Russian investors seek to start diamond cutting business in Nairobi


A

Alpha

JF-Expert Member
Joined
Aug 30, 2007
Messages
614
Likes
13
Points
35
A

Alpha

JF-Expert Member
Joined Aug 30, 2007
614 13 35
I might be mistaken but i don't believe Kenya has diamonds. So why is it this center cannot be setup in TZ since they will be using our diamonds. Why can't our people benefit from the jobs, training etc. Its time we completely banned the export of raw precious stones

Russian investors seek to start diamond cutting business in Nairobis
Written By:VPPS , Posted: Fri, May 02, 2008


Nairobi may soon become a diamond cutting center following the expression of an interest by a group of investors willing to set up a diamond cutting business in Kenya.

This was disclosed Friday when the team of Russian investors paid a courtesy call on Vice President Kalonzo Musyoka at his Jogoo House office with the proposal to make Nairobi rival other diamond cutting centers like Antwerp in Belgium.

The team led by the Russian Ambassador to Kenya, Valery Yegoshkin said the investors plan to set up the factory at the Export Processing Zone Authority in Nairobi and source the raw diamond from neighboring Tanzania and Democratic Republic of Congo.

The Vice President lauded the cordial relations existing between Russia and Kenya saying that the government was ready to welcome Russian mineral experts interested in investing in the country.

Mr. Musyoka said besides investing in mining the country will also benefit in the tourism sector and called for strengthening of the relations between the two countries.

Yegoshkin said the mineral investors who will work closely with the Ministry of Natural Resources were ready to bring equipment, technology and train Kenyans on the gemstone business.

He said the minerals that will be produced will be Kenyan production and disclosed that the investors will also put up a university to train Kenyans on mining.

Yegoshkin expressed optimism that the investment will create job opportunities in Kenya, promote education, tourism and improve the economy.


Among the investors who accompanied the Ambassador were the Director of Eidos-lik Diamond Company, Mr. Kim Peter and Bazolin Konstantin. The Permanent Secretary in the office of the Vice President Dr. Ludeki Chweya also attended the function.
http://www.kbc.co.ke/story.asp?ID=49809
 
K

KGM

Senior Member
Joined
May 21, 2007
Messages
188
Likes
5
Points
35
K

KGM

Senior Member
Joined May 21, 2007
188 5 35
I might be mistaken but i don't believe Kenya has diamonds. So why is it this center cannot be setup in TZ since they will be using our diamonds. Why can't our people benefit from the jobs, training etc. Its time we completely banned the export of raw precious stones



http://www.kbc.co.ke/story.asp?ID=49809
Habari ndio Hiyo
 
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined
Feb 4, 2007
Messages
3,741
Likes
40
Points
145
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined Feb 4, 2007
3,741 40 145
Mi nikiwaambia watu inabidi tuongezee knowledge work pale tulipoishia na commodities zetu watu wanasema oooh.

Sasa Kenya inawezekana Nairobi kukawa na network kubwa ya wanunuzi tayari, kukawa na wawekezaji wanaoweza kufanya hii kazi tayari.Sie ambao tuna advantage ya kuwa nazo almasi tunafanya nini?
 
Augustine Moshi

Augustine Moshi

JF-Expert Member
Joined
Apr 22, 2006
Messages
2,281
Likes
367
Points
180
Augustine Moshi

Augustine Moshi

JF-Expert Member
Joined Apr 22, 2006
2,281 367 180
Mara nyingi tunapigana na matokeo ya matatizo yetu, na sio msingi wake. Kama anavyodokeza Pundit, msingi wa matatizo yetu, karibu yote, ni ELIMU NDOGO. Watu wanawekeza penye skilled labor force, umeme na maji. Yote hayo ni matatizo kwetu. Na kila kukicha tunagundua kwamba kuna viongozi wameshatutumbukiza kwenye lindi kubwa zaidi la matatizo ya umeme. Nani atajenga kiwanda mahali kama hapo?

Kenyatta aliwahi kusema: "Kama unaona mutu imelala, nyonya yeye". Alisema hivyo wakati ule wa miaka ya sabini. Wakati huo, sisi tulikuwa tukisema "Kenya is a society where man eats man". Wakenya walikiuwa wanajibu mapigo kwa kusema: "Tanzania is a society where man eats nothing".

Miaka ya sabini, Kenyatta alizunguka Kenya yote akijenga "Shule za Harambee!" Nyerere alizunguka Tanzania akikamata kwa nguvu vijishule vichache vya Harambee vilivyokuweko, na akikataza visijengwe vingine.

We are harvesting what we sowed. Tunauza raw diamonds. Wakenya na Warusi wakinunua wakaenda kuzikatia Kenya kuna mbaya gani? Kama tunataka tukataze kabisa uuzaji wa uncut precious stones (hasa almasi na tanzanite). Mramba alipendekeza sheria kama hiyo miaka michache iliyopita lakini Waziri aliyehusika na madini (Daniel Yona) akapinga vikali.

There has been a false start in Tanzania. We need a new beginning. No amount of mending will solve our woes.
 

Forum statistics

Threads 1,236,067
Members 474,965
Posts 29,245,549