Salma Kikwete: Take a note mama


G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined
Sep 5, 2006
Messages
8,570
Likes
118
Points
0
G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined Sep 5, 2006
8,570 118 0
Huyu mwanamama anaiturn one with her intelligence,sense of perspective, real genuine lady there. Can you imagine akigombana na mumwewe basi inaelekea zitakuwa the most intellectual "throw downs" mama Salam mtazame mwenzio huyu.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=pyBc33UjvDU&eurl=[/media]
 
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined
Nov 26, 2006
Messages
874
Likes
3
Points
0
K

Kalamu

JF-Expert Member
Joined Nov 26, 2006
874 3 0
Ooh, yeah, she (Michelle) is intelligent, articulate and gracious too!

Our Salma is not bad at that level. She is not 'fisadi' I hope. That is good enough.
 
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2007
Messages
618
Likes
0
Points
0
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2007
618 0 0
I am surprised to see that Obama's wife is black. Usually many blacks who achieve a certain level of success chase after non-black women usually overweight white women. I wonder if Obama has a white woman on the side and the Mrs. is only for publicity? Only time will tell...
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,800
Likes
46,231
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,800 46,231 280
I am surprised to see that Obama's wife is black. Usually many blacks who achieve a certain level of success chase after non-black women usually overweight white women. I wonder if Obama has a white woman on the side and the Mrs. is only for publicity? Only time will tell...
So what do you have to say about his success in the race so far?
 
M

MzalendoHalisi

JF-Expert Member
Joined
Jun 24, 2007
Messages
3,904
Likes
170
Points
160
M

MzalendoHalisi

JF-Expert Member
Joined Jun 24, 2007
3,904 170 160
Huyu mwanamke ni smart pia!

Hii ni uzoefu au ni uwezo?
 
G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined
Sep 5, 2006
Messages
8,570
Likes
118
Points
0
G

Game Theory

JF-Expert Member
Joined Sep 5, 2006
8,570 118 0
I am surprised to see that Obama's wife is black. Usually many blacks who achieve a certain level of success chase after non-black women usually overweight white women. I wonder if Obama has a white woman on the side and the Mrs. is only for publicity? Only time will tell...
As usual

always talking shit
060.jpg
 
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined
Jul 10, 2007
Messages
4,882
Likes
61
Points
135
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined Jul 10, 2007
4,882 61 135
Usually many blacks who achieve a certain level of success chase after non-black women usually overweight white women.
Haha hujui ukweli wewe, sijui unaishi dunia gani kama uko kapalamsenga labda, lakini kama umekanyaga viwanja vya watu na ukangalia mambo yalivyo, you would have an intelligent comment!
 
F

Fundi Mchundo

JF-Expert Member
Joined
Nov 9, 2007
Messages
4,764
Likes
125
Points
160
F

Fundi Mchundo

JF-Expert Member
Joined Nov 9, 2007
4,764 125 160
Niliona hivi karibuni picha ya mama Kikwete akiwa Seoul na Reverend Moon. Hivi na yeye amekuwa moonie? Hawa ndugu sifa zao si nzuri na inabidi kuwa waangalifu tunaposhirikiana nao haswa katika level yake.
 
K

Koba

JF-Expert Member
Joined
Jul 3, 2007
Messages
6,143
Likes
506
Points
180
K

Koba

JF-Expert Member
Joined Jul 3, 2007
6,143 506 180
Michelle Obama Born January 17, 1964 (1964-01-17) (age 44)
Chicago, Illinois

Residence Chicago, Illinois, United States

Education A.B. in sociology (Princeton University) cum laude
JD (Harvard Law School)


Occupation Vice President for Community and External Affairs at University of Chicago Hospitals

Religious beliefs United Church of Christ

Spouse Barack Obama (1992–present)

Children Malia and Sasha

Parents Frasier Robinson and Marian Robinson
 
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined
Feb 25, 2006
Messages
3,347
Likes
101
Points
160
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined Feb 25, 2006
3,347 101 160
This lady is very intelligent and ambitious; I always admire ambitious people. I think she'll make a perfect first lady in the perfect white house. Sasa huyu kumlinganisha na Salma wetu unamwonea Salma mzee, wewe tuachie tu huyu wa kwetu tutakwenda naye tu hivyo hivyo. Yeye anachojua ni kusema tu kidumu chama cha mapinduzi, sasa mzee hapo ahaa.. basi tena!
 
