Some EPA suspects intend to file a court injunction to stop the government


BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,664
Likes
117,929
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,664 117,929 280
Dar may drop probe of late BoT governor

Some suspects intend to file a court injunction to stop the government from pursuing the investigations on the grounds that the first respondent has died.

MIKE MANDE reports
THE EAST AFRICAN

The Tanzania government is under pressure to drop investigations into the dealings of deposed Bank of Tanzania governor Daudi Timothy Said Balali following his death as other suspects implicated in the External Payment Arrears account (EPA) scam seek court injunctions against prosecution.

A high placed source told The EastAfrican in Dar es Salaam last week that key suspects in the multimillion-dollar central bank EPA scam have approached a Dar es Salaam law firm to file a court injunction to stop Attorney General Johnson Mwanyika from pursuing the investigations on the grounds that the first respondent has died.

The former central bank governor Daudi Balali, who died on May 16 after what was said to be short illness at his residence in Washington, D.C, was to be the first suspect if the government proceeded to take legal action against those involved.

With Balali gone, the government is said to be having second thoughts about continuing with the investigations against the former governor.

A statement made available to The EastAfrican from De Vol Funeral Home Registry in Washington said Balali died on May 16 and was expected to be interred at Gate of Heaven Cemetery.

Paula Rooks, business manager at Gate of Heaven, said the burial ceremony was to be preceded by a mass on May 23 at Saint Stephen Martyr Roman Catholic Church in Washington.

Already, more than 10 key suspects have been interrogated and have recorded statements at the Directorate of Criminal Investigations, while others who are said to be on the run are being pursued.

However, Omega Ngolle, spokesperson of the Ministry of Justice and Constitutional Affairs, told The EastAfrican that the task force would continue with its investigations despite Balali's death and present its report to the president as mandated.

Mr Ngolle said the task office has so far not released the names of the suspects who have been interrogated, which will only be revealed when the report is released to the public.

According to the ministry spokesperson, nobody has the power to stop investigations by the task force, which comprises legal experts, intelligence officers, anti-corruption officers and police officers.

The government last month issued an international prohibitory notice to stop the sale or transfer of properties bought by Tanzanian firms and individuals suspected to have taken money fraudulently from the EPA account of the central bank.

The notice, which applies to both foreign countries and internally where the properties are located, is supposed to pave the way for the government to confiscate the properties after a team of valuers completes evaluation procedures.

Tanzania has so far recovered more than $60 million out of the $133 million stolen from the Bank of Tanzania (BoT) via the EPA accounts.
 
M

Mtanzania

JF-Expert Member
Joined
May 4, 2006
Messages
4,818
Likes
61
Points
145
M

Mtanzania

JF-Expert Member
Joined May 4, 2006
4,818 61 145
Kweli mafisadi hawana aibu, ndio maana wamemficha Ballali ili case nzima ife.
 
Nikifufukammekwisha

Nikifufukammekwisha

JF-Expert Member
Joined
Aug 17, 2007
Messages
260
Likes
5
Points
0
Nikifufukammekwisha

Nikifufukammekwisha

JF-Expert Member
Joined Aug 17, 2007
260 5 0
Hapa ni kuchezeana akili. Kama walikuwa wanafahamu kwamba Balali (RIP) alikuwa ni first suspect, je ni kwanini walikiri hadharani kwamba serikali haimtafuti? Kikawaida first suspect ndie anakuwa wa kwanza kukamatwa; What was so special kwenye issue hii kufanya mambo yawe kinyume?

Sisi sio wadanganyika kama serikali inavyofikiri. Msitufanye sisi ni wapumbavu.
 
BabaH

BabaH

JF-Expert Member
Joined
Jan 25, 2008
Messages
703
Likes
7
Points
35
BabaH

BabaH

JF-Expert Member
Joined Jan 25, 2008
703 7 35
Haya bwana, hivi ili linawezekana kweli, huu ulikuwa mpango wao toka zamani jamani, yaani huyo Balali kafa juzi tu sasa hivi watu washafanya mipango hiyo mapema kabisa

Mimi ndio maana nawambia huyu ajafa bali kabadilishwa na sasa hivi sio mtanzania yule tumjuaye sisi, au kama kafa basi serikali inajua kabisa kila kitu

Lakini swali linakuja je ni bora mama, watoto vijana na wazee wetu waendelee kufa kila siku katika ground hizi hizi za kubebana na kufumbiana macho au ni bora tukapiga vita ya kuikomboa nchii kati hali hii tete jamani

Na watakaopoteza maisha watatambulika kama mashujaa wa kuiokomboa nchi, kwani ukoloni sio lazima kutoka nchi nyingi hata hapo hapo ndani unawezekana jamani, kwani hakika nawaambia na mtanikumbuka siku zote, tusitegemee kabisa katika serikali hii na mwenendo wake, nguvu ya hoja na sheria vikavyanga kazi, tunatakiwa kupanga nchi upya
Maoni yenu ni muhimu sana ndugu
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,875
Likes
8,036
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,875 8,036 280
of course!!!
 
Mdau

Mdau

JF-Expert Member
Joined
Mar 29, 2008
Messages
1,781
Likes
267
Points
180
Mdau

Mdau

JF-Expert Member
Joined Mar 29, 2008
1,781 267 180
hawa wa***** wanatufanya sisi watoto, kwamba hatuna akili!!! naomba niwahakikishie that ikifika 2010 hatujaingia barabarani, labda tuwe tumekufa!!
 
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined
Jul 14, 2007
Messages
1,321
Likes
35
Points
145
J

Jamco_Za

JF-Expert Member
Joined Jul 14, 2007
1,321 35 145
What, halafu tukisema wamemuua balali membe anakuja juu na kujiumauma kuwa balali kafa kifo cha kawaida, tutajichukulia sheria mkononi mtu akienda mahakamani kuzuia uchunguzi na kampuni ya sheria itakayojiusisha tutawaangalia kama nao ni mafisadi.
 
G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined
Sep 5, 2006
Messages
8,570
Likes
119
Points
0
G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined Sep 5, 2006
8,570 119 0
Its a good season for Lawyers in Dar

I saw this coming na jamaa wakisha file wawavamie magazeti kwani nao wameweka mambop mengi open so all i can see here is a mistrial

 
K

KakindoMaster

JF-Expert Member
Joined
Dec 5, 2006
Messages
1,351
Likes
58
Points
145
K

KakindoMaster

JF-Expert Member
Joined Dec 5, 2006
1,351 58 145
janja la nyani
 
J

Jobo

JF-Expert Member
Joined
May 15, 2008
Messages
588
Likes
5
Points
35
J

Jobo

JF-Expert Member
Joined May 15, 2008
588 5 35
I saw that coming, but am sure the investigation will proceed with or without Balali. Balali is just one of the offenders and his demise has nothing to do with the guilty or innocence of the rest of his coaccuseds. Nadhani hii ni janja ya baadhi ya Mafisadi ambao pesa walizopata walizitumbua na sasa wanaona uwepo wa Timu ya EPA utawaumbua. At least there is good progress kama kweli wameshapata bilioni 60. Hii itakuwa rekodi katika nchi za ukanda wetu. Mafisadi siku zote huwa hawarudishi fedha maana wanaweza kuhonga ila inonekana Timu ya Mwanyika haihongeki! lets give them the chance to recover the rest of the money and eventually take the perpetrators to Court!
 

Forum statistics

Threads 1,238,904
Members 476,226
Posts 29,336,410