Soma jinsi mzungu huyu alivyosema kuhusu Kenya na Tanzania

Jay456watt

JF-Expert Member
Aug 23, 2016
10,370
2,000
I have only been to Kenya for about a week and Tanzania for 2 years.

After being in Tanzania for a while and I crossed over to Kenya and into Nairobi I was amazed at how much more developed it was than Tanzania. The buildings were actual buildings and not shacks with aluminum roofing.

The chicken in Nairobi was soooooo much better than Tanzania. I bought some fried chicken and fries (chips) and the chicken was actually crispy and juicy! Tanzania generally had dry and tough chicken that was just roasted over charcoal.

Transportation was much more comfortable and organized in Kenya than Tanzania. In Kenya there were actual seats and air conditioning and a set time when buses would arrive and leave. There are definitely some nicer buses in Tanzania that are air conditioned and are a bit nicer but I have been on my fair share of crappy buses and vans. Think 8 person van with 15-20 people... throw in a chicken or a baby and it's a zoo!

Kenyans generally know English pretty well which was a huge surprise to me. However, there were a few instances where I felt like my Swahili was better than theirs. Tanzanians in general have terrible English but if you're visiting any touristy areas you'll be okay.

The pace of life in Kenya felt more accelerated. When I ordered food it would take no more than 5-10 minutes to get it. In Tanzania I've definitely waited an hour for my food. I had gotten so used to it at that point that I always had something to do while I waited and it never quite bothered me.

The people feel more wealthy in Nairobi than Dar es Salaam or Moshi. They dressed nicer and were a lot less conservative in their dressing. Tanzanian women usually will cover their knees and their shoulders and generally do not wear tight fitting clothing. Everywhere in Nairobi the women I saw wore tight clothing and revealing a lot of skin and I was almost flabbergasted thinking that they need to cover up (culture shock!).

I do feel however that Tanzanians are a more friendly than Kenyans probably due to their slower pace of life. Tanzanians will stop and chat with you because they just have more time. Kenyans seem to always be bustling around somewhere, it felt a bit like New York to me where you go from point A to point B without talking to anyone. This may also be a difference between city life and village life.

Also, Kenya is more dangerous for foreigners. Kenya has been helping the fight against terrorists and they have attacked Kenya a few times.

Kenya attack: 147 dead in Garissa University assault - BBC News
https://en.wikipedia.org/wiki/We...

If there's anything in specific you'd like to know shoot me a message!

By Theodore Lin
 

stroke

JF-Expert Member
Feb 17, 2012
21,522
2,000
The source is not verified, ya kutunga tu! Kingereza kibovu kama cha mkenya vile! Hizi articles kuna possibility zimeandikwa kwa lengo la kuipaisha Kenya na wakenya wenyewe. Hakuna mzungu hapo! Hapo alipo andika hivi tu;
"Tanzanians in general have terrible English but if you're visiting any touristy areas you'll be okay". Nikaamua kumpotezea na kaarticle kake Uchwara.
 

Jay456watt

JF-Expert Member
Aug 23, 2016
10,370
2,000
The source is not verified, ya kutunga tu! Kingereza kibovu kama cha mkenya vile! Hizi articles kuna possibility zimeandikwa kwa lengo la kuipaisha Kenya na wakenya wenyewe. Hakuna mzungu hapo! Hapo alipo andika hivi tu;
"Tanzanians in general have terrible English but if you're visiting any touristy areas you'll be okay". Nikaamua kumpotezea na kaarticle kake Uchwara.
article yenyewe iko online kaka wacha kutapatapa mdomo wako unaonuka fee
https://www.quora.com/How-do-you-compare-Kenya-to-Tanzania
 

ndege JOHN

JF-Expert Member
Aug 31, 2016
7,706
2,000
Duh Sema Kuna KA ukweli FULANI.. Nimeipenda hiyo ya tanzania wanawake wanavaa madira wakati Kenya wanawake wana fit nguo zao.. Ila hiyo ni tofauti tu ya culture sio ishu AMBAYO wahusika wanaichukia.. MBONA mama zetu na Dada ZETU wanajifunika ni Safi baadhi Lakini..
Kuna Swala ambalo nalo mimi silipendi.. Ukienda nairobi hakuna mabango ya waganga WA kienyeji Ila Daresalam kila mahali waganga matapeli. Nairobi maisha ya kukimbizana Ila sio Kwa mwendokasi WA kuhisi upo new york. New York ni Habari nyingine no time.. Nashangaa watanzania WENZANGU tunaanza kutoka povu. Kuweni watu WA kuchambua sio kumkosoa mtoa Maada.. Mawazo ya mtu mmoja tukibishana tunasaidia nini..vitu vya kawaida
 

darcity

JF-Expert Member
Jul 20, 2009
5,067
2,000
Weka link tuone by the way utumbo wa Wakenya/arguements, siku zote unajulikana
Transportation was much more comfortable and organized in Kenya than Tanzania.

Kenyans generally know English pretty well
Tanzanians in general have terrible English

The pace of life in Kenya felt more accelerated
 

Jay456watt

JF-Expert Member
Aug 23, 2016
10,370
2,000
Kwahiyo wewe umeiedit kabla ya kuleta hapa? Ili nijue kama hicho nilichokiquote kama ni makosa kua huko kwenye hiyo link hakipo.
umepata link kaka kitumie basi.....alafu hii sio formal article with editors and stuff...this is a forum just like JF...still what the guy said is true
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom