Palestine wants Dar to lead Mideast peace process


Nyamgluu

Nyamgluu

JF-Expert Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
3,144
Likes
97
Points
145
Nyamgluu

Nyamgluu

JF-Expert Member
Joined Mar 10, 2006
3,144 97 145
Palestine wants Dar to lead Mideast peace process

2006-06-12 09:33:42
By Pacifique Nkeshimana


Palestine wants Tanzania to take the lead in mediating peace between the main protagonists in the longstanding Middle East conflict Israel and Palestine.

Palestinian ambassador to Tanzania, told The Guardian in an exclusive interview on Friday that the new regime in his country would prefer Tanzania to prevail over the UN Security Council to convince Israel to abandon aggression in favour of negotiated peace settlement.

Yousef said the involvement of Tanzania in the mediation process between the two adversaries would result in tangible settlement.

He said Tanzania’s involvement in the search for peace in Africa would be useful when Israel and Palestine sit down to talk peace.

He said his country’s relations with Tanzania over the past 30 years are cordial.

’’Tanzania has been providing Palestine with moral and political support during the long period of conflict with Israel,’’ he added.

Yousef said Tanzania’s new international policy that embraces peace all over the world presents an ideal opportunity to resolve the longstanding dispute over land and natural resources in the Middle East.

He said Tanzania is respected internationally and its membership on the UN Security Council would be beneficial to Palestine.

’’Tanzania is on the UN Security Council and therefore can convince the United Nations to prevail over Israel to accept peaceful resolution of the conflict,’’ he said.

’’Today (last Friday) I visited the Minister for Foreign Affairs and International Co-operation, Dr Asha-Rose Migiro, to request for the assistance of Tanzania in the resolution of the conflicts between Israel and Palestine.

Dr Migiro advocates that Africa must be involved in the resolution of our conflict rather than European countries, Japan and the US,’’ he said.

The envoy said Tanzania is a nation that has enjoyed peace, freedom and justice since it was founded.

He added, ’’We need Tanzania’s experience in the search for peace in the Middle East.’’
He added: ’’I was an ambassador in Europe for over 30 years.

I’m new in Tanzania; I’m proud to be promoted to such a challenging position here. For me, Tanzania is home because we share the dream of Mwalimu Julius Nyerere and Yasser Arafat, of looking for lasting peace in out respective countries.’’

Yousef said his country plans to increase its investment in Tanzania.
’’I have already met the IPP Executive chairman, Reginald Mengi, who is also the chairman of the Confederation of Tanzania Industries (CTI) and Elvis Musiba, the chairman of Tanzania Chamber of Commerce, Industry and Agriculture (TCCIA) to exchange views on how to increase Palestinian investments in Tanzania,’’ the ambassador said.

He said: ’’We’re looking into the possibilities of forming a Tanzania-Palestinian council for education, development, training and investment,’’ he said.

He said the formation of the council is underway and the CTI chairman is scheduled to visit Palestine soon.

’’This council will be inaugurated jointly by President Kikwete and Palestinian President Mahmoud Abbas before the end of this year,’’ he said.

SOURCE: Guardian
 
Field Marshall ES

Field Marshall ES

JF-Expert Member
Joined
Apr 27, 2006
Messages
12,659
Likes
92
Points
0
Field Marshall ES

Field Marshall ES

JF-Expert Member
Joined Apr 27, 2006
12,659 92 0
Mzee Nyamgluu,

Heshima yako mzee, hawa watu sisi hatuwawezi hawa kwa sababu hatuna cha kuwapa zaidi ya maneno, wao wamezoea ku-deal na US na EU ambao ili kuwafanya wakubali wasiyotaka kwa faida ya amani yao huwa wanawatishia kuwapa au kutowapa hela za misaada,

Halafu ni wakorof8i hawa wote pande mbili, wasije wakatuletea mambo yao hapa bongo tukakosa amani, sisi bongo kwanza tumalizie ya kina Banyamulenge, hwa tuwaachie hao wakubwa wa West kwani wao ndio chanzo cha matatizo ya hawa jamaa!
 
M

Mkandara

Verified Member
Joined
Mar 3, 2006
Messages
15,458
Likes
184
Points
160
M

Mkandara

Verified Member
Joined Mar 3, 2006
15,458 184 160
Kweli kabisa hapa hawa jamaa wanataka kutupima pumzi zetu.
Tanzania imeingizwa ktk security council kwa sababu ya matatizo ya Afrika. Tunaheshimika na kila nchi inafahamu uwezo huo tunao kwa sababu tunafahamu asili ya ugonvi wa nchi za kiafrika.
Swala la Wapalestina watalishughulikia wenyewe kama tulivyofanya sisi huko South...
 
