Professors’ retirement age may be raised

nngu007

JF-Expert Member
Aug 2, 2010
15,869
1,225
[/FONT]
December 20
02:072013

Prime Minister Mizengo Pinda hinted that the government may increase retirement age for lecturers especially professors to curb shortage of the educators at public institutions of higher learning.


The Premier said he will engage the Ministry of Education and Vocational Training as well as the President's Office (Public Service Management) on the possibility of reviewing the retirement age.

Mr Pinda made the remarks in the National Assembly while responding to
a question by Kilwa North MP Murtaza Mangungu (CCM) during the question to PM session.

Mr Mangungu had suggested that it was high time the government considered increasing the retirement age to curb shortage of lecturers at the public institutions of higher learning in the country.

"Despite strides made by the government in improving the higher education over the past few years, there is currently a shortage of lecturers. Most of the professors are above the mandatory retirement age of 60 years.


"Couldn't the government consider increasing the retirement age to enable those above 60 years to continue teaching in order to check shortage of lecturers?" the Kilwa North MP asked.

In response, The PM said the suggestion by Mr Mangungu was ideal, noting, however, that the process would require restructuring the public service system since the retirement age was a policy issue.

He explained further that under the current system, lecturers at public varsities can work under contractual term of five years after they attain the retirement age of 60 years. According to the PM, only Court of Appeal Judges can work beyond 65 years under the current public service system.

Meanwhile, the government is still investigating people and motives behind two bomb attacks at St Joseph Catholic Church and Soweto grounds during a political rally by opposition party Chadema.


Mr Pinda said the explosions were a serious matter which the government was still investigating. He said while responding to a question by Arumeru East MP Joshua Nassari (Chadema).




Source Tanzania Daily News

 

Makanyaga

JF-Expert Member
Sep 28, 2007
5,886
2,000
[/FONT]
December 20
02:072013

Prime Minister Mizengo Pinda hinted that the government may increase retirement age for lecturers especially professors to curb shortage of the educators at public institutions of higher learning.


The Premier said he will engage the Ministry of Education and Vocational Training as well as the President's Office (Public Service Management) on the possibility of reviewing the retirement age.

Mr Pinda made the remarks in the National Assembly while responding to
a question by Kilwa North MP Murtaza Mangungu (CCM) during the question to PM session.

Mr Mangungu had suggested that it was high time the government considered increasing the retirement age to curb shortage of lecturers at the public institutions of higher learning in the country.

"Despite strides made by the government in improving the higher education over the past few years, there is currently a shortage of lecturers. Most of the professors are above the mandatory retirement age of 60 years.


"Couldn't the government consider increasing the retirement age to enable those above 60 years to continue teaching in order to check shortage of lecturers?" the Kilwa North MP asked.

In response, The PM said the suggestion by Mr Mangungu was ideal, noting, however, that the process would require restructuring the public service system since the retirement age was a policy issue.

He explained further that under the current system, lecturers at public varsities can work under contractual term of five years after they attain the retirement age of 60 years. According to the PM, only Court of Appeal Judges can work beyond 65 years under the current public service system.

Meanwhile, the government is still investigating people and motives behind two bomb attacks at St Joseph Catholic Church and Soweto grounds during a political rally by opposition party Chadema.


Mr Pinda said the explosions were a serious matter which the government was still investigating. He said while responding to a question by Arumeru East MP Joshua Nassari (Chadema).




Source Tanzania Daily News


Hii kitu ya kuongeza umri wa kustaafu kwa Professors tayari wameshachelewa. Ilitakiwa iwe imeshaanza siku nyingi nyuma.
 

Gamba la Nyoka

JF-Expert Member
May 1, 2007
6,917
2,000
This is a good move, huwezi kuinyima fursa hazina ya Elimu iliyo katika vichwa makini kutumika kwa kisingizio cha Umri!. Kama mtu ana afya njema na uwezo wa kudeliver kwa nini asiendelee kuwapigia shule vijana?.

Kama mwanasiasa anaweza kufanya Siasa hata akiwa na miaka 75, hivi kweli Professor hawezi kufanya kazi yake katika umri huo?
 

East African Eagle

JF-Expert Member
Jul 26, 2013
3,759
1,195
This is a good move, huwezi kuinyima fursa hazina ya Elimu iliyo katika vichwa makini kutumika kwa kisingizio cha Umri!. Kama mtu ana afya njema na uwezo wa kudeliver kwa nini asiendelee kuwapigia shule vijana?.

Kama mwanasiasa anaweza kufanya Siasa hata akiwa na miaka 75, hivi kweli Professor hawezi kufanya kazi yake katika umri huo?

Tatizo la msingi la kuuliza ni kwa nini waongezewe? Kwa nini hamna maprofesa vijana? Je hakuna SUCCESSION PLAN? wataendelea hadi lini? Je vyuo vina succession plan au vipo vipo tu?

Vijana wa vyuo wanalalamika kuwa maprofessor hujitahidi kufelisha wanafunzi au ku-wafrustrate vijana ma-lecturer ili waendelee kubaki madarakani.

Kushindwa kupatikana kwa maprofessor vijana wa kushika nafasi zao ni kushindwa kwa maprofessor waliopo .Uproffesor ni pamoja na kuwa na uwezo wa kuandaa warithi kinyume cha hapo ni uproffesor koko
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom