Tanzania na Hotuba za Makamba


NewDawnTz

NewDawnTz

JF-Expert Member
Joined
Nov 15, 2010
Messages
1,675
Likes
6
Points
0
NewDawnTz

NewDawnTz

JF-Expert Member
Joined Nov 15, 2010
1,675 6 0
Kimsingi namchukia mkwere.

Hata hivyo sikuamini kama anaweza kuwa na hotuba za kipuuzi kama zile alizokuwa akitoa huku akikenua meno kama ngiri.

Kumbe sikujua kuwa hotuba hizi ni za January Makamba. Like father like son.

Poleni watanzania wenzangu kwa kushibishwa upuuzi wa January Makamba aka "Mvivu wa Kufikiri to the Core" kwa kupindi cha miaka mitano mfululizo (2005 - 2010).

Aliepita alikuwa wa Taarabu na Mchiriku mtupu,

Hebu tuone huyu wa sasa, labda anaweza kutubadilishia rhythms na lyrics na kutuletea reggae
 
K

KunjyGroup

JF-Expert Member
Joined
Dec 7, 2009
Messages
352
Likes
1
Points
33
K

KunjyGroup

JF-Expert Member
Joined Dec 7, 2009
352 1 33
Its all rhetoric. Bla bla bla. Hamna matendo. Upuuz tu. Kama ule wa 2005 wakat wa uzinduz wa bunge, 2010, yale yale. Duh!
 
kui

kui

JF-Expert Member
Joined
Mar 2, 2009
Messages
6,473
Likes
5,143
Points
280
kui

kui

JF-Expert Member
Joined Mar 2, 2009
6,473 5,143 280
Kama hotubas wasn't to the point, why blame the speech writer only? I think the prez should be responsible for that too, he should always analyze what's written for him. It's unbelievable if he doesn't.
 
Gosbertgoodluck

Gosbertgoodluck

JF-Expert Member
Joined
Mar 3, 2008
Messages
2,865
Likes
32
Points
0
Gosbertgoodluck

Gosbertgoodluck

JF-Expert Member
Joined Mar 3, 2008
2,865 32 0
For sure, if that is the case, Makamba Januari should not be blamed. There must be something wrong with His Excellency, Hon., Dr., Coln (rtd), Chair of ccm, J. Kikwete.
 
NewDawnTz

NewDawnTz

JF-Expert Member
Joined
Nov 15, 2010
Messages
1,675
Likes
6
Points
0
NewDawnTz

NewDawnTz

JF-Expert Member
Joined Nov 15, 2010
1,675 6 0
Kama hotubas wasn't to the point, why blame the speech writer only? I think the prez should be responsible for that too, he should always analyze what's written for him. It's unbelievable if he doesn't.
The issue is that, may be president doesn't care at all. He is always blamed for being misled and talking without having proper information as it happened during the Government-TUCTA saga.

The problem with Makamba is that he didn't provide prez with proper information, i do not know if it was intentional or accidental, but all in all he made a mistake of not preparing and handling proper speeches to prez
 

Forum statistics

Threads 1,238,906
Members 476,226
Posts 29,336,473