“Tanzania governor” Makonda on CNN for all the wrong reasons

Sajor-Sergio Sjanic

Sajor-Sergio Sjanic

JF-Expert Member
Joined
Apr 22, 2018
Messages
1,025
Points
2,000
Sajor-Sergio Sjanic

Sajor-Sergio Sjanic

JF-Expert Member
Joined Apr 22, 2018
1,025 2,000
Sasa hivi Mh. Kassim Majaliwa amewaita wakuu wa mikoa Magavana.
 
Maseto

Maseto

JF-Expert Member
Joined
Apr 3, 2012
Messages
847
Points
250
Maseto

Maseto

JF-Expert Member
Joined Apr 3, 2012
847 250
Yes, she could be referred as Governer wa wilaya/mkoa. I really don't understand why this title is an issue. The issue is what came out of his mouth, which doesnt seem to concern you at all!
I second this
 
M

Mansander

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2016
Messages
378
Points
500
M

Mansander

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2016
378 500
CNN used the terminology to differentiate him from other regional commissioners. No any other regional commissioner except Makonda can dare say this "If possible we will set up a database in the regional commissioner's office in each region.." Does this not mean he can direct other regional commissioners what to do?
 
mfianchi

mfianchi

JF-Expert Member
Joined
Jul 1, 2009
Messages
9,095
Points
2,000
mfianchi

mfianchi

JF-Expert Member
Joined Jul 1, 2009
9,095 2,000
Kiingereza ni lugha ngumu na ni tofauti na Kiswahili,ukitafsri kama ilivyo huleta maana nyingine tofauti na mazingira yetu ya Kiswahili,Nyani Ngabu yupo sawa,nyie wengine mumetafsri moja kwa moja kutoka Kiingereza kuja Kiswahili,wakati kwa kiswahili na uelewa wa watu kama Watanzania,maana ya Governor ina maana tofauti na kusema mteule au mwakilishi wa kiongozi, Governor ni neno linalotumika kutokana na maamuzi ya nchi ,kwa Tazania hatuna cheo chochote cha gavana,hapo CNN wamekosea,ingekuwa Kenya ukisema gavana ni sawa kwa sababu kunacheo cha Gavana kwenye majimbo yao,kwa Tanzania hatuna,ni sawa ukaita Georgia region badala ya State,au ukaita mkoa wa Tanga State badala ya region,Kinondoni ukaita Borough badala ya District. Nyani Ngabu ndie anajua Kiingereza wengine tupo sawa tu kama CNN. Big Up kaka Nyani Ngabu
 
Bramo

Bramo

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2009
Messages
10,496
Points
2,000
Bramo

Bramo

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2009
10,496 2,000
Look what we have here! So Paul Makonda is now a governor? Wtf!!!

How CNN has fallen! Once upon a time it used to be a respectable news organization. But that’s once upon a time.

Now they are just an anti-Trump left-wing, fake news pushing, low-rating cable network subsidiary organization of the Democratic party.

They can’t even get a simple basic fact like Paul Makonda’s title right! Isn’t that fake news????

What would ‘Fredo’ Chris Cuomo say about this?

What's the issue here Chicka ?
The concept is the same,they don't have title ya Mkuu wa Mkoa ama Mkuu wa Wilaya,other places,District commissioner is termed Area Commissioner, so you gonna question that ?
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
83,364
Points
2,000
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
83,364 2,000
Kiingereza ni lugha ngumu na ni tofauti na Kiswahili,ukitafsri kama ilivyo huleta maana nyingine tofauti na mazingira yetu ya Kiswahili,Nyani Ngabu yupo sawa,nyie wengine mumetafsri moja kwa moja kutoka Kiingereza kuja Kiswahili,wakati kwa kiswahili na uelewa wa watu kama Watanzania,maana ya Governor ina maana tofauti na kusema mteule au mwakilishi wa kiongozi, Governor ni neno linalotumika kutokana na maamuzi ya nchi ,kwa Tazania hatuna cheo chochote cha gavana,hapo CNN wamekosea,ingekuwa Kenya ukisema gavana ni sawa kwa sababu kunacheo cha Gavana kwenye majimbo yao,kwa Tanzania hatuna,ni sawa ukaita Georgia region badala ya State,au ukaita mkoa wa Tanga State badala ya region,Kinondoni ukaita Borough badala ya District. Nyani Ngabu ndie anajua Kiingereza wengine tupo sawa tu kama CNN. Big Up kaka Nyani Ngabu
Hahahaaa. Haya bana.

Ngoja niende jiji la Texas.
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
83,364
Points
2,000
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
83,364 2,000
Kwa jinsi ulivyo shallow Mkuu wa Mkoa unaweza ku translate into Head of Region
Sema yote.

Paul Makonda siyo Governor wa Dar es Salaam.

Governor wa mwisho Tanzania alikuwa ni Sir Richard Gordon Turnbull [katika muktadha wa kisiasa].
 
D

daianosus

Senior Member
Joined
Dec 9, 2018
Messages
194
Points
500
D

daianosus

Senior Member
Joined Dec 9, 2018
194 500
ok let us now assume is not a governor, does it change the context?
 
B

Bintiwamoyo

JF-Expert Member
Joined
May 20, 2013
Messages
497
Points
1,000
B

Bintiwamoyo

JF-Expert Member
Joined May 20, 2013
497 1,000
No she can’t.



Really? How about you check this out

How about you find out what should be his paramount concern right now? Do you really think what Dar needs is a database of married men? Really? Hivi mmesoma wapi nyie? The Mkoa is congested, healthcare for the majority of people is an issue, maji ni shida, pollution from cars is an issue, mwendokasi is an issue, the quality of education for a common mwananchi is an issue and you are here discussing what title CNN should have used. Do you know that the majority of women who date or sleep with married men, they do so knowing full well that the man is married? That database is nonsense. Just an opportunity to grab attention and divert it from what is really happening in Tanzania. He has people like you who have no clue what a commoni mwananchi who cant afford to send his children to private schools or afford private medical care to run threads like this one just to distract people.
He was trending yesterday, yes. But let me tell you, he was trending as the most outragous, uneducated idea people around the world have ever heard. Tanzania being 3rd world country with one of the poorest quality of education, most people were not surprised that a whole RC or Governor could come up with such an idea. Shame.
 
James Martin

James Martin

JF-Expert Member
Joined
Apr 2, 2016
Messages
629
Points
1,000
James Martin

James Martin

JF-Expert Member
Joined Apr 2, 2016
629 1,000
Look what we have here! So Paul Makonda is now a governor? Wtf!!!

How CNN has fallen! Once upon a time it used to be a respectable news organization. But that’s once upon a time.

Now they are just an anti-Trump left-wing, fake news pushing, low-rating cable network subsidiary organization of the Democratic party.

They can’t even get a simple basic fact like Paul Makonda’s title right! Isn’t that fake news????

What would ‘Fredo’ Chris Cuomo say about this? 🤣🤣

It makes more sense for the majority of CNN's audience if they address Makonda as governor. Remember in the US they have governors who are equivalent to Regional Commissioners. Our neighbours in Kenya also us the same American system and also they have governors instead of RCs. I hope this helps.
 

Forum statistics

Threads 1,326,245
Members 509,448
Posts 32,215,659
Top