Tanzania to use $6.7b for Kigamboni new city


Maxence Melo

Maxence Melo

JF Founder
Staff member
Joined
Feb 10, 2006
Messages
2,778
Likes
3,263
Points
280
Maxence Melo

Maxence Melo

JF Founder
Staff member
Joined Feb 10, 2006
2,778 3,263 280
By Daniel Semberya | East African Business Week | Monday, 03 October 2011

Tanzania needs a tune of $6.7 billion (Tsh11trn) to create the Kigamboni New City.

Officiating at the Ministry's Annual General Meeting that brought together over 700 land officials from all over the country, the Minister for Lands, Housing and Human Settlements Development Professor Anna Tibaijuka said her ministry in collaboration with the Temeke Municipal Council was continuing with preparations of a plan to construct the new city.

Kigamboni New City is an ambitious project being overseen by the Tanzanian Government Ministry of Lands. It will be situated in the Kigamboni in Temeke district which is to the south of the city of Dar Es Salaam. It will be linked to Dar es Salaam by a new bridge which as well will cost $130 million.

The Kigamboni new city master plan is designed to build a core for accommodating new land demand such as residential, commercial, trade and business, industrial, educational and recreational facilities in Dar.

The first purpose is to create well-organized connection between old urban centers and the new city. The second purpose is to build future-oriented new model city with ICT base and excellent living environment.

The third purpose is to develop urban economic competitiveness through supplying new opportunities in advanced industry fields. Through the Kigamboni new city project, Tanzania can reinforce the leading position in the African Continent.

The New Kigamboni City includes the Kigamboni, Tungi, Vijibweni, Mjimwema and Kibada wards. And the Kizani and Mbwamaji of Somangila ward.

Tibaijuka said her ministry in collaboration with the President's Office Public Service and Management has started a process of establishing the Kigamboni New City development Authority.
 
Saint Ivuga

Saint Ivuga

JF-Expert Member
Joined
Aug 21, 2008
Messages
45,446
Likes
31,717
Points
280
Saint Ivuga

Saint Ivuga

JF-Expert Member
Joined Aug 21, 2008
45,446 31,717 280
wanaongea tu huku mda unaenda ...tunataka tu one vitendo...wanasiasa ni vigeu geu kweli....media coverage tu wanataka hawa
 
coby

coby

JF-Expert Member
Joined
Nov 28, 2008
Messages
342
Likes
1
Points
35
coby

coby

JF-Expert Member
Joined Nov 28, 2008
342 1 35
Kweli tumerogwa na ndoto zetu za alinacha! Yaani badala ya kuota tumejenga miundombinu ya maji vijijini kuwawezesha wakulima kuzalisha mazao mengi zaidi au kuota tunayaendeleza mabonde yetu ya kilimo kama Rufiji eti tunaota tumejenga pepo bongo!! Pepo yenyewe itajaa wazungu tuu wenzangu na mimi tupa kulee kimara, matitu, kwa Tumbo, kwa bibi nyau, kwa mfuga mbwa,segerea,...
 
Hute

Hute

JF-Expert Member
Joined
Nov 25, 2010
Messages
6,585
Likes
4,824
Points
280
Hute

Hute

JF-Expert Member
Joined Nov 25, 2010
6,585 4,824 280
watanzania kujenga nchi kwenye makaratasi tu tuko juuu, ila kwenye vitendo kwenye utekelezaji, tunashika mkia!
 
Yericko Nyerere

Yericko Nyerere

Verified Member
Joined
Dec 22, 2010
Messages
16,559
Likes
5,071
Points
280
Yericko Nyerere

Yericko Nyerere

Verified Member
Joined Dec 22, 2010
16,559 5,071 280
Mji wenyewe ni copy past ya mji mmoja kule Finland!
Kuna watu tz wanaishi chini ya mstari wa umasikini (under povert line 260tzs)
 
mgodi

mgodi

JF-Expert Member
Joined
Nov 5, 2010
Messages
2,602
Likes
1,269
Points
280
mgodi

mgodi

JF-Expert Member
Joined Nov 5, 2010
2,602 1,269 280
nilini hiyo project itaanza, mipango ni mingi kuliko vitendo.
 
