Tanzania itajengwa na Watanzania Wazalendo wa Ukweli: Je, wazalendo wapo? | JamiiForums | The Home of Great Thinkers

Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Tanzania itajengwa na Watanzania Wazalendo wa Ukweli: Je, wazalendo wapo?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by mabadilikosasa, Jul 8, 2011.

  1. m

    mabadilikosasa JF-Expert Member

    #1
    Jul 8, 2011
    Joined: Dec 23, 2010
    Messages: 379
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Nimeipenda sana hii statement "Tanzania Itajengwa na Watanzania Wazalendo wa Ukweli"

    Tanzania itajengwa na Watanzania
    Watanzania Gani? Watanzania ambao ni wazalendo wa Kweli.

    Je kuna watanzania ambao ni wazalendo wa kweli tena leo? In fact hakuna! wakina mwalimu, Kawawa, karume hawapo tena! Sasa hivu Tanzania inaliwa na watanzania wenye mizizi CCM.

    Na rais JK anaamini Tanzania itajengwa kwa kuwapigia wafadhili magoti.

    Kwa mtaji huu tanzania itakua na hali gani ni 20-50 years to come? Inabidi Jeshi waongeze silaha kwa ajili ya kupigana na wananchi wake.
     
  2. m

    mugajwale Senior Member

    #2
    Apr 27, 2017
    Joined: Feb 19, 2015
    Messages: 106
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Kwa mtazamo tu.tukiungana kama jumuiya ya pamoja tukaweka tofauti zetu pembeni tunapiga hata bila hata kutegenea masharti ya wahisani
     
  3. sam shami

    sam shami Member

    #3
    Sep 20, 2017
    Joined: Sep 22, 2016
    Messages: 69
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 25
    Tanzania will be reshaped n built by Tanzanian themselves. And if it falls it will fall by the actions of Tanzanians themselves, either in periods of prosperity and scarcity or during dark nights n bright days. As we embark on a tough economic war for true freedom, I have a message on opposition politics, there is no better representation than to learn from history. No African country has ever succeeded by the help of foreign powers,particularly the West. Democracy yes but Tanzania first.

    "This is the problem with being to rational in politics nowadays. A rational patriotic president is challenged by irrational media sensationalism by very weak thinking. Every day the situation is to patronize the West n appealing to foreign govts to have a bad picture to our country. Historia itatuhukumu kama Libya tusipokuwa makini. these times require unity,these times require togetherness,these times require national interest,this times require learning from History even a history of other parts of Africa ie Libya.

    These times above all require Patriotism. Some people out of political sentimental feelings want to commit their love to other nations for selfish political ends. For them a patriot is regarded as a persona non grata to the selfish self interest politics. When Tanzania is tested they tend to be proponents of Identity Politics. "We the opposition"

    I do believe in democracy,but such belief is on Tanzanian footing. It is unclear how much longer will the sons and daughters of Tanzania realise pushing a political agenda behind the honourable Lissu attack is not only painful to his family, but it does not benefit anyone. It does not benefit the opposition n it doesn't benefit the Republic n its people.

    Now, every where we look is a nonsensical correspondence of letters to our nation as if this nation depends on other nations to practice its sovereigity. This politics are old, such politics are sick, and weak politics. We should be careful. We cant take our union for granted, we cant take our peace for granted. This nation is the only country were muslims n christians live side by side.

    This natjon is the only nation where different tribes marry into each other n live together. Our country though developing it is enequaled in the world. Tusisahau hilo. Our history is unique. To keep the legacy of Nyerere, let us walk always together in our diversity. To make sure JPM succeeds tusikubali social media to be a wage to drive animosity among us but learn n compromise.

    We should not be cheaply inculcated in biases and beliefs affirmed by what they read on social media than want to reconsider what is vital to our country. Most people believe what is convenient for them and what they want to believe. Facts are not important to them. But in this times of fake news we Tanzanians tumeanza ujinga wa kuona other nations are politically better than us. Kweli? It is seems to be greener on the other side but thats not the case. each and every day we tend to patronize foreign intrusion. How can we be completely ignorant and brainwashed?

    Leo hii ukiwa mzalendo wa kweli unaonekana mnafiki...unatafuta cheo au sifa. If this trend continues someday wazalendo hawatafanya kazi kwa nguvu zao zote kwani watafiriwa kuwa watafuta vyeo. Unlikely they will be missed. No one will even know that they are gone.
    Our future is our making in the present. Already, gobs of people are unable to follow a reasoned politics n they believe it will easy to seek foreign assistant. Nyerere alichukiwa sana na wazungu, na inaweza tokea JPM akachukiwa sana na mabepari. Ila heshima ya taifa la Tanzania ilisimama kwa wakati wa nyerere maana watanzania walikua kitu kimoja. Ni vema nyakati hizi za JPM tuwe kitu kimoja. Wachina wanamsemo wao unasema hivi...
    "A man without shoes is not afraid of the man with shoes"
    Hivo leo Tanzania kwakua hatuna viatu hakuna haja ya kuogopa walionavyo.

    Thinking loud! !
    Matusi hayaruhusiwi
     
  4. n

    nsereko m JF-Expert Member

    #4
    Sep 20, 2017
    Joined: Jul 28, 2015
    Messages: 2,921
    Likes Received: 1,995
    Trophy Points: 280
    mtazamo wako.
     
  5. Bobwe2

    Bobwe2 JF-Expert Member

    #5
    Sep 20, 2017
    Joined: Feb 26, 2014
    Messages: 1,367
    Likes Received: 654
    Trophy Points: 280
    Hatutaki sababu za kishamba, wanachi tunataka noah zetu pamoja na viwonder bila ya kusahau millioni 50 kila kijiji.
     
  6. chuma cha mjerumani

    chuma cha mjerumani JF-Expert Member

    #6
    Sep 20, 2017
    Joined: Dec 4, 2013
    Messages: 4,789
    Likes Received: 6,612
    Trophy Points: 280
    Kuvaa viraka na kupata kwashakoo ndo heshima kwa taifa???

    Usimuweke Nyerere kwenye mfano wa kuigwa kwa upande wa uchumi UNAKOSEA.


    ila wewe giniasi kila siku ID mpya na unakumbuka password zote hongera. kukumbuka password 78 si mchezo.


    Njoo jijibu na zile nyingine sasa.
     
  7. yoga

    yoga JF-Expert Member

    #7
    Sep 20, 2017
    Joined: Jan 6, 2013
    Messages: 1,100
    Likes Received: 1,535
    Trophy Points: 280
    The truth is imebomlewa na ccm kwa miaka 50 sasa uyu fundi wa sasa ivi toka ccm ndio ajui ata ramani ya nyumba anayojenga. Anajenga bila vipimo anchangnya kokoto na mwiko hapo hakuna nyumba tena!!
     
  8. cerengeti

    cerengeti JF-Expert Member

    #8
    Sep 20, 2017
    Joined: Jan 19, 2011
    Messages: 3,633
    Likes Received: 1,165
    Trophy Points: 280
    Jiwe waliolikataa waashi limekuwa jiwe kuu la pembeni.
     
  9. cephalocaudo

    cephalocaudo JF-Expert Member

    #9
    Sep 20, 2017
    Joined: Aug 27, 2016
    Messages: 5,941
    Likes Received: 6,621
    Trophy Points: 280
    Ushauri huu alitakiwa kupewa mwenyekiti wa ruling party ngazi ya taifa.
     
  10. Mag3

    Mag3 JF-Expert Member

    #10
    Sep 20, 2017
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 9,094
    Likes Received: 6,188
    Trophy Points: 280
    Huu wimbo wa kulaumu upinzani umechuja, jaribu kutafuta santuri mpya...upinzani haujawahi kukamata madaraka ya nchi hii ila aliyopo madarakani ni huyo huyo amekuwa sehemu ya utawala uliotufikisha hapa kwa muda wa miaka zaidi ya ishirini akiwa Waziri. Halafu ngoja nikupe ushauri kijana...hata siku moja usijaribu kumlinganisha wala kumhusisha Baba wa Taifa na mambo ya kijinga.
     
  11. Kinyungu

    Kinyungu JF-Expert Member

    #11
    Sep 20, 2017
    Joined: Apr 6, 2008
    Messages: 4,380
    Likes Received: 3,340
    Trophy Points: 280
    Most of us prefer stability over anarchy, democracy over autocracy and freedom over oppression.

    This tyrant is sowing divisiveness in the country through his violent speech, using gov. apparatus and the constitution not to institute the rule of law but for his own gain.

    Everyone dare to question his actions faces intimidation, harrasment, jail term and death threats. His hallmark abusive language against opposition can now be felt far and wide to every corner of this beautful country. For sure what he's doing is not used to our country.

    We are witnessing uncommon phenomenon in post 21st century history of our country that busineses are collapsing and investors are scared of a what will goverment decide tomorrow.

    Many are watching with fear to see what will happen after this tryant brought this country to its knee. God forbid.
     
  12. P

    Phillipo Bukililo JF-Expert Member

    #12
    Sep 21, 2017
    Joined: Dec 29, 2015
    Messages: 6,226
    Likes Received: 3,292
    Trophy Points: 280
    Mkuu umeandika utani lakini na utoto upo akilini mwako!!.
     
  13. p

    pacoma JF-Expert Member

    #13
    Sep 21, 2017
    Joined: Apr 6, 2014
    Messages: 453
    Likes Received: 246
    Trophy Points: 60
    Nafikiri wapizani ndio wazalendo kuliko ccm.7bu wanatoa Mawazo ya nn kifanyike kabla ya kuvunja mikataba lkn kwa kiburi cha serikali haitaki kuwasililiza.matokeo yake ndio hiyo Mara ndege kuzuiliwa.na ccm ndio walioingia mikatba Hiyo mbaya zaidi mikataba mingine sizonje ndio kavunja bila kufuata sheria.japo upinzan ulitoa angalizo
     
  14. mo effect

    mo effect JF-Expert Member

    #14
    Sep 21, 2017
    Joined: Aug 27, 2014
    Messages: 484
    Likes Received: 516
    Trophy Points: 180
    Andika kiswahili, nyie ndio mnaibomoa Tanzania
     
  15. b

    bababikko JF-Expert Member

    #15
    Sep 21, 2017
    Joined: Apr 2, 2012
    Messages: 878
    Likes Received: 877
    Trophy Points: 180
    Tumewapa nchi malimbukeni na washamba
     
  16. Lizarazu

    Lizarazu JF-Expert Member

    #16
    Sep 21, 2017
    Joined: Aug 23, 2015
    Messages: 3,471
    Likes Received: 3,401
    Trophy Points: 280
    Kitendo tu cha wewe kuiweka lugha ya Tanzania kando na kutumia lugha ambayo sio ya watanzania, tayari umeshaibomoa Tanzania.

    Kubwa jinga wewe hujui ni nini unachofanya.
     
  17. A

    Allineando JF-Expert Member

    #17
    Sep 21, 2017
    Joined: Aug 7, 2016
    Messages: 1,577
    Likes Received: 700
    Trophy Points: 280
    Word!
     
  18. E

    Earthmover JF-Expert Member

    #18
    Dec 3, 2017
    Joined: Sep 28, 2012
    Messages: 13,543
    Likes Received: 3,738
    Trophy Points: 280
    We should Rethink. .......
     
  19. Mgibeon

    Mgibeon JF-Expert Member

    #19
    Dec 3, 2017
    Joined: Aug 7, 2011
    Messages: 7,441
    Likes Received: 9,089
    Trophy Points: 280
    Sure.
     
  20. E

    Earthmover JF-Expert Member

    #20
    Dec 3, 2017
    Joined: Sep 28, 2012
    Messages: 13,543
    Likes Received: 3,738
    Trophy Points: 280
    ....
    ....Salute
     
Loading...