc..... your neighbor will never make you rich. Kila nchi ipambane na hali yake!!
Give us the data which shows that, in 2017 Mombasa cargo was 22M tonnes while Dar was 16M tonnes, and this before UN shifted to Tanzania, this gap is closing very fast. Remember, Malawi, Zambia, Rwanda and Burundi almost all their cargo go through Dar port, 20% of Uganda cargo go through Dar port, currently we are positioning ourselves to get part of Uganda cargo which contributes nearly 28% of all cargo of Mombasa port. Is not easy for Mombasa port to compete with Dar especially after Uganda and South Sudan has indicated to use Dar port instead of Mombasa
 
tracebongo

tracebongo

JF-Expert Member
Joined
Nov 18, 2018
Messages
441
Points
500
tracebongo

tracebongo

JF-Expert Member
Joined Nov 18, 2018
441 500
Tafadhali tumieni lugha ya staha(avoid vulgar language), unapachika majina ya kihumi(showing lack of etiquette) kwa jirani zako ambao wemewekeza Tanzania zaidi ya kampuni 150 na wewe huna hata kampuni moja kwao! aliyetangulia katangulia tu!
Katanguliwa wapi!!??
Tulia upewe dawa Nya.ng'au
 
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined
Oct 31, 2009
Messages
18,113
Points
2,000
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined Oct 31, 2009
18,113 2,000
Wewe ndio pumbavu kuliko wote hapa JF, Mimi nimekuletea mzigo uliopita bandari ya Mombasa 2017 alikua tani Milioni 22, kwa ukuaji wa 10% per year ungetumia akili ungeoata mwaka 2019 ni 25M tonnes.

Wewe unawasikiliza hao wajinga wakenya wanaosema wanategemea kupokea tani 31M. Wewe ndio zuzu kweli, hivi unawaamini wakenya waliotegemea kufikisha reli Malaba, kuweka umeme katika SGR yao, kujenga Greenfield terminal, kujenga 5 big stadia, na vyote vimeshindikina. Sasa wewe badala ya kuweka mizigo iliyopita bandari ya Mombasa mwaka 2018, wewe unaweka expectations za wajinga hao. Kwa taarifa yako, mzigo uliongezeka kwa 6.6% toka ule wa mwaka 2017.
Kinachowaumiza roho upanuzi wa bandari yao uli-cost zaidi ya $2 bln wetu hardly $400 mln yet capacity haipishani hivyo! 😅
 
thisdayes

thisdayes

JF-Expert Member
Joined
Oct 28, 2016
Messages
3,037
Points
2,000
thisdayes

thisdayes

JF-Expert Member
Joined Oct 28, 2016
3,037 2,000
Wewe ndio pumbavu kuliko wote hapa JF, Mimi nimekuletea mzigo uliopita bandari ya Mombasa 2017 alikua tani Milioni 22, kwa ukuaji wa 10% per year ungetumia akili ungeoata mwaka 2019 ni 25M tonnes.

Wewe unawasikiliza hao wajinga wakenya wanaosema wanategemea kupokea tani 31M. Wewe ndio zuzu kweli, hivi unawaamini wakenya waliotegemea kufikisha reli Malaba, kuweka umeme katika SGR yao, kujenga Greenfield terminal, kujenga 5 big stadia, na vyote vimeshindikina. Sasa wewe badala ya kuweka mizigo iliyopita bandari ya Mombasa mwaka 2018, wewe unaweka expectations za wajinga hao. Kwa taarifa yako, mzigo uliongezeka kwa 6.6% toka ule wa mwaka 2017.
Ume mmaliza Booty ass.. yupo busy na google ila haoni pakutokea
 
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined
Nov 5, 2018
Messages
167
Points
250
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined Nov 5, 2018
167 250
Give us the data which shows that, in 2017 Mombasa cargo was 22M tonnes while Dar was 16M tonnes, and this before UN shifted to Tanzania, this gap is closing very fast. Remember, Malawi, Zambia, Rwanda and Burundi almost all their cargo go through Dar port, 20% of Uganda cargo go through Dar port, currently we are positioning ourselves to get part of Uganda cargo which contributes nearly 28% of all cargo of Mombasa port. Is not easy for Mombasa port to compete with Dar especially after Uganda and South Sudan has indicated to use Dar port instead of Mombasa
Mombasa port is not competing with Dar.....There is no competition simply because Mombasa services Kenya and Dar services TZ. We both know which is the bigger economy. Hizo story mingi za Uganda, South Sudan Malawi etc will not change anything. Only way to beat MSA is if TZ beats Kenya and that will not happen in our generation!!!!
 
joto la jiwe

joto la jiwe

JF-Expert Member
Joined
Sep 4, 2017
Messages
9,552
Points
2,000
joto la jiwe

joto la jiwe

JF-Expert Member
Joined Sep 4, 2017
9,552 2,000
Mombasa port is not competing with Dar.....There is no competition simply because Mombasa services Kenya and Dar services TZ. We both know which is the bigger economy. Hizo story mingi za Uganda, South Sudan Malawi etc will not change anything. Only way to beat MSA is if TZ beats Kenya and that will not happen in our generation!!!!
Hahahahaha, port ni biashara kama ilivyo biashara yoyote ile, ukifungua biashara unategemea upate Wateja wengi waweze kutumia hiyo port, ujinga wenu ndio sababu mchina akaona hamtoweza kulipa deni la SGR akakataa kuwapa pesa, huo uchumi mkubwa kwanini usionekane katika SGR ?.

Ninyi ni failed state hamuwezi kupambana na Tanzania, tunajenga reli yetu kwa pesa yetu, tumewajengea Uganda, tutawajengea Rwanda na Burundi, ninyi endeleeni na kuomba bigger economy wakati hata kumalizia kipande cha SGR hadi Kisumu mumeshindwa.
 
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined
Jan 2, 2018
Messages
1,611
Points
2,000
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined Jan 2, 2018
1,611 2,000
Wewe ndio pumbavu kuliko wote hapa JF, Mimi nimekuletea mzigo uliopita bandari ya Mombasa 2017 alikua tani Milioni 22, kwa ukuaji wa 10% per year ungetumia akili ungeoata mwaka 2019 ni 25M tonnes.

Wewe unawasikiliza hao wajinga wakenya wanaosema wanategemea kupokea tani 31M. Wewe ndio zuzu kweli, hivi unawaamini wakenya waliotegemea kufikisha reli Malaba, kuweka umeme katika SGR yao, kujenga Greenfield terminal, kujenga 5 big stadia, na vyote vimeshindikina. Sasa wewe badala ya kuweka mizigo iliyopita bandari ya Mombasa mwaka 2018, wewe unaweka expectations za wajinga hao. Kwa taarifa yako, mzigo uliongezeka kwa 6.6% toka ule wa mwaka 2017.
CCM robots at the best denial naku argue kipuzi,naeza kueka articles kama Mia moja ziki indicate Mombasa ili handle 31milion tones but sijui utaenda kumwambia jiwe ninihttps://www.standardmedia.co.ke/article/2001302459/mombasa-port-registers-cargo-growth
 
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined
Nov 5, 2018
Messages
167
Points
250
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined Nov 5, 2018
167 250
Hahahahaha, port ni biashara kama ilivyo biashara yoyote ile, ukifungua biashara unategemea upate Wateja wengi waweze kutumia hiyo port, ujinga wenu ndio sababu mchina akaona hamtoweza kulipa deni la SGR akakataa kuwapa pesa, huo uchumi mkubwa kwanini usionekane katika SGR ?.

Ninyi ni failed state hamuwezi kupambana na Tanzania, tunajenga reli yetu kwa pesa yetu, tumewajengea Uganda, tutawajengea Rwanda na Burundi, ninyi endeleeni na kuomba bigger economy wakati hata kumalizia kipande cha SGR hadi Kisumu mumeshindwa.
Boss it is what it is!!!! Kenya is a bigger economy than TZ and that translates to cargo volumes. Dar to Kampala will never make more logistical sense than Mombasa to Kampala ata ukitumia ndege. Those other countries are clearly trivial and insignificant and you know it. Hizi hapa ni Kelele za chura. At the end of the day the numbers will speak for themselves
 
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined
Jan 2, 2018
Messages
1,611
Points
2,000
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined Jan 2, 2018
1,611 2,000
Hahahahaha, port ni biashara kama ilivyo biashara yoyote ile, ukifungua biashara unategemea upate Wateja wengi waweze kutumia hiyo port, ujinga wenu ndio sababu mchina akaona hamtoweza kulipa deni la SGR akakataa kuwapa pesa, huo uchumi mkubwa kwanini usionekane katika SGR ?.

Ninyi ni failed state hamuwezi kupambana na Tanzania, tunajenga reli yetu kwa pesa yetu, tumewajengea Uganda, tutawajengea Rwanda na Burundi, ninyi endeleeni na kuomba bigger economy wakati hata kumalizia kipande cha SGR hadi Kisumu mumeshindwa.
Wimbo ni ulele wa sisiem failed state, imagine kuligana na ccm Kenya ni failed state yet port ya Kenya ni double Ile ya darwacha Sisi tuendelea kuwa failed state
 
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined
Nov 5, 2018
Messages
167
Points
250
Gwizzy

Gwizzy

Senior Member
Joined Nov 5, 2018
167 250
CCM robots at the best denial naku argue kipuzi,naeza kueka articles kama Mia moja ziki indicate Mombasa ili handle 31milion tones but sijui utaenda kumwambia jiwe ninihttps://www.standardmedia.co.ke/article/2001302459/mombasa-port-registers-cargo-growth
Mombasa handles twice Dar ..... simply because Kenyan economy is almost twice TZ. That’s the simple truth..... hizo story zingine za Uganda ni story tu!!! At the end of the day the numbers don’t lie!!!
 
K

Katavi yetu

Senior Member
Joined
Jul 30, 2018
Messages
193
Points
250
K

Katavi yetu

Senior Member
Joined Jul 30, 2018
193 250
Mi mwenyew bado siamini kama Sudan inaweza ikaacha bandari ya mombasa pamoja na changamoto za Amani nchini kenya na kuja kupitishia dar es salaam via uganda.
Mbona kama gharama itakua kalibu mara 5 ya kutoa mzigo ulaya
 
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined
Jan 2, 2018
Messages
1,611
Points
2,000
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined Jan 2, 2018
1,611 2,000
Kinachowaumiza roho upanuzi wa bandari yao uli-cost zaidi ya $2 bln wetu hardly $400 mln yet capacity haipishani hivyo!
Terminal mpya ili cost $300mln loan kutoka japan sijui huu uharo wa $2bln umetoa wapi....kama kawaida propaganda ya sisiemu
 
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined
Oct 31, 2009
Messages
18,113
Points
2,000
Geza Ulole

Geza Ulole

JF-Expert Member
Joined Oct 31, 2009
18,113 2,000
Terminal mpya ili cost $300mln loan kutoka japan sijui huu uharo wa $2bln umetoa wapi....kama kawaida propaganda ya sisiemu

SHIPPING & LOGISTICS
KPA bets on Sh120bn expansion to retain regional hub status
TUESDAY, SEPTEMBER 18, 2018 17:58
BY KAZUNGU SAMUEL
KPA managing director Daniel Manduku. FILE PHOTO | NMG
FacebookTwitter

The Kenya Ports Authority (KPA) has engaged in an ambitious Sh120 billion expansion in a bid to protect its position as the region's biggest port facility.
Speaking in an exclusive interview with Shipping, KPA managing director Daniel Manduku said the organisation is seeking to fight competition from the port of Dar er salaam.

Currently KPA is undertaking the construction of the Sh20 billion Shimoni port, the Sh40 billion new Kipevu Oil Terminal, the construction of the Sh30 billion second container terminal at the Port of Mombasa and the construction of the Sh30 billion Dongo Kundu free trade port.

Reports indicate that importers from Rwanda, Uganda and Burundi and other Great Lakes region countries are slowly shifting to the Port of Dar es salaam.

"Everyone looks for good business opportunities and we know that the Rwandan market is growing," said Dr Manduku. He said Tanzania is an alternative corridor for importers in the Great Lakes region, and Kenya has no choice but to be competitive.
"...being in the East African region and being alive to the fact that we have alternative corridor puts us in an awkward position because now we must constantly be ahead of the game,” said Dr Manduku.

