Obasanjo.. no you didn't...!

  • Thread starter Mzee Mwanakijiji
  • Start date

Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,875
Likes
8,033
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,875 8,033 280
Former Nigerian President Olusegun Obasanjo is under a wave of criticism for the conduct of his administration, which came to an end last May.

But in a court in Lagos, he is accused of a very different kind of misconduct - that he slept with his son's wife.

The allegation was made by his son Gbenga in a sworn affidavit, submitted to a divorce court.

The case has been adjourned while the judge considers a request from Gbenga Obasanjo's wife, Mojisola.

Contracts

Mojisola, who claims her husband was violent to her, has asked that the proceedings continue in private.

As part of divorce proceedings, Gbenga Obasanjo alleges that his wife slept with his father in order to get government contracts.

All the while, the former president has kept silent on the subject.

Despite the lurid allegations and the shock that they have actually been made public, the real concern for many Nigerians is less the alleged sex life of their former president, but the failure of his administration to deliver basic services.

In the most damaging investigation to date, a house of representatives panel has been asking what happened to the $13bn (£6.6bn) Mr Obasanjo's government spent on power in his eight years in office - given that there is still a crippling lack of electricity in Nigeria.

The current government has indicated criminal proceedings may follow.

There is speculation that the next investigation could be into the running of Nigeria's multi-billion dollar oil and gas industry.

Now that, Nigerians say, could be really scandalous.

My take:
I hope it not true...why do I hope that? I have no clue! for it came out of blue! I don't know what about you..
 
M

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2007
Messages
5,194
Likes
17
Points
0
M

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2007
5,194 17 0
Yes, he did it! But it depends on what you mean by did as it is for what is is for is
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,924
Likes
46,555
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,924 46,555 280
Yeah he probably did something..
I actually read this a couple days ago..
 
K

Koba

JF-Expert Member
Joined
Jul 3, 2007
Messages
6,143
Likes
506
Points
180
K

Koba

JF-Expert Member
Joined Jul 3, 2007
6,143 506 180
..that woman(sons wife) is real really evil,hapo familia imevunjika forever labda kwa miujiza ya mwenyezi mungu maana kuna vitu vingine huwezi let go!
 
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined
Feb 25, 2006
Messages
3,347
Likes
101
Points
160
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined Feb 25, 2006
3,347 101 160
It is as simple as: "He did not have sex with that woman"!
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
Huchelewi kuta hayo ni mambo ya Kimila na desturi tu. Sema mtoto kaona kazidiwa kete katika kitu kingine (for Nijaboys- likely mambo ya Naila :) ) na kuamua kuutaarifu ulimwengu.

Duniani kuna rituals nyingi sana za ajabu na nyingine kusikitisha kama unakumbana nazo na kuwa na msimamo wa tafsiri ulio tofauti. Hii kitu sitashangaa kabisa kukuta ni mambo hayo hayo...... si mmesha yaona ya Zuma... Need I say more?!
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,875
Likes
8,033
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,875 8,033 280
SteveD, nilifikiwa kisiwa kimoja kule Mwanza na mila ya Baba kumfungulia mwana mke" ilinifanya nivunje safari ya kujitambulisha...
 
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
SteveD, nilifikiwa kisiwa kimoja kule Mwanza na mila ya Baba kumfungulia mwana mke" ilinifanya nivunje safari ya kujitambulisha...
Ha ha ha, there you go!! Subiri post zinazofatia utasikia vitimbi vya jumuiya mbalimbali....
 
M

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined
Jul 5, 2007
Messages
5,194
Likes
17
Points
0
M

Mwafrika wa Kike

JF-Expert Member
Joined Jul 5, 2007
5,194 17 0
..that woman(sons wife) is real really evil,hapo familia imevunjika forever labda kwa miujiza ya mwenyezi mungu maana kuna vitu vingine huwezi let go!
Koba,

Yani wewe unayemwona evil hapa ni 'that woman' .... tuna kazi kweli kweli... what about both of them are equally evil?
 
R

Ras-nungwi

Member
Joined
Feb 28, 2008
Messages
34
Likes
0
Points
0
R

Ras-nungwi

Member
Joined Feb 28, 2008
34 0 0
..that woman(sons wife) is real really evil,hapo familia imevunjika forever labda kwa miujiza ya mwenyezi mungu maana kuna vitu vingine huwezi let go!
....how about obasanjo....IS HE AN ANGEL?????
 
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined
Feb 11, 2007
Messages
80,572
Likes
117,656
Points
280
BAK

BAK

JF-Expert Member
Joined Feb 11, 2007
80,572 117,656 280
It was an accident, we did not plan to do that....LOL!

Huu nao ni ufisadi wa aina yake! Wanawake kibao tena bomba ile mbaya unaweza hata kutumia wadhifa wako kuchagua yupi unamtaka...(hmmm! huu nao ni ufisadi)lakini ukataka kula chungu kimoja na mwanao!
Duh! Ukistaajabu ya Mussa.....
 