B

Bobby

JF-Expert Member
Joined
Jan 10, 2008
Messages
1,822
Likes
397
Points
180
B

Bobby

JF-Expert Member
Joined Jan 10, 2008
1,822 397 180
Mrs.Obama is great kwa kweli, more importantly she is honest anasemaga ukweli hata kama huo ukweli unaturnish image yake.

Huyu wetu frankly I doubt kwa kweli.At times huwa napata tabu ninapokumbuka maneno ya JK kwamba alijiandaa zaidi ya miaka kumi kuwa rais. I'm sure kama hayo anayosema ni kweli basi kuna eneo hakulindaa nalo ni la first lady, kama alimwandaa basi kimavazi na si vinginevyo. Huyu mama several times nimezisikia speech zake, mbali ya kwamba huwa zinakuwa zimeandaliwa bado zinamsumbua hata kuzisoma jamani, hizi ni zile za kiswahili za kiingereza nisiseme mengi kwa kweli.Huyu mama pia nina wasiwasi na upstairs, hapa hamna chumvi. Najuwa yy ni mwalimu wa primary lakini wapo walimu kama yeye akisimama mbele kuongea unamwelewa huyu wetu mhhh anyways. Nakumbuka merehemu mmoja mbunge alishawahi kuponda mwaliko wa salma kwa sababu kila akiwaita hajui anawaitia nini maana haeleweki. JK yuko responsible kwa hili kwani katika miaka kumi angeweza kupata japo ka diploma ka kuchovya.
 
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2007
Messages
618
Likes
0
Points
0
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2007
618 0 0
So what do you have to say about his success in the race so far?
He is doing better than I expected but it is too early to predict that he will win the nomination. If he happens to win the nomination there is no way he will win the southern states which will make it almost impossible for him to win the general election.
 
Msanii

Msanii

JF-Expert Member
Joined
Jul 4, 2007
Messages
6,446
Likes
393
Points
180
Msanii

Msanii

JF-Expert Member
Joined Jul 4, 2007
6,446 393 180
Haya jamani mnatuvunja mbavu hapa kwa hii cv ya lady wetu.
Nalitumaini angepata data za mama maria nyerere angeweza kuendana na mandhari ya Ikulu. Sijui kwanini akima mama hawa tangu enzi za mwinyi wanaitumia Ikulu kuanzisha NGO zao kisha haoooo wanayeya nazo huku wakijua kuwa huo si utumishi waumma au ndo kichaka cha kufichia mali za ma-first man wao???
Wajirekebishe au la basi Bunge lipitishe azimio (sheria) kuhusu wake/ waume za marais na wajibu wao ktk kipindi cha uongozi wa wenza wao....
lakini bado navunjika mbavu hapa hoooooi
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,800
Likes
46,231
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,800 46,231 280
He is doing better than I expected but it is too early to predict that he will win the nomination. If he happens to win the nomination there is no way he will win the southern states which will make it almost impossible for him to win the general election.
Well, what if he wins Virginia? All signs point to Virginia leaning more Democratic in recent elections. They have had Democratic governors back to back and one of its senators is a Democrat. If he wins VA then the GOP are in trouble
 
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined
Jul 11, 2007
Messages
1,200
Likes
253
Points
180
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined Jul 11, 2007
1,200 253 180
First ladies wengi hawajui umuhimu wao katika maendeleo ya jamii za nchi zao. wana nguvu kubwa sana lakini ni wachache sana wanajua kuzitumia hizo nguvu kuwapersuade hata waume zao watende yale anayowanufaisha watanzania.

Mafirst ladies wakichukua nafasi zao kikamilifu hata vita visingepiganwa katika dunia hii.
 
Yunic

Yunic

Senior Member
Joined
Sep 26, 2007
Messages
109
Likes
0
Points
0
Yunic

Yunic

Senior Member
Joined Sep 26, 2007
109 0 0
I am surprised to see that Obama's wife is black. Usually many blacks who achieve a certain level of success chase after non-black women usually overweight white women. I wonder if Obama has a white woman on the side and the Mrs. is only for publicity? Only time will tell...
-----------------------------------------------------------------

I don't understand your point.

Even if what you are saying is true to some degree, please remember that Obama is Kenyan-American...he is not the same as hawa wanugu tunaowajua. Si umeona hata approach yake kwenye campaign right from day 1? He has strived to reach our to ALL Americans...Blacks, Whites and whatever color there is in-between the two. He trully represents the CHANGE that's needed in America!

Wagombea weusi walopita (Akina Al Sharpton, etc) hawakufanikiwa kwa sababu wao weliji-identify saaaana na weusi, na kupelekea kubagua watu weupe.

Kuhusu kama ana mwanamke mweupe somewhere, hawa wenzetu bwana sio kama mambo yetu ya Bongo na viongozi wetu. Skendo za kuhusu wanawake zinawaharibia sana kazi....So, I hardly think that's possible...especially kama anauwania Urais wa Marekani. Don't you know? ONCE YOU GO TASTE CHOCOLATE.....c'est la vie!
 
Yunic

Yunic

Senior Member
Joined
Sep 26, 2007
Messages
109
Likes
0
Points
0
Yunic

Yunic

Senior Member
Joined Sep 26, 2007
109 0 0
Michelle Obama Born January 17, 1964 (1964-01-17) (age 44)
Chicago, Illinois

Residence Chicago, Illinois, United States

Education A.B. in sociology (Princeton University) cum laude
JD (Harvard Law School)


Occupation Vice President for Community and External Affairs at University of Chicago Hospitals

Religious beliefs United Church of Christ

Spouse Barack Obama (1992–present)

Children Malia and Sasha

Parents Frasier Robinson and Marian Robinson
-----------------------------------------------------------------

Ha ha ha! Loh jamani jamani, mwoneeni huruma mama JK. maana ukiangalia CV ya mama Obama, na ukiangalia wa kwetu mie huku mbavu sina....ha ha! mahoka hayo!
 
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2007
Messages
618
Likes
0
Points
0
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2007
618 0 0
Well, what if he wins Virginia? All signs point to Virginia leaning more Democratic in recent elections. They have had Democratic governors back to back and one of its senators is a Democrat. If he wins VA then the GOP are in trouble
Well let him win. He will just be a puppet president most likely. Even a bigger puppet than Bush is today. His role will mostly be ceremonial not real presidency. The man has no substance. All he talks about in his speeches is change, change, change, change,...more change, ad infinitum.
 
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined
Oct 21, 2007
Messages
618
Likes
0
Points
0
T

The Truth

JF-Expert Member
Joined Oct 21, 2007
618 0 0
-----------------------------------------------------------------

I don't understand your point.

Even if what you are saying is true to some degree, please remember that Obama is Kenyan-American....
His biological father was Kenyan but that's about it. His biological father was a deadbeat who abandoned him early on to have any real Kenyan influence on him. So I don't consider him Kenyan-American at all. I don't think most Americans see him as Kenyan-American only Africans view him as Kenyan-American.

Kuhusu kama ana mwanamke mweupe somewhere, hawa wenzetu bwana sio kama mambo yetu ya Bongo na viongozi wetu. Skendo za kuhusu wanawake zinawaharibia sana kazi....So, I hardly think that's possible...especially kama anauwania Urais wa Marekani. Don't you know? ONCE YOU GO TASTE CHOCOLATE.....c'est la vie!
Trust me, wonder boy Obama has some skeletons in his closet. He just has not been in the public eye long enough. They will come out soon or later.
 

Forum statistics

Threads 1,236,067
Members 474,965
Posts 29,245,440