Shangazi yake Obama na Kuvunjwa kwa Sheria za Uhamiaji za USA


Shadow

Shadow

JF-Expert Member
Joined
May 19, 2008
Messages
2,907
Likes
72
Points
145
Shadow

Shadow

JF-Expert Member
Joined May 19, 2008
2,907 72 145
Hivi angekuwa anatokea kwenye familia ya akina pangu pakavu ingekuwaje? Kazi kweli kweli sheria kama inapindishwa pindishwa hivi. Huyu mama anafanana sana na Michael Jackson kuliko mpwa wake Rais Obama.

Obama's Kenyan aunt Zeituni Onyango allowed to stay in U.S. while deportation battle continues

BY Beverly Ford
DAILY NEWS WRITER
Thursday, February 4th 2010, 9:10 PM

alg_onyango.jpg
Reynolds/AP
President Obama's aunt Zeituni Onyango departs with unidentified companion after requesting asylum at a closed immigration hearing Thursday in Boston.

BOSTON - President Obama's Kenyan aunt gets to stay in this country a little longer while her deportation battle continues.




An immigration judge on Thursday heard two hours of testimony from Zeituni Onyango, 57, and gave lawyers until mid-March to file written arguments.
Onyango entered court in a wheelchair with a cane across her lap. She smiled, but didn't speak to reporters. Doctors also spoke on behalf of Onyango, who has said she suffers from Guillain-Barré syndrome.
Obama hasn't intervened for his aunt, who was found living in a housing project here in 2008. She came to the U.S. in 2000 and was ordered out in 2004 after an asylum request was rejected, but she did not leave.
"She really wants to stay in America," said her lawyer, Margaret Wong.


Source: Read more: http://www.nydailynews.com/news/politics/2010/02/04/2010-02-

04_obamas_kenyan_aunt_zeituni_onyango_allowed_to_stay_in_us_while_deportation_battl.html#ixzz0f1LGlFkq



 
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2009
Messages
12,765
Likes
1,031
Points
280
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2009
12,765 1,031 280
Watamrudisha tu huyo Kenya maombi yake ni baseless.
 
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2009
Messages
12,765
Likes
1,031
Points
280
Wacha1

Wacha1

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2009
12,765 1,031 280
Ur argument do not hold water!
Kwani sheria za USA za asylum zinasemaje? Je alipokataliwa 2004 kwa nini hakuondoka? Je, alikata rufaa? Kama hakukata ni kwa nini? Kama ni mgonjwa anaweza kutibiwa Kenya. Soma sheria za Asylum pengine utaelewa kidogo.

Ingekuwa yuko Tanzania kweli asingerudishwa. Kwa sababu sisi ni shamba la bibi.
 

Forum statistics

Threads 1,236,799
Members 475,275
Posts 29,268,371