Raia Mwema Forbidden Edition - Will it come out tomorrow?


Enigma

Senior Member
Joined
Feb 29, 2008
Messages
108
Likes
7
Points
0

Enigma

Senior Member
Joined Feb 29, 2008
108 7 0
Greetings, the upcoming issue of Raia Mwema is said to be extremely explosive that the Printers has been forbidden to continue printing it for tomorrow. Thus, all the already printed issues will probably be scorched... The editors are now struggling to find out if there is anyway the news paper will come out as scheduled.

Almost 10,000 were already printed but all of them are not to be distributed b4 tomorrow.

We have had the privilege of knowing the content of this newspaper and we are absolutely sure it will ruin some happy faces tomorrow. It is one of the best investigative reporting ever attempted by a Tanzanian media. We hope that there will be a way to have the newspaper out tomorrow even in a very limited quantity.
 

Wa Kwilondo

JF-Expert Member
Joined
Sep 15, 2007
Messages
1,083
Likes
137
Points
160

Wa Kwilondo

JF-Expert Member
Joined Sep 15, 2007
1,083 137 160
RAIA MWEMA NA MWANAHALISI NAONA TOKA JANA WAMEAMUA KUFANYA PROMO YA MAGAZETI YAO YA LEO HUMU JAMVINI....BY THE WAY WAMEFANIKIWA A BIT:whoo::whoo:
 

Mdondoaji

JF-Expert Member
Joined
Mar 17, 2009
Messages
5,106
Likes
49
Points
145

Mdondoaji

JF-Expert Member
Joined Mar 17, 2009
5,106 49 145
Greetings, the upcoming issue of Raia Mwema is said to be extremely explosive that the Printers has been forbidden to continue printing it for tomorrow. Thus, all the already printed issues will probably be scorched... The editors are now struggling to find out if there is anyway the news paper will come out as scheduled.

Almost 10,000 were already printed but all of them are not to be distributed b4 tomorrow.

We have had the privilege of knowing the content of this newspaper and we are absolutely sure it will ruin some happy faces tomorrow. It is one of the best investigative reporting ever attempted by a Tanzanian media. We hope that there will be a way to have the newspaper out tomorrow even in a very limited quantity.
Sensitization haifui dafu kwa internet wachina wenyewe wamesalimu amri kwa watu wake. Raia mwema na mwanahalisi bandikeni online na mchaji kwa kuangalia pesa itarudi tu.
 

Kiranja

JF-Expert Member
Joined
May 19, 2007
Messages
754
Likes
4
Points
0

Kiranja

JF-Expert Member
Joined May 19, 2007
754 4 0


Kwa faida ya wasomaji, who did this forbiding??????????
Facts will tell, but at least this time it is not the Governemnt but the powerfull politician who have their own "goverment machinery" in place parallel to the official system. And yesterday they shows their muscles. I heard that Jamana Printers received an order from a certain politician not to publish Raia Mwema, at the time where 10,000 copies was already parked before sent for distribution. I tried to reach them this night but all their phones are switched off.
 

Zed

JF-Expert Member
Joined
Mar 28, 2009
Messages
360
Likes
8
Points
35

Zed

JF-Expert Member
Joined Mar 28, 2009
360 8 35
Dalili za udikteta zinaanzia katika kuunyonga uhuru wa habari! Huu ni mlolongo ulioanzia na kosa la kuchakachua kura, halafu kinafuata kuwanyamazisha wale watakolalamika foul! Kisha kuwa eliminate wasio kubali kunyamazishwa..... the story will go on and on...Serikali ya Tanzania iko katika ukingo wa kuingia katika mchezo ambao kujinasua ni shida sana. Ukishaanza na dhulma itabidi ueendelee kudhulumu ili kufukia dhulma ya kwanza na ya pili na ya tatu mpaka utakuwa mdhulumu aliye kubuhu. Yaani dikteta... Njia pekee ni kukiri dhulma ya kwanza na kujisahiihisha! Kikwete break the vicious circle now or else you will have to eliminate all who oppose you and eventually one day end up in the Hague!
 

Kiranja

JF-Expert Member
Joined
May 19, 2007
Messages
754
Likes
4
Points
0

Kiranja

JF-Expert Member
Joined May 19, 2007
754 4 0
I very much doubt the credibility of this story
You doubt coz u don't have source. Just call anybody 2mrw or now u will find out. I was @ Tanzania Postal HQ bfr 2355hrs there was no Raia Mwema parcel to Arusha, Kilimanjaro, Mbeya, Iringa etc by EMS, and that shows that the paper will not be there tomorrow, may be they will print this morning (where!??) And distribute it in Dar and up country will read it may be Thursday or Friday.
 

tumpale

JF-Expert Member
Joined
Nov 20, 2010
Messages
201
Likes
1
Points
0

tumpale

JF-Expert Member
Joined Nov 20, 2010
201 1 0
wlaitumia vyombo vyao na waandishi wao kumchamfua dr slaa, wanajitahidi kuzuia yeyote anayetaka kuwaeleza watanzania ukweli, poor tanzania!
 
Joined
Aug 31, 2010
Messages
11
Likes
0
Points
0

ndaro

Member
Joined Aug 31, 2010
11 0 0
Greetings, the upcoming issue of Raia Mwema is said to be extremely explosive that the Printers has been forbidden to continue printing it for tomorrow. Thus, all the already printed issues will probably be scorched... The editors are now struggling to find out if there is anyway the news paper will come out as scheduled.

Almost 10,000 were already printed but all of them are not to be distributed b4 tomorrow.

We have had the privilege of knowing the content of this newspaper and we are absolutely sure it will ruin some happy faces tomorrow. It is one of the best investigative reporting ever attempted by a Tanzanian media. We hope that there will be a way to have the newspaper out tomorrow even in a very limited quantity.
Ni kweli na mie nimepata habari hizi kutoka an impeccable source kwamba we are likely to mis RAIA MWEMA today. Saddest news ni jinsi mafisadi walivyojipanga kuimaliza nchii hii tukufu kwa interest zao binafsi tu. Naanza kupata wasi wasi juu ya future ya nchi hii kwa kweli. tutajuta sana kuchagua CHAMA CHA SIASA NA UONGOZI WAKE wasio na dira wala malengo mazuri kwa nchi hii na watu wake
 

Forum statistics

Threads 1,204,776
Members 457,453
Posts 28,169,883