The MD disclosed that the building of the Sh20 Shimoni Port along the Kenya/Tanzania border is awaiting the public partnership approval.
The fishing port of Shimoni is one of the 11 small facilities that KPA wants to develop countrywide in an ambitious multi-billion shillings programme
Dr Manduku said the construction of Shimoni port will be through the public private partnership (PPP).

“We want to make Shimoni Port a fishing port so we will build a multi-purpose berth that will incorporate fishing and handle other cargo. We will also do cold storage facilities at Shimoni and value addition facilities, including fish processing facilities,” the MD said.

He said the port in Kwale is for handling fish, but will be graded to handle other imports.

The construction of the Sh40 billion Kipevu Oil Terminal(KOT) will be undertaken by China Communication Construction Company.

The new modern terminal will have the capacity to handle four vessels of up to 100,000 DWT (Dead Weight Tonne), with a Liquid Petroleum Gas (LPG) line.

“We are soon embarking on the construction of Kipevu Oil Terminal for the discharge of fuel to the tanks owned by the Kenya Pipeline Corporation and other oil companies. The project will cost about USD400 million (Sh40 billion),” he said
“The KOT will supplement the two facilities that are Shimanzi oil terminal, a small one, and the old Kipevu terminal. The Kipevu terminal is very old, so we want to do a new one,” said Dr Manduku.

KPA has also started the construction of the second container terminal at the Port of Mombasa through a Sh30 billion loan from Japan International Cooperation Agency(JICA).

“We completed construction of the first phase of the second container terminal. This phase brings on board an additional capacity of 550,000 twenty feet equivalent units (TEUS) every year,” he said.

“We are optimistic that the construction of the second phase will also bring an additional capacity of 450,000 containers of twenty feet equivalent units (TEUS) containers. Both phase one and phase two will have a total capacity of one million TEUS by 2021.”

The MD said all commercial contracts have been signed and the contractor is already on site.

“The second phase was a loan of Sh30 billion from JICA. We are soon breaking the ground. All the commercial contracts have been signed and the contractor is already on site. With that, both phase one and two will have a capacity of one million TEUS. Overall we want to grow the total capacity of this port to 2.1 million TEUS by 2022,” said Dr Manduku.

The building of the first berth of the about Sh30 billion Dongo Kundu free port and economic zone is also set to start soon, giving a lifeline to hundreds of youths who had lost jobs following ferrying of goods via Standard Gauge Railway.

The feasibility study by the Japan International Cooperation Agency(JICA) is about to be finalised.

“In conjunction with the Trade and Industrialisation ministry, we identified 3,000 acres of land owned by KPA where we shall develop a Free Economy Zone (FEZ),” Dr Manduku said. KPA said it will also launch the construction of the first berth of Dongo Kundu port.

The port will be connected to the second phase of the Sh30 billion Dongo Kundu bypass which is undertaken through the Mombasa port Development Project.
“In developing the Special Economic Zones, we shall be setting room and encouraging the private sector to come up and set up industries. The targeted area is enough to accommodate about 1,000 industries,” he said. The FEZ will also have conferencing facilities, to tap into the hospitality sector, says KPA ’s head of corporate development and strategy Martin Mutuku.

Dr Manduku said with some of the cargo delivered through the port of Mombasa going to Nairobi, the Dongo Kundu port will provide an opportunity for locals to venture in the area.

 
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined
Jan 2, 2018
Messages
1,611
Points
2,000
Bottas

Bottas

JF-Expert Member
Joined Jan 2, 2018
1,611 2,000
SHIPPING & LOGISTICS
KPA bets on Sh120bn expansion to retain regional hub status
TUESDAY, SEPTEMBER 18, 2018 17:58
BY KAZUNGU SAMUEL
KPA managing director Daniel Manduku. FILE PHOTO | NMG
FacebookTwitter

The Kenya Ports Authority (KPA) has engaged in an ambitious Sh120 billion expansion in a bid to protect its position as the region's biggest port facility.
Speaking in an exclusive interview with Shipping, KPA managing director Daniel Manduku said the organisation is seeking to fight competition from the port of Dar er salaam.

Currently KPA is undertaking the construction of the Sh20 billion Shimoni port, the Sh40 billion new Kipevu Oil Terminal, the construction of the Sh30 billion second container terminal at the Port of Mombasa and the construction of the Sh30 billion Dongo Kundu free trade port.

Reports indicate that importers from Rwanda, Uganda and Burundi and other Great Lakes region countries are slowly shifting to the Port of Dar es salaam.

"Everyone looks for good business opportunities and we know that the Rwandan market is growing," said Dr Manduku. He said Tanzania is an alternative corridor for importers in the Great Lakes region, and Kenya has no choice but to be competitive.
"...being in the East African region and being alive to the fact that we have alternative corridor puts us in an awkward position because now we must constantly be ahead of the game,” said Dr Manduku.

The MD disclosed that the building of the Sh20 Shimoni Port along the Kenya/Tanzania border is awaiting the public partnership approval.
The fishing port of Shimoni is one of the 11 small facilities that KPA wants to develop countrywide in an ambitious multi-billion shillings programme
Dr Manduku said the construction of Shimoni port will be through the public private partnership (PPP).

“We want to make Shimoni Port a fishing port so we will build a multi-purpose berth that will incorporate fishing and handle other cargo. We will also do cold storage facilities at Shimoni and value addition facilities, including fish processing facilities,” the MD said.

He said the port in Kwale is for handling fish, but will be graded to handle other imports.

The construction of the Sh40 billion Kipevu Oil Terminal(KOT) will be undertaken by China Communication Construction Company.

The new modern terminal will have the capacity to handle four vessels of up to 100,000 DWT (Dead Weight Tonne), with a Liquid Petroleum Gas (LPG) line.

“We are soon embarking on the construction of Kipevu Oil Terminal for the discharge of fuel to the tanks owned by the Kenya Pipeline Corporation and other oil companies. The project will cost about USD400 million (Sh40 billion),” he said
“The KOT will supplement the two facilities that are Shimanzi oil terminal, a small one, and the old Kipevu terminal. The Kipevu terminal is very old, so we want to do a new one,” said Dr Manduku.

KPA has also started the construction of the second container terminal at the Port of Mombasa through a Sh30 billion loan from Japan International Cooperation Agency(JICA).

“We completed construction of the first phase of the second container terminal. This phase brings on board an additional capacity of 550,000 twenty feet equivalent units (TEUS) every year,” he said.

“We are optimistic that the construction of the second phase will also bring an additional capacity of 450,000 containers of twenty feet equivalent units (TEUS) containers. Both phase one and phase two will have a total capacity of one million TEUS by 2021.”

The MD said all commercial contracts have been signed and the contractor is already on site.

“The second phase was a loan of Sh30 billion from JICA. We are soon breaking the ground. All the commercial contracts have been signed and the contractor is already on site. With that, both phase one and two will have a capacity of one million TEUS. Overall we want to grow the total capacity of this port to 2.1 million TEUS by 2022,” said Dr Manduku.

The building of the first berth of the about Sh30 billion Dongo Kundu free port and economic zone is also set to start soon, giving a lifeline to hundreds of youths who had lost jobs following ferrying of goods via Standard Gauge Railway.

The feasibility study by the Japan International Cooperation Agency(JICA) is about to be finalised.

“In conjunction with the Trade and Industrialisation ministry, we identified 3,000 acres of land owned by KPA where we shall develop a Free Economy Zone (FEZ),” Dr Manduku said. KPA said it will also launch the construction of the first berth of Dongo Kundu port.

The port will be connected to the second phase of the Sh30 billion Dongo Kundu bypass which is undertaken through the Mombasa port Development Project.
“In developing the Special Economic Zones, we shall be setting room and encouraging the private sector to come up and set up industries. The targeted area is enough to accommodate about 1,000 industries,” he said. The FEZ will also have conferencing facilities, to tap into the hospitality sector, says KPA ’s head of corporate development and strategy Martin Mutuku.

Dr Manduku said with some of the cargo delivered through the port of Mombasa going to Nairobi, the Dongo Kundu port will provide an opportunity for locals to venture in the area.

Kwa hiii article yako nionyeshe $2bn dollars iko wapi.....
 

Forum statistics

Threads 1,303,748
Members 501,127
Posts 31,491,288
Top