Nyamgluu

Nyamgluu

JF-Expert Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
3,144
Likes
97
Points
145
Nyamgluu

Nyamgluu

JF-Expert Member
Joined Mar 10, 2006
3,144 97 145
Mzee Es said:
Mzee Nyamgluu,

Heshima yako mzee, hawa watu sisi hatuwawezi hawa kwa sababu hatuna cha kuwapa zaidi ya maneno, wao wamezoea ku-deal na US na EU ambao ili kuwafanya wakubali wasiyotaka kwa faida ya amani yao huwa wanawatishia kuwapa au kutowapa hela za misaada,

Halafu ni wakorof8i hawa wote pande mbili, wasije wakatuletea mambo yao hapa bongo tukakosa amani, sisi bongo kwanza tumalizie ya kina Banyamulenge, hwa tuwaachie hao wakubwa wa West kwani wao ndio chanzo cha matatizo ya hawa jamaa!
Heshima yako pia Mzee Es, si tu kwamba hawa watu hatuwawezi, lakini kuna faida gani "directly" kwetu kwa kujihusisha mojo kwa moja na hili swala?
Ndio, ni ubindamu kutaka kuhakikisha utulivu na amani duniani, lakini kwa wakati huu serikali inabidi iweke maslahi ya watu wake kwanza kabla ya kufikira ya wengine na kujihusisha kwetu na hili swala kuwe pale tu ambapo patakua na faida kwetu mara 10 ya hasara tutakayoingia kwa kujipeleka kimbelembele.
Na mimi kwa sasa si oni kama kuna umuhimu wowote!
 
Erickb52

Erickb52

JF-Expert Member
Joined
Oct 31, 2010
Messages
18,524
Likes
127
Points
160
Erickb52

Erickb52

JF-Expert Member
Joined Oct 31, 2010
18,524 127 160
Kweli kabisa hapa hawa jamaa wanataka kutupima pumzi zetu.
Tanzania imeingizwa ktk security council kwa sababu ya matatizo ya Afrika. Tunaheshimika na kila nchi inafahamu uwezo huo tunao kwa sababu tunafahamu asili ya ugonvi wa nchi za kiafrika.
Swala la Wapalestina watalishughulikia wenyewe kama tulivyofanya sisi huko South...
Hahahahaaa
Nilikuwa sijasoma lol
 
Kigogo

Kigogo

JF-Expert Member
Joined
Dec 14, 2007
Messages
20,562
Likes
1,583
Points
280
Kigogo

Kigogo

JF-Expert Member
Joined Dec 14, 2007
20,562 1,583 280
Nimecheka sana leo mweee..kiingereza chenyewe kuongea hatuweZi sijui tuta mediate nini
 
Songoro

Songoro

JF-Expert Member
Joined
May 27, 2009
Messages
4,129
Likes
47
Points
0
Songoro

Songoro

JF-Expert Member
Joined May 27, 2009
4,129 47 0
Viherehere vya kujishughulisha na mambo ya watu vimetu cost sana huu ni muda wa ku deal na mambo yetu mengi mazito na yanayohitaji muda, akili na rasilimali nyingine kadhaa.
 
elmagnifico

elmagnifico

JF-Expert Member
Joined
Jul 7, 2011
Messages
7,894
Likes
7,574
Points
280
Age
30
elmagnifico

elmagnifico

JF-Expert Member
Joined Jul 7, 2011
7,894 7,574 280
Haha nani atatusikiliza wakati Israel yenyewe walishasema sisi hatuna faida sa watawezaje kutusikiliza
 
Kennedy Daima Mmari

Kennedy Daima Mmari

Verified Member
Joined
Dec 12, 2012
Messages
981
Likes
3
Points
35
Kennedy Daima Mmari

Kennedy Daima Mmari

Verified Member
Joined Dec 12, 2012
981 3 35
hii habari si ya 2006?
 
sabasita

sabasita

JF-Expert Member
Joined
Oct 29, 2009
Messages
1,507
Likes
66
Points
145
sabasita

sabasita

JF-Expert Member
Joined Oct 29, 2009
1,507 66 145
wampeleke mwigulu, siku mbili tu tatizo litaisha
 
sabasita

sabasita

JF-Expert Member
Joined
Oct 29, 2009
Messages
1,507
Likes
66
Points
145
sabasita

sabasita

JF-Expert Member
Joined Oct 29, 2009
1,507 66 145
Yes Mwigulu style is amongt thing giving us CREDIBILITY internationaly.
kabisa na tunapata sifa kedekede huku nchi nyingine zikituonea wivu kwa kuwa na magenius wachumi wa daraja la kwanza
 
N

Nara

JF-Expert Member
Joined
Jul 27, 2009
Messages
1,063
Likes
78
Points
145
N

Nara

JF-Expert Member
Joined Jul 27, 2009
1,063 78 145
wanamaanisha dhaifu akashughulikie migogoro ya middle east, au?, are they really that desperate?, au wanatakaaende kushangashangaa tu kule basi?
 

Forum statistics

Threads 1,236,183
Members 475,020
Posts 29,249,043