K

Kithuku

JF-Expert Member
Joined
Nov 19, 2006
Messages
1,395
Likes
108
Points
145
K

Kithuku

JF-Expert Member
Joined Nov 19, 2006
1,395 108 145
Jamani hapa hakuna la ajabu hapa, kule kwa wajomba zangu wachaga ni jambo la kawaida sana, tena wanazaa kabisa! Na mkeo akizaa na babako, kama baba ni tajiri anaweza kumrithisha huyo mjukuu (mwanae) mali nyingi (na ni jambo la kawaida sana kule kwa babu kujiamulia kumpa mjukuu wake chochote anachotaka). Hawa wanigeria wanataka tu kuleta fujo za kisiasa, au labda dogo kapata mwanamke mwingine anaemzuzua, anatafuta tu uhalali wa talaka!
 
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined
Jul 10, 2007
Messages
4,882
Likes
61
Points
135
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined Jul 10, 2007
4,882 61 135
Koba,

Yani wewe unayemwona evil hapa ni 'that woman' .... tuna kazi kweli kweli... what about both of them are equally evil?
Sasa we Mwafrika wa Kike unataka kukwepa nini? Eva alianza hivyo hivyo kutuambia tule tunda, Delila akatunyoa Nywele, Lewinsky naye akataka kutukosesha Urais, yote hayo unataka tumlaumu nani? Usikatae ukweli wa mambo, mnatuwekea mitego mingi sana mingine inakuwa vigumu kuikwepa!
 
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined
Jul 11, 2007
Messages
1,200
Likes
253
Points
180
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined Jul 11, 2007
1,200 253 180
It takes 2 to tango wengi wetu tunasahau hili. na wakati mwingi blame yote inawekwa kwa mwanamke.
 
N

Nsaji Mpoki

JF-Expert Member
Joined
Nov 5, 2007
Messages
396
Likes
6
Points
35
N

Nsaji Mpoki

JF-Expert Member
Joined Nov 5, 2007
396 6 35
It was an accident, we did not plan to do that....LOL!

Huu nao ni ufisadi wa aina yake! Wanawake kibao tena bomba ile mbaya unaweza hata kutumia wadhifa wako kuchagua yupi unamtaka...(hmmm! huu nao ni ufisadi)lakini ukataka kula chungu kimoja na mwanao!
Duh! Ukistaajabu ya Mussa.....
Mimi nafikiri huyu mtoto hajafurahishwa na kitendo cha baba yake kuoa Tanzania baada ya mama wa huyo kijana kufariki.Habari ambazo nimewahi kusikia, zinasema Gen.Obasanjo ameamua kuwekeza Tanzania kiwanda kikubwa cha cement mtwara.Huenda kijana huyo anahisi mzee anamnyima fursa ya kurithi utajiri wa baba yake.
 
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined
Jul 11, 2007
Messages
1,200
Likes
253
Points
180
Power to the People

Power to the People

JF-Expert Member
Joined Jul 11, 2007
1,200 253 180
lkn si lazima awepo muanzishaji?

sasa hilo ndio lizungumzwalo hapa
Hapa naongea kuhusu dance yenyewe When dancing the Tango who starts the first step???? kama umepata jibu hata katika maisha ni hao hao wanaleta chaos nyingi mara nyingi. Lakini ni vizuri watu wakajifunza kushare lawama pia.
 
Masanja

Masanja

JF-Expert Member
Joined
Aug 1, 2007
Messages
3,944
Likes
4,870
Points
280
Masanja

Masanja

JF-Expert Member
Joined Aug 1, 2007
3,944 4,870 280
Sasa jamani kama kitu ilikuwa inalipa, mzee akaamua kupumzika kidogo..what is the matter-lol!

Unajua siku hizi naogopa kusema kwamba hizi ni conspiracy theories, maana I though the same BISHOP WA ZIMBABWE NCUBE alivyotuhumiwa....guess what..for him to admit that it was true he slept with the lady...ooh noo...

So let the one has never done it, be the first to cast the stone!
 
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined
Feb 4, 2007
Messages
3,741
Likes
40
Points
145
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined Feb 4, 2007
3,741 40 145
And to think that Obasanjo together with Malecela and a few good persons made "The Commonwealth Group of Eminent Persons", oh what time untangles.

I still want to believe that this did not happen and that the son is just stir crazy.The operative word is believe.
 
Masanja

Masanja

JF-Expert Member
Joined
Aug 1, 2007
Messages
3,944
Likes
4,870
Points
280
Masanja

Masanja

JF-Expert Member
Joined Aug 1, 2007
3,944 4,870 280
If you were to know the unkowns about known people, you would definetely get scared to know the unkowns.
 

Forum statistics

Threads 1,237,971
Members 475,809
Posts 29,308,297