Tanzania: Govt to Recruit 44,000 Staff

Wacha1

JF-Expert Member
Dec 21, 2009
16,276
2,000
Credit: Sylivester Domasa in Dodoma

THE government announced yesterday details of its much-awaited heralded action plan for tackling the job crisis, which indicates it targets to get over 44,000 more staff during the next financial year.

Minister of State President's Office (Public Service Management and Good Governance) George Mkuchika, revealed here that the State is further considering to promote an addition of 222,290 in-service civil servants during the 2020/21 financial year.

Tabling the ministry's budget estimates and expenditures for the 2020/21 financial year, the minister said the government will be recruiting extra 13,529 employees for its education sector.

There will be 10,467 slots for the health sector, 2,145 posts for agriculture, livestock and fisheries profession. Mr Mkuchika who prayed to the National Assembly to endorse 700.2bn/- , explained that an additional 2,725 new jobs will be for the police force, an extra 685 positions for the prisons department, 501 jobs for fire and rescue unit as well as 495 job opening for the immigration department.

"We will be recruiting at least 1,262 people for religious-based hospitals," he said, adding. "Some 13,002 more professionals will be hired for other sectors, including lecturers in public universities."

The new arrangement shows that a total of 44,811 new jobs will be created, a whopping increment from only 6,975 jobs that were created for the civil service in the current year.

Details from the minister further showed that about 290,625 State employees were promoted between July 2019 and March 2020.

Minister Mkuchika told parliamentarians that the government has been working tirelessly to improve working conditions, including paying salary arrears.

Over the last four years of President John Magufuli's administration, the government reviewed and paid over 130.4bn/- to about 100,684 employees.

Haya vijana mliomaliza vyuo fursa hizo.
 

singojr

JF-Expert Member
Oct 28, 2014
4,450
2,000
Inatakiwa nafsi yako isikusute,uhakikishe moyo na akili viko sawa kabla hujaleta uzi wa kipoyoyo


Sent from my iPhone using JamiiForums
 

Centia2

JF-Expert Member
Feb 20, 2020
343
500
Over the last four years of President John Magufuli's administration, the government reviewed and paid over 130.4bn/- to about 100,684 employees.
Sawa ila taarifa gani ya hivi,kama mlilipa hizo bilions je,ni nyingi ama chache.Tupe na ulinganisho wa mtangulizi wako basi.Taarifa haina mashiko!!

When your toddler was learning to walk, you’d encourage her to get back up after she fell down,Parents should practice that approach as their children get older.
 

Wacha1

JF-Expert Member
Dec 21, 2009
16,276
2,000
Mapato ya kuwalipa yako wapi?
1592764604294.png

Hapa kazi tu!
 

Ben Bella

JF-Expert Member
Dec 3, 2019
519
1,000
Yaani serikali hii imekubuhu kwa uongo na ghiliba kwa wananchi. Rais ni wa hovyo na asiye na haya, wasaidizi wake hali kadhalika.
 

Wacha1

JF-Expert Member
Dec 21, 2009
16,276
2,000
Yaani serikali hii imekubuhu kwa uongo na ghiliba kwa wananchi. Rais ni wa hovyo na asiye na haya, wasaidizi wake hali kadhalika.

Wewe pekee ndio msemakweli hongera sana. Bahati mbaya figures haziongopi?
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom