Nchi ya Saudi Arabia yafungia kuvaa jezi za Barcelona FC, Ukionekana umevaa unafungwa miaka 15 jela

Chachu Ombara

JF-Expert Member
Dec 11, 2012
5,359
2,000
Imeripotiwa jezi ya FC Barcelona yenye nembo ya Qarar Airways imefungiwa kuvaliwa na watu Saudi Arabia na ikitokea umevaa unaweza kupigwa faini ya pound 120,000 ambazo ni zaidi ya Tsh milioni 300 na kifungo cha miaka 15 jela.

---------
Barcelona 2016-17 kits leaked.jpg

Wearing a Barcelona shirt in Saudi Arabia now risks a €135,000 fine and up to 15 years in prison.

The change in law follows the cutting of diplomatic relations and borders with Qatar, who the Saudi Kingdom this week accused of supporting ISIS.

Saudi Arabia have moved to punish Barcelona’s shirt sponsors of four years, Qatar Airways, whose company logo adorns the Spanish club’s kit and other promotional material.

According to Sky Italy, those caught wearing shirts with the Qatar Airways wording now face a €135,000 euro fine and up to 15 years in prison.

A ban could now follow in countries that sided with Saudi Arabia in the international row including the United Arab Emirates, Egypt, Yemen and Bahrain.

Barcelona are, however, switching shirt sponsors to Japanese online retailer Rakuten from the 2017/18 season for four years.

Paris Saint-Germain were also affected this week as the Ligue 1 club’s Qatari owners have a shirt sponsorship deal with Emirates, but the UAE’s national carrier have stopped flights between the two countries.

But the French club, who have two more seasons with Emirates, told Le Parisien: “It will have no effect on the club, there is no worry.”


Source: Saudi Arabia bans Barcelona jerseys with possible 15-year prison sentence
 

Mkwawe

JF-Expert Member
Jun 10, 2016
1,768
2,000
kuna HILA KUU iliyojificha nyuma ya hili sakata la Saudia na Washirika wake dhidi Ya Katari
 

jamiink

Senior Member
Dec 24, 2014
157
250
Kama kuna ka-harufu ka-kuwapokonya Qatar uenyeji wa World Cup hivi!!
[HASHTAG]#NawazaKwaSautiTu[/HASHTAG]
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom