Rais Uhuru ashinikiza masharti ya usawa kwenye bisahara baina ya China na Kenya


M

Msapere

JF-Expert Member
Joined
Jul 18, 2018
Messages
2,135
Likes
964
Points
280
M

Msapere

JF-Expert Member
Joined Jul 18, 2018
2,135 964 280
Naona typical tabia za kikenya kwenye thread hii. Kwanini ufustilie maisha ya mtu binafsi!? Yaani unaanza kuuliza kasoma wapi!!? Kaishi wapi!?
Hizi zinaitwa inferiority complex. In JF hatuhitaji kujuana tunahitaji mawazo ya mtu na kujadiliana kwa point. Ndio maana watu wanatumia fake names!?

Hamuwezi hata kufikiri why people uses fake names!?. Kama unatakakutumia jina lako halisi na mtu anataka kujulikana anakuwa verified.

Nimeona utoto wa hali ya juu kwenye hii thread. Kwa hali hii UKABILA NA UBAGUZI HAUTAISHA KENYA. Sisi Tanzania tunawaombea.

Kuna watanzania wengi tu wana support wakenya. Lakini hatuwezi kuulizana vitu personal.
Your entrace to this clearly shows that Geza is fooling us here.
 
Mkikuyu- Akili timamu

Mkikuyu- Akili timamu

JF-Expert Member
Joined
Feb 16, 2018
Messages
2,405
Likes
3,670
Points
280
Mkikuyu- Akili timamu

Mkikuyu- Akili timamu

JF-Expert Member
Joined Feb 16, 2018
2,405 3,670 280
That is a snapshot of my kenyan life from nursery school to Treasury and beyond. That is my contribution to project kenya..
Most of you here yap about kenya and have not done anything of public service, When you see me dismissing Uhuru and Jubilee as idiots and scundrels, its because I hold kenya in very high regard, infact none of you comes close to my patriotism, I just cant stand kenya being led by clueless idiots.
 
Richard irakunda

Richard irakunda

JF-Expert Member
Joined
Oct 23, 2018
Messages
705
Likes
525
Points
180
Richard irakunda

Richard irakunda

JF-Expert Member
Joined Oct 23, 2018
705 525 180
maneno matupu..Usa imewekewa masharti mangumu hadi trump akaaza trade war,kenya na umaskini wake ni bure tu..Ziara ya kupata per diem na kuhepa shida zilizopo kenya angalau kwa siku moja
hakuna masoko magumu kama ya inchi za kijamaa mara nyingi raia wake hupendelea bidhaa za inchini kwao hasa china sasa africa tunazalisha nn ambacho mchina hawez kuzalisha
 
M

Masanja Maguzu

JF-Expert Member
Joined
Jul 13, 2018
Messages
536
Likes
381
Points
80
M

Masanja Maguzu

JF-Expert Member
Joined Jul 13, 2018
536 381 80
Sisi hizo kazi anazofanya Uhuru wanafanya mabalozi. Maswala ya trade show na mikataba ya kibiashara imekuwa ikisainiwa kila kukicha.... Sikuzote China hujipambanua kufanya biashara na Africa za win win situation. Labda mngesema Uhuru kaenda kufata pesa za SGR hapo ningeona sawa
Tutegemee juice ya unga ya avocado kutoka china hawa jamaa wajanja sana
 
M

Masanja Maguzu

JF-Expert Member
Joined
Jul 13, 2018
Messages
536
Likes
381
Points
80
M

Masanja Maguzu

JF-Expert Member
Joined Jul 13, 2018
536 381 80
hakuna masoko magumu kama ya inchi za kijamaa mara nyingi raia wake hupendelea bidhaa za inchini kwao hasa china sasa africa tunazalisha nn ambacho mchina hawez kuzalisha
Mchina atanunua hizo avocado atasindika na kuuza kenya pia anaweza tengeneza lotion shampoo dawa za nguvu za kiume na za kunenepesha makalio chezea mchina wewe!
 
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined
Oct 4, 2018
Messages
3,167
Likes
1,128
Points
280
J

Janerose mzalendo

JF-Expert Member
Joined Oct 4, 2018
3,167 1,128 280
how can I hate kenya when i was born in murang'a district,went to muthithi primary school in kigumo constituency, scored 589 marks to earn a place in Alliance high school, graduated with honours at University of Nairobi and went on to get a masters degree at strathmore university? Not only have I worked at Equity bank when the bank was expanding but also worked at treasury under kibaki.
I have made my mark in restructuring the economy under the guidance of KIPPRA and IEAK which was then under the influence of Dr. David Ndii during the first term of kibaki at treasury building. I have contributed to the sucess of kibaki more than you have ever done for kenya..
Not only that,I own the biggest commercial building in kigumo..What have you done for kenya except twit and engage in stupid uthamaki nonsense?
Lol.... Which commercial building in kigumo mkikuyu? BTW are you familiar with this place? Hapo karibu na 'kwenu'?
fb_img_15441808921632398-jpg.959116
fb_img_15441812064576882-jpg.959117
fb_img_15441808921632398-jpg.959116
fb_img_15441812064576882-jpg.959117
fb_img_15441808921632398-jpg.959116
 
KENPAULITE

KENPAULITE

JF-Expert Member
Joined
Apr 6, 2017
Messages
1,084
Likes
652
Points
280
KENPAULITE

KENPAULITE

JF-Expert Member
Joined Apr 6, 2017
1,084 652 280
How can yoy hav straight As in school yet forget the year you finished both kcpe and kcse ,hii story ya huyo msee haija add up for me
 
Kafrican

Kafrican

JF-Expert Member
Joined
Jan 26, 2015
Messages
3,915
Likes
3,345
Points
280
Kafrican

Kafrican

JF-Expert Member
Joined Jan 26, 2015
3,915 3,345 280
That is a snapshot of my kenyan life from nursery school to Treasury and beyond. That is my contribution to project kenya..
Most of you here yap about kenya and have not done anything of public service, When you see me dismissing Uhuru and Jubilee as idiots and scundrels, its because I hold kenya in very high regard, infact none of you comes close to my patriotism, I just cant stand kenya being led by clueless idiots.
Don't even come close to labling yourself as patriotic, whatever you have is something no Kenyan should catch.... You critized everything Kenyan ... Sometimes for no reason as long as it's good news from Kenya you just dismiss it with Tz this, Tz that...JPM this JPM that........


For one to be patriotic you don't have to love The current president or even the govt for that matter! You just have to love your country and its people, with all the bad and good in between......
 

Forum statistics

Threads 1,235,329
Members 474,524
Posts 29,218,656