Regional integration where is it taking us


L

Lalashe

Member
Joined
Nov 4, 2010
Messages
84
Likes
0
Points
0
L

Lalashe

Member
Joined Nov 4, 2010
84 0 0
JF members do you know the reasons behind fast tracking of regional integration across the world; EU, USA, ASIA, AFRICA (EAC, ECOWAS, SADC, COMESA)?

  1. Preparation for a single world government
  2. Single world Currency
  3. Then a number of nasty things will happen to the world; nations loosing their sovereignty, people loosing their independence,
  4. Sooner than later we are going to see what we call Global Citizens, president of the world, world military............................................................
 
Ruge Opinion

Ruge Opinion

JF-Expert Member
Joined
Mar 22, 2006
Messages
1,770
Likes
361
Points
180
Age
64
Ruge Opinion

Ruge Opinion

JF-Expert Member
Joined Mar 22, 2006
1,770 361 180
JF members do you know the reasons behind fast tracking of regional integration across the world; EU, USA, ASIA, AFRICA (EAC, ECOWAS, SADC, COMESA)?


  1. Preparation for a single world government
  2. Single world Currency
  3. Then a number of nasty things will happen to the world; nations loosing their sovereignty, people loosing their independence,
  4. Sooner than later we are going to see what we call Global Citizens, president of the world, world military............................................................
I doubt if that can happen on a voluntary basis. A superhuman Adolf Hitler will have to be born or invented to achieve that objective. For me integration (regional) is not bad if it is locally conceived, local interest driven and living standard improving. It becomes bad and undesirable if it is imposed by foreign powers for the purpose of protecting or furthering their own interests.
 
FarLeftist

FarLeftist

JF-Expert Member
Joined
Oct 20, 2010
Messages
362
Likes
9
Points
0
FarLeftist

FarLeftist

JF-Expert Member
Joined Oct 20, 2010
362 9 0
NWO is real, ila sio sasa bado we have a lot to go through, ila inakuja na Regeonal Integration ni moja ya maandalizi....

bofya. The New World Order (ila hii ni kwa christians)
 
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined
Jan 19, 2010
Messages
6,803
Likes
380
Points
180
Masikini_Jeuri

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Joined Jan 19, 2010
6,803 380 180
It seems you guys have been watching movies too much................wake up!
 
M

moyo

JF-Expert Member
Joined
Jan 12, 2010
Messages
252
Likes
0
Points
0
M

moyo

JF-Expert Member
Joined Jan 12, 2010
252 0 0
New World Order inevitable,first in the integration process is a common market,then custom union,single currency and political federation.East Africa is being used as an experiment,it will be so succesful and powerful till other nations will follow suit until we have the only ten political and economic regions in the world under one powerful religious-political leader.The world Bank,IMF,UN and world council of churches are in scheme.By the way it will be the last govt. in our world history before the coming of lord Jesus,for those who read and believe the bible know better esp Rev chapter 17 and 13.This will happen voluntarily.
 
YeshuaHaMelech

YeshuaHaMelech

JF-Expert Member
Joined
Oct 12, 2010
Messages
2,624
Likes
4
Points
0
YeshuaHaMelech

YeshuaHaMelech

JF-Expert Member
Joined Oct 12, 2010
2,624 4 0
Have One world religion
Have Controlled economy
Have Controlled One political government
Welcome to the Antichrist's new world order!
 
Kipala

Kipala

JF-Expert Member
Joined
Jan 10, 2009
Messages
3,562
Likes
98
Points
145
Kipala

Kipala

JF-Expert Member
Joined Jan 10, 2009
3,562 98 145
Mimi nafurahia kila sehemu ya dunia ambako nchi zinashirikiana na kujenga umoja.
Huu ni nafasi nzuri kuboresha maisha ya watu na kupunguza hatari ya vita.
Ona Ulaya: Kwa karne ngapi mataifa ya Ulaya yalipigana katika vita ? Na watu wangapi Afrika, Asia na Amerika waliuawa kwa sababu za fitina wa hao wa Ulaya? Vita ya miaka 7, vita za Napoleoni, vita ya kwanza ya dunia, vita ya pili, vita za Afrika wakati wa "vita baridi".
Tangu maungano wa Ulaya balaa hii imeshapungua.
Namshukuru Mungu!
 

Forum statistics

Threads 1,237,211
Members 475,501
Posts 29,281,702