M

mzee wa njaa

JF-Expert Member
Joined
Jun 16, 2011
Messages
1,367
Likes
1
Points
0
M

mzee wa njaa

JF-Expert Member
Joined Jun 16, 2011
1,367 1 0
Ule wa Dart bado ( Dar rapid transport) magari yaendayo kasi leo wanakuja na huu anyway tuongoje ndoto zitimie.
 
Mizizi

Mizizi

JF-Expert Member
Joined
Mar 8, 2008
Messages
1,270
Likes
21
Points
135
Mizizi

Mizizi

JF-Expert Member
Joined Mar 8, 2008
1,270 21 135
kweli alieshiba hamjui mwenye njaa!
Mji mpya is not first priority ya watanzania masikini! Wanaofikiria haya si watanzania wakawaida jamani, wameshiba na sasa wamevimbiwa, vichwa vyao vimekufa, na sasa wanafikiria kwa ******! Haiwezekani ubungo, kimara, mbagala, mwenge, sinza na miji mingine ya tanzania hakuna hata maji. Umeme ndio huu, walimu hakuna shule za kata. Hakuna maabala wala vitabu, wanafunzi wanakaa chini, barabara za vumbi, ardhi ya tanzania haijapimwa, mvua hakuna kwa hiyo kilimo bila umwagiliaji tunaandaa balaa la njaa! Mifugo inakufa, na hatimae watu tutaanza kufa kwa njaa. Kiongozi anahubiri mji wa peponi tena kwenye wilaya moja ya tanzania iliyoenea hii! Stupid power mongers!
 
Janjaweed

Janjaweed

JF-Expert Member
Joined
Jan 20, 2010
Messages
9,784
Likes
1,163
Points
280
Janjaweed

Janjaweed

JF-Expert Member
Joined Jan 20, 2010
9,784 1,163 280
The KIgamboni dream is achievable... but if they allow private sector to lead the process, serikali ibaki na mafaili na mrabaha
 
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
The KIgamboni dream is achievable... but if they allow private sector to lead the process, serikali ibaki na mafaili na mrabaha
Gd point mkuu maana tatizo la vigogo wa serikali yetu watataka ndiyo watokee hapo! Kila Kigogo atataka kiwanja katikati ya jiji jipya wakati hapo si mwendo wa viwanja bali majengo!!!!!!
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
Tibaijuka said her ministry in collaboration with the President's Office Public Service and Management has started a process of establishing the Kigamboni New City development Authority.
...obviously, half the money for the project would ultimately go to these few born-with-a-silver-spoon-in-mouth beneficiaries!!
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
Btw, NSSF itatoa fungu kiasi gani na itachukua asilimia ngapi ya majukumu na/au mapato ya mradi huu?!
 
UmkhontoweSizwe

UmkhontoweSizwe

JF-Expert Member
Joined
Dec 19, 2008
Messages
3,502
Likes
649
Points
280
UmkhontoweSizwe

UmkhontoweSizwe

JF-Expert Member
Joined Dec 19, 2008
3,502 649 280
The KIgamboni dream is achievable... but if they allow private sector to lead the process, serikali ibaki na mafaili na mrabaha
Watapata wapi nafasi ya kuiba kama serikali itakaa pembeni?
 
Nyunyu

Nyunyu

JF-Expert Member
Joined
Mar 9, 2009
Messages
4,373
Likes
136
Points
160
Nyunyu

Nyunyu

JF-Expert Member
Joined Mar 9, 2009
4,373 136 160
Hayo ma- city developmwnts authorities mimi siyapendagi!!! Maana lile la Dodoma huwa naona hata kinyaa, .imefilisika na bado ni kama mumiani linataka pesa zaidi toka kwa walipa kodi!!!

Hii project inawezekana tu kama private sector will be on the driving seat and the gov to be the regulator!! Basiiiii................. Angolans ni noma!!!
 

Forum statistics

Threads 1,238,317
Members 475,877
Posts 29,315,605