Rwandans re-entering Karagwe en masse


Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
Rwandans re-entering Karagwe en masse

MEDDY MULISA said:
Bukoba
Daily News; Sunday,April 20, 2008 @00:03
THOUSANDS of people from neighbouring Rwanda have crossed into Karagwe district, in Kagera region driving large herds of cattle and other livestock that officials fear posed a big threat to other animals in the area.

The Member of Parliament (MP) for Karagwe, Mr Gosbert Blandes, disclosed this during the Regional Coordination Committee (RCC) meeting held here yesterday. "Thousands of aliens from Rwanda have been crossing into Kaisho/Murongo Division in Karagwe district. Some of the aliens included those repatriated in 2004.

They have now come back in full force carrying hundreds of unvaccinated livestock," he said. He appealed to the government to take immediate action to return them to their home country. The Kagera Regional Commissioner, Mr Enos Mfuru, who chaired the meeting said the exercise was being hampered by lack of funds."

We requested a total of 1.2bn/- for the exercise but we got only 300m/-.We also appeal to the government to allocate more funds to enable regional authorities to deal with the aliens,” he said. Meanwhile, the Kagera Regional Administrative Secretary (RAS), Ms Marie Diria, has warned against the increasing trend whereby unknown people have been vandalising road signs and posts.

She said many road signs and posts along the 112 kilometre Mutukula-Bukoba -Kigoma highway and the 100 kilometre Kyamyorwa-Buseresere highway had been vandalised by unknown people who deal in scrap metal. She said stern action would be taken and those caught engaging in such sabotage acts would be prosecuted.

The regional meeting also unanimously endorsed the use of manure and compost in the region in stead of chemical fertilisers. The leaders noted that farmers in the region favoured the use of cow dung and were shy to use chemical fertilisers which they viewed as harmful to banana and coffee farms.
Tunaweza kupeleka majeshi Comoro lakini mipaka yetu hatuwezi kuilinda na huyo Jemedari ati alikuwa mwanajeshi - AIBU HII!
 
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2006
Messages
3,256
Likes
46
Points
135
K

Kakalende

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2006
3,256 46 135
Rwandans re-entering Karagwe en masse



Tunaweza kupeleka majeshi Comoro lakini mipaka yetu hatuwezi kuilinda na huyo Jemedari ati alikuwa mwanajeshi - AIBU HII!
Mkuu Dua, taarifa haielezi iwapo wamekimbia usalama huko kwao au ni wakimbizi wa kiuchumi wanaotafuta malisho ya mifugo yao.

Nadhani hatujafikia hatua ya kuwatishia majirani zetu kijeshi hata kama uwezo tunao.
 
W

WembeMkali

JF-Expert Member
Joined
Jun 16, 2007
Messages
282
Likes
0
Points
0
W

WembeMkali

JF-Expert Member
Joined Jun 16, 2007
282 0 0
Mkuu Dua, taarifa haielezi iwapo wamekimbia usalama huko kwao au ni wakimbizi wa kiuchumi wanaotafuta malisho ya mifugo yao.

Nadhani hatujafikia hatua ya kuwatishia majirani zetu kijeshi hata kama uwezo tunao.
Ndugu Kakalende,

Hawa wahamiaji haramu lazima wafuate sheria na taratibu za uhamiaji za Tanzania.Haiwezekani watu kuhamia kiholela tu na kuanza kulisha mifugo au kujitwalia ardhi na kulima.Wafuate taratibu na sheria za uhamiaji wa Tanzania na kamwe hakuna atayewabugudhi.
Kumbuka mambo ya Banyamulenge kule DRC-Congo,walihamia kiholela kutoka Rwanda na baadaye wakaanza kutengeneza nchi yao ndani ya nchi nyingine(DRC-Congo).Hivyo kamwe hatuwezi kuruhusu haya makosa kujirudia tena katika Tanzania.
Sasa tunaomba ndugu Rashid Othmani na vijana wake wafuatilie hizi taarifa na kuwapa polisi na mamlaka nyingine ili kulidhibiti hili suala mara moja.

-Wembe
 
F

FDR Jr

JF-Expert Member
Joined
Aug 9, 2007
Messages
249
Likes
4
Points
0
F

FDR Jr

JF-Expert Member
Joined Aug 9, 2007
249 4 0
Banyamulenge kule DRC waliingia kwa staili hiyo na sisi tunachelea jambo hili, sasa wale jamaa waliokulia makambini Tabaora na mpanda nao wanajiita watanzania tena wana uchu mkubwa wa mamlaka,jasiri haachi asili waungwana.Tujiangalie sana wamasai wanatutosha waachwe wao wafunge sana wageni waje kwa Visa.
 

Forum statistics

Threads 1,236,502
Members 475,174
Posts 29,259,968