Mystery Surrounds Killing of Kenyans in Tanzania


Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined
Jan 30, 2008
Messages
14,702
Likes
136
Points
135
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined Jan 30, 2008
14,702 136 135
Mystery surrounds killing of Kenyans in Tanzania

Published on June 27, 2008, 12:00 am


By Antony Gitonga

Controversy surrounds the killing of three Kenyan traders in Mwanza, Tanzania, a fortnight ago.

The three, including their Tanzanian driver, were set on fire and their charred bodies immediately buried at the scene, on June 12.

Prior to that, the attackers allegedly robbed them of TSh10 million and vandalised a car they were travelling in, before setting it ablaze.

Relatives of the deceased, who hail from Mikaro village in North Kinangop Division, said they had been to Tanzania and confirmed the deaths.

news270608_05.jpg

Relatives of three Kenyan traders murdered in Tanzania try to locate their bodies, which were buried in shallow graves. Picture: Antony Gitonga​

However, their spokesman, Mr Nichodemus Ngige, said their efforts to exhume the bodies and transport them home have been fruitless and there was still no explanation for the killings.

Ngige said they were able to get mobile phones and identification cards of the deceased at a local police post.

"We are seeking Government assistance to bring back their bodies for burial," he said.

He said Peter Chege Kimang’a, 28, Patrick Gachibi Njuguna, 32, and John Mburu Mbuthia, 24, left the country over the Easter holiday to job hunt in Tanzania.

Ngige said the three were small-scale traders who moved from Mombasa to various Tanzanian towns selling their wares.

"They have been doing this for the last couple of months and venture into towns selling razor blades," he said.

Mr John Macharia, who travelled to Tanzania with the group, informed the relatives in Kenya of the deaths.

"We have talked to some of the locals who have clearly stated what happened, but the Tanzanian police are trying to cover the issue," he said.

"Let the Government investigate this issue thoroughly, because the killings were in mysterious circumstances," said Ngige.


http://www.eastandard.net/news/?id=1143989191&cid=4
 
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined
Jun 24, 2008
Messages
108
Likes
2
Points
0
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined Jun 24, 2008
108 2 0
Nyie wakenya wezi tatizo lenu. pili, hatuwataki huku kwetu tz, kwasababu ninyi mmezagaa kila sehemu, mnawatapeli watz kwa kutumia simu mkiwadanganya kuwa ninyi ni watoa zawadi, pia ni majambazi mmeenea kila sehemu. na mnakuja tz bila kibali. nafikiri, mnatakiwa kuelewa kuwa, watz hatuwaamini, so take your time na mkae kwenye nchi yenu hukohuko. mimi ninasikitika kuona kuwa hao wakenya wameuawa, lakini , mara nyingi ninyi wakenya mnakuja hapa kulalamika kuwa watu wenu wameuawa kumbe walikuwa majambazi, au walikuwa na visa vya kibiashara na wafanyabiashara we kitz(yaani mliwadhurumu au mliwatapeli kama ilivyo kawaida ya tabia yenu). hivyo, nisemacho ni kwamba, ktk kila jambo kuna chanzo/source, lazima kuna chanzo tu kilichosababisha hayo mauaji, kwanini wasiuawa watz muuawe ninyi wakenya tu? kwaheri.
 
Mahesabu

Mahesabu

JF-Expert Member
Joined
Jan 27, 2008
Messages
5,208
Likes
778
Points
280
Mahesabu

Mahesabu

JF-Expert Member
Joined Jan 27, 2008
5,208 778 280
Xenophobia Is Different From Robbery.......!
The Hatred To...... Foreigners & Robbers
 
Kevo

Kevo

JF-Expert Member
Joined
Jun 12, 2008
Messages
1,333
Likes
19
Points
0
Kevo

Kevo

JF-Expert Member
Joined Jun 12, 2008
1,333 19 0
Nyie wakenya wezi tatizo lenu. pili, hatuwataki huku kwetu tz, kwasababu ninyi mmezagaa kila sehemu, mnawatapeli watz kwa kutumia simu mkiwadanganya kuwa ninyi ni watoa zawadi, pia ni majambazi mmeenea kila sehemu. na mnakuja tz bila kibali. nafikiri, mnatakiwa kuelewa kuwa, watz hatuwaamini, so take your time na mkae kwenye nchi yenu hukohuko. mimi ninasikitika kuona kuwa hao wakenya wameuawa, lakini , mara nyingi ninyi wakenya mnakuja hapa kulalamika kuwa watu wenu wameuawa kumbe walikuwa majambazi, au walikuwa na visa vya kibiashara na wafanyabiashara we kitz(yaani mliwadhurumu au mliwatapeli kama ilivyo kawaida ya tabia yenu). hivyo, nisemacho ni kwamba, ktk kila jambo kuna chanzo/source, lazima kuna chanzo tu kilichosababisha hayo mauaji, kwanini wasiuawa watz muuawe ninyi wakenya tu? kwaheri.
This is so bad.It incites hate and anger.We do not need this.We are a peace loving nation and we are all in one region and we need each other incase of problems.The government should push for a police inquiry.I real dont know where this country is heading to with ufisadi,withcraft and shady killings.God forgive us and May They Rest in Peace Amen.
 
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined
Jun 24, 2008
Messages
108
Likes
2
Points
0
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined Jun 24, 2008
108 2 0
what do you mean by this? you mean there is xenophobia in tz? against who and why?, hakuna kitu kama hicho hapa tz. lets wait for the government to speak about this, lazima kuna sababu. mbona waganda wamejaa hapa na hawauawi? kwanini wakenya tu?
 
Kevo

Kevo

JF-Expert Member
Joined
Jun 12, 2008
Messages
1,333
Likes
19
Points
0
Kevo

Kevo

JF-Expert Member
Joined Jun 12, 2008
1,333 19 0
what do you mean by this? you mean there is xenophobia in tz? against who and why?, hakuna kitu kama hicho hapa tz. lets wait for the government to speak about this, lazima kuna sababu. mbona waganda wamejaa hapa na hawauawi? kwanini wakenya tu?
THis is the last thing we need to spoil the good image of Tanzania as peace loving nation.
It will never come to this.
 
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined
Jun 24, 2008
Messages
108
Likes
2
Points
0
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined Jun 24, 2008
108 2 0
usiamini kila kinachosemwa na watu. ngoja kwanza uchunguzi ufanyike ndo utapanua mdomo wako huo kwenye picha. watz sio wauaji kabisa. sisi hatuna uwezo wa kuwaua watu kama wanavyofanya kule kenya. pamoja na kwamba, kama mtu anapatikana na wizi, huwa wanaweza wakamchoma moto. mauaji yapo kila sehemu hata hivyo, sio hapa tu, kama wakenya wameuawa basi ni bahati mbaya, selikali itachukua uchunguzi na sheria itachukua mkondo wake. ila tunatakiwa kuongea kinguvu pale uchunguzi utakapotolewa, sio sasahivi, kwasababu wakenya hawaaminiki. wengi wa sisi tuliokaa arusha, tunaelewa tunachosema. kwa jinsi tunavyofunga maduka yetu mapema kwa kuogopa majambazi. kila tukiyapata tunaona yanaonekana kuongea kikenya. wengi wanakimbilia huko pia. sio wakenya wote wako hivyo, ila siwaamini kabisa. poleni wakenya kama kweli hao watu wameuawa, ila kuweni makini mnapokuja hapa. sisi huwa hatuvumiliii walaghai, wezi au matapeli hata ktk bishara zetu. wewe kama mgeni wa nchi, usijifanye mjanja ukawa na ushindani wa kibiashara wa kijinga na wenyeji, pengine ndo inaweza ikawa ndo sababu ya hayo yaliyotokea. ndo maana nimesema lazima kuna sababu tu.

na wewe unaeongea hapo juu, tz haijafikia kiwango cha wewe kujifanya kuumia moyo kiasi hicho kwamba sisi tumejaa majambazi na mafisadi. kenya ndo wako wengi zaidi.
 
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined
Jun 24, 2008
Messages
108
Likes
2
Points
0
M

Mbeba Maono

Senior Member
Joined Jun 24, 2008
108 2 0
THis is the last thing we need to spoil the good image of Tanzania as peace loving nation.
It will never come to this.
do you really believe that someone can be killed in tz in that way, halafu isiwe breaking news? kwani polisi walikuwa wapi? lazima tu ingekuwa jambo kubwa sana. what I am saying is that, lazima kuna sababu hapo, don't blame our wonderful country Tz. don't exaggerate things. OK!
 
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined
Jan 30, 2008
Messages
14,702
Likes
136
Points
135
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined Jan 30, 2008
14,702 136 135
Tanzania Police Arrest 22 Suspects Over Kenyans’ Killing
Updated on: Saturday, June 28, 2008
Story by: By Daniel Luseno

TANZANIAN authorities have arrested 22 suspects in connection with the killings of three Kenyans in Mwanza town.Kenya through Permanent Secretary (PS) for Public Affairs and Communications Eliphas M. Barine said investigations were under way.

"Indeed, the ministry has established that investigations are under way and the authorities in
Tanzania have arrested 22 suspects in Mwanza. We are awaiting the outcome and thereafter
the ministry shall keep the families of the deceased briefed of the developments," said Barine
in a statement.

The three victims whose identities have not bee disclosed since their families were yet to be
informed are said to have been killed and bodies buried on June 12. In a statement to the media,
Barine said Kenya’s High Commission in Dar es Salaam was pursuing the issue with a view to
ascertaining the circumstances under which the Kenyans met their deaths.

"Following the killings, the High Commissioner has been tasked to liaise with the Tanzanian
authorities to have the bodies exhumed and transported back home for burial," said the PS.
The PS said the Government would work closely with their Tanzanian counterparts to ensure
thorough investigations are conducted and the killers brought to justice.
 

Forum statistics

Threads 1,235,090
Members 474,351
Posts 29,211,811