Tanzania is Exploding..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ChingaMzalendo

ChingaMzalendo

Senior Member
Joined
Nov 9, 2008
Messages
193
Likes
0
Points
0
ChingaMzalendo

ChingaMzalendo

Senior Member
Joined Nov 9, 2008
193 0 0
It is time Jakaya Mrisho Kikwet's government realize that, the country is soon going to explode if they continue holding their votes. People have spoken, their votes have been counted but the NEC and CCM are holding their verdict.

Kikwete and his henchmen are not going to escape the blame, neither is the NEC. They may find themselves standing at the Hague if they continue and the country descend into bloodbath. Kikwete, Makamba, Lowassa, and the rest, please save your souls, save the country and let people's voice do the rest.

Dont wake up to find everything is burning, stop this insanity for heaven's sake. Put your personal interest and pride aside, you can supress people but you can never hold back what belong's to them. Kikwete family is coming to pass but Tanzania is going to remain, consider this and let people's voices be heard. They have spoken
 
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined
Sep 24, 2007
Messages
1,313
Likes
88
Points
145
DMussa

DMussa

JF-Expert Member
Joined Sep 24, 2007
1,313 88 145
Uchochezi huu sasa... Lets not talk of bloodbath aise!
 
R

Rugemeleza

Verified Member
Joined
Oct 26, 2009
Messages
668
Likes
6
Points
35
R

Rugemeleza

Verified Member
Joined Oct 26, 2009
668 6 35
Uchochezi huu sasa... Lets not talk of bloodbath aise!
Uchochezi gani mtu kutaka busara, ukweli na kuheshimu matakwa ya Tanzania yatekelezwe na kuonyesha hatari ya kutofanya hivyo? Itabidi ujifunze maana ya neno hilo.
 
ChingaMzalendo

ChingaMzalendo

Senior Member
Joined
Nov 9, 2008
Messages
193
Likes
0
Points
0
ChingaMzalendo

ChingaMzalendo

Senior Member
Joined Nov 9, 2008
193 0 0
Uchochezi huu sasa... Lets not talk of bloodbath aise!
Wewe utasema ni uchochezi, lakini subiri uone kitakachotekea wakiinglia ubungo na mbeya mjini na kutoa majibu wanayotaka wao. Hali itakuwa mbaya zaidi. Watu wanafahamu kabisa nani kashinda, lakini wao wanataka kulazimisha yao, sasa unafikiri nini kitakachofuatia?

Watu wamechoka sana
 
The Son of Man

The Son of Man

JF-Expert Member
Joined
Feb 9, 2010
Messages
12,556
Likes
2,369
Points
280
The Son of Man

The Son of Man

JF-Expert Member
Joined Feb 9, 2010
12,556 2,369 280
Ikitokea hiyo basi hii dhambi nec hawatasamehewa manake ni kama dhambi ya kumkufuru roho mtakatifu: Haina msamaha!
 
C

chanai

JF-Expert Member
Joined
Oct 9, 2010
Messages
279
Likes
0
Points
0
C

chanai

JF-Expert Member
Joined Oct 9, 2010
279 0 0
Kwa nini Mnyika wanampania sana? 2005 mizengwe ilikuwa hivyo hivyo na hatimaye akatupiliwa mbali. Mwaka huu hadi kieleweke.
 
GFM

GFM

JF-Expert Member
Joined
Sep 21, 2010
Messages
708
Likes
3
Points
0
GFM

GFM

JF-Expert Member
Joined Sep 21, 2010
708 3 0
Well said Chinga............... na wewe unayeongea pumba hapo chini ... u better kept ur dirt mouth shut wanoleta bloodbath ni CCM na NEC period
watangaze matokeo, what is a big deal, CCM is not the first political partly to loose an election, it just happened in Brazil and is gone happen in USA in couple days ........if can you did not know.
 
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2009
Messages
12,765
Likes
1,031
Points
280
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2009
12,765 1,031 280
It is time Jakaya Mrisho Kikwet's government realize that, the country is soon going to explode if they continue holding their votes. People have spoken, their votes have been counted but the NEC and CCM are holding their verdict.

Kikwete and his henchmen are not going to escape the blame, neither is the NEC. They may find themselves standing at the Hague if they continue and the country descend into bloodbath. Kikwete, Makamba, Lowassa, and the rest, please save your souls, save the country and let people's voice do the rest.

Dont wake up to find everything is burning, stop this insanity for heaven's sake. Put your personal interest and pride aside, you can supress people but you can never hold back what belong's to them. Kikwete family is coming to pass but Tanzania is going to remain, consider this and let people's voices be heard. They have spoken
Damu imekwisha mwagika hii ni aibu ya Tanzania kwa vizazi vyote I am so sad hivi Watanzania tutajificha wapi kwenye kadamnasi la kimataifa? Ndio matatizo ya kuchangua mbumbumbu ambao kwao matumbo yao ndio wanayoyajali.
 

Forum statistics

Threads 1,252,128
Members 482,015
Posts 29,797,514