TANESCO Report: Kipengere kwa kipengere


M

MegaPyne

Guest
M

MegaPyne

Guest
Tuanze na hi ya Richmond Kwanza..

Tender
PC/10/2006 for Emergency Power Supply from rental Gas Based Generating Plant of 100MW


Summary of issues in the tender

• Procurement plan was not prepared for the tender – tender treated as emergency procurement but advertised internationally

• There was no cost estimates for the bid

• The cost of administering the tender process was not adequately documented

• No evidence that tender notices and bid documents were approved by the tender board

• 26 companies bought the tender documents but only 8 tendered

• Bid opening was initially 13.03.2006 but was later extended to 20.03.2006 on request from some of the bidders

• Time lapse between bid opening to contract award, 95 days

• Bid validity was up to 19 May 2006, 60 days from the bid submission day

• There was no request to extend bid validity, contract was signed 23 June 2006 – 35days after bid valid deadline

• Evaluation team was not appointed by CEO but by TB

• Personal covenant forms/bid declaration forms were not signed by evaluation personnel

• 12 members were appointed by the TB to carry out evaluation for the submitted tenders

• The bid evaluation process was not done strictly following the criteria that were stated in the bid documents e.g. bid security requirement was waived, revision of weighted scores to 60% technical and 40% commercial. The evaluation was to be redone with the second one with substantial flexing of the evaluation criteria

• Tender Board does not act very independently, several interferences from the Tanesco Board of Directors

• Tanesco cancelled the tender since all the 8 firms were not responsible to the terms of reference and the government was already interfering with the procedures

• Ministry of Energy and Minerals recalled bid documents submitted by all the 8 bidders from Tanesco so that it processed them itself – the process which eventually came up with Richmond Development Company LLC. The Tanesco evaluation process, before it was abandoned, had indicated Renco SPA of Italy and Real Energy of UK as more relatively responsive to the bid requirements than Richmond Development Company LLC respectively.

• Negotiations with Richmond was carried out under a Government Negotiation Team, which was appointed by the ministry

• Tanesco Board was ordered by the Ministry of Energy and Minerals to sign the contract despite Tanesco initial resistance especially after the process that brought the winner was handled outside Tanesco procurement process

• Contract between Tanesco and Richmond Development Company was signed in strange circumstances, at night and at the ministry of Minerals and Energy with some contractual issues protecting the client having been ignored as there was no room for Tanesco to review the draft contract (the Company Secretary does not know who drafted the contract) e.g. No performance bond, etc. the power rental agreement is for two years at $0.0499/kwh of 100MW i.e. the capacity price is 34.60565 US$ per KW per month, calculated as, 0.0499 (US$/kWh)x24(hrs)x365(days) x 95% (availability factor)/ month

• Contract between RDC and Tanesco did not provide for re-assignment of the contract to Dowans but subcontracting arrangement however political influence forced Tanesco to waiver from principles of the contract

• Indemnification agreement was reached requiring Dowans Holdings SA to take all liabilities of Richmond Development Company LLC

• Since Richmond failed to honour the agreement, liquidated damages started to apply beginning 2nd February 2007 at US$ 10,000 per day, the official commercial operating date (150 days since the letter of Credit was issued). There is no agreement between the parties as to how the amount would be claimed from Dowans Holdings.

• Performance guarantee was withdrawn from the requirements list by the Government during the negotiation period with Richmond Development Company LLC against Tanesco wishes of having it stay.

• Advance payment of US$ 15million has already been paid to Dowans and all the plants to generate 100MW have already arrived and are now in the process of being installed at Ubungo.

• There are proposals now that the power plants be sold to the Government after the 2 year lease period
 

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2007
Messages
5,194
Likes
12
Points
0

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2007
5,194 12 0
Tuanze na hi ya Richmond Kwanza..

Tender
PC/10/2006 for Emergency Power Supply from rental Gas Based Generating Plant of 100MW


Summary of issues in the tender
CMB,

Hii ni moja ya sababu zinazomfanya Lowasa kuanza kujikosha na kuattack thisday eti wanaleta issue ya zamani...

Hii skendo ni kubwa na ukiongeza hii kwenye iptl, kila kitu kinastink....

Kuna watu wanasema kuwa JK ni mtu safi ila ana watendaji wabovu, hivi kweli JK hana hii report au ameridhika na report ya PCCB ambayo kazi yake ilikuwa ni kuidhinisha report ya serikali kuhusu Richmond......

MUNGU wetu tusaidie.... jamaa wameamua kutumaliza watanzania
 
M

MegaPyne

Guest
M

MegaPyne

Guest
CMB,

Hii ni moja ya sababu zinazomfanya Lowasa kuanza kujikosha na kuattack thisday eti wanaleta issue ya zamani...

Hii skendo ni kubwa na ukiongeza hii kwenye iptl, kila kitu kinastink....

Kuna watu wanasema kuwa JK ni mtu safi ila ana watendaji wabovu, hivi kweli JK hana hii report au ameridhika na report ya PCCB ambayo kazi yake ilikuwa ni kuidhinisha report ya serikali kuhusu Richmond......

MUNGU wetu tusaidie.... jamaa wameamua kutumaliza watanzania
Alafu ThisDay watasema. "Kwa ya ndani kabisa ya ukaguzi wa TANESCO inasema bla bla bla"

This thing is very very big, Watanzania wengi wameshaisahahu. si unajua serikali inavyojua kuSpin mambo! Checki hii ya buzwagi ilivyokuwa spined
 

August

JF-Expert Member
Joined
Jun 18, 2007
Messages
4,594
Likes
769
Points
280

August

JF-Expert Member
Joined Jun 18, 2007
4,594 769 280
halafu mfumuko wa bei wata singizia petrol na ukame. kumbe ukame wenyewe na mfumuko wa bei tunauleta thithi, kwa kwa ufisadi
 

Icadon

JF-Expert Member
Joined
Mar 21, 2007
Messages
3,589
Likes
26
Points
0

Icadon

JF-Expert Member
Joined Mar 21, 2007
3,589 26 0
CMB,

Hii ni moja ya sababu zinazomfanya Lowasa kuanza kujikosha na kuattack thisday eti wanaleta issue ya zamani...

Hii skendo ni kubwa na ukiongeza hii kwenye iptl, kila kitu kinastink....

Kuna watu wanasema kuwa JK ni mtu safi ila ana watendaji wabovu, hivi kweli JK hana hii report au ameridhika na report ya PCCB ambayo kazi yake ilikuwa ni kuidhinisha report ya serikali kuhusu Richmond......

MUNGU wetu tusaidie.... jamaa wameamua kutumaliza watanzania
Anaweza kuwa nayo ila swali la kujiuliza kaisoma..yote kwa undani ama alipitia opening na kuangalia nani kaweka sahihi yaliyoko katikati ni juu ya aliyechapa.
 

Masanja

JF-Expert Member
Joined
Aug 1, 2007
Messages
3,831
Likes
4,458
Points
280

Masanja

JF-Expert Member
Joined Aug 1, 2007
3,831 4,458 280
waungwana, kama tulivyokwisha sema, TANZANIA TUNAUZWA WAKATI TUNAONA. Lowassa na JK mwenyewe wanajua bado mambo ni business as usual kwamba watanzania hatujui kinachoendela. ukweli ni kwamba maisha yamekuwa magumu na watu tunajiuliza iweje hali iendelee kuwa ngumu hivi wakati watu wachache wanazidi kuwa matajiri wa kutupa?

We angalia huo uhuni wa Richmond, Buzwagi nk, hivi hayo mamilion hata kama wangeiba 10% tuu, unafikiri mamilion mangapi yangepatikana kutukomboa watanzania? Mtu anaweza ona kama 100m$$ ni hela ndogo, lakini ukweli ni kwamba kwa nchi maskini kama TZ hiyo ni hela nyingi mno na kama ingetumika vyema inge-make difference kubwa sana.

Mi nadhani wananchi tufike sehemu tuseme NO! After all hii nchi siyo kampuni ni yetu wote! Iweje watu wanakila kitu lakini bado wana uroho hata hela ya kununulia vyandarua zahanati wanaiba? ni watu gani hao wanaofikiria wananchi interms of votes pekee? as if wananchi waliandikiwa umskini kwenye paji la uso? Lowassa anatufanya tuamini kwamba umasikini ni muhuri wa moto ambao hauwezi futika!

Watanzania tuamke, kila mtu ajione kama stakeholder wa nchi yetu na kumbuka wewe unayebonyeza keybord hapa ni mtu mmoja katika ukoo aliyebahatika kuibonyeza hata hiyo compyuta (wengi wetu tunatoka katika umaskini).

Tumesoma tumeelewa na sasa naweza kusema kwamba tutumie elimu ya duniani na ya darasani kujikomboa. The fact kwamba Lowassa anakula mkate wa siagi kwa jasho letu, haina maana kwamba baba yangu kwimba akila "siagi" atatapika, bali ni kwa sababu haipati. Na ni kwa sababu ya watu kama hawa ndo maana "siagi" haipatikani na ikipatikana wanakula wateule. Kwa nini?
 

Forum statistics

Threads 1,203,768
Members 456,939
Posts 28,128,507