• Mpendwa mteja, tunakusihi jitahidi kuosha mikono kwa maji safi na sabuni mara kwa mara na kwa siku chache hizi jaribu kutulia nyumbani kuepusha maambukizi ya #CORONAVIRUS

Mwanafunzi, Weka swali linalokusumbua ili walimu na wazoefu wakusaidie

isaacsendama

isaacsendama

Member
Joined
Feb 21, 2016
Messages
76
Points
95
isaacsendama

isaacsendama

Member
Joined Feb 21, 2016
76 95
geography has been considered as a disciplinary subject in our social,political and economical life.why geography is considered as a disciplinary subject in our social,political and economical life?
Due to the following reasons
1,it help people to get sufficient knowledge about their demarcation (political)
2,it help people to arquire various skills like map mking and collection of statistical data for further uses like military tactics for the case of map making(eco or political)
3,it help people to know their Environment very well eg Forest,mountains and water bodies(Social)
4,through studying geography it's very easy to take precautions about any occurrence of Environmental hazard like Earthquakes and Vulcanism(social)
5,it help people especially geographers to know the availability of natural resources like minerals and their application
 
Ilankunda1234

Ilankunda1234

JF-Expert Member
Joined
Dec 28, 2015
Messages
4,304
Points
2,000
Ilankunda1234

Ilankunda1234

JF-Expert Member
Joined Dec 28, 2015
4,304 2,000
Y=36°
Pembetatu pacha, angle ya juu ndani ni thamani ya'y' na angle mbili za ndani chini ni pacha, pia angle ya nje upande wa pacha ni thamani ya'3y' tafuta thamani ya 'y'
 
Ilankunda1234

Ilankunda1234

JF-Expert Member
Joined
Dec 28, 2015
Messages
4,304
Points
2,000
Ilankunda1234

Ilankunda1234

JF-Expert Member
Joined Dec 28, 2015
4,304 2,000
It miss sone characteristics of being as a planet, eg. It fail to form or to clear its path like other planets
why pluto is not regarded as the ninth planet in the solar system by geographers and astronomers
 
Da'Vinci

Da'Vinci

JF-Expert Member
Joined
Dec 1, 2016
Messages
29,004
Points
2,000
Da'Vinci

Da'Vinci

JF-Expert Member
Joined Dec 1, 2016
29,004 2,000
Natafuta sehemu wanayofundisha Tuition ya form six CBG kwa Dar... Location Mbezi Beach niko
 
daveemma21

daveemma21

Member
Joined
Sep 9, 2017
Messages
54
Points
95
daveemma21

daveemma21

Member
Joined Sep 9, 2017
54 95
Jaman naomba kujua ni vyuo gan vikuu vinafundisha fine art,
Natamani sana kusoma faculty hiyo
Naombeni mawazo wakuu
 
E

Esrom makono

Senior Member
Joined
May 11, 2019
Messages
123
Points
225
E

Esrom makono

Senior Member
Joined May 11, 2019
123 225
Dramatic dialogue is a means of characterization in drama.justify.naomba mawazo naumbuka jaman
 

Forum statistics

Threads 1,404,955
Members 531,857
Posts 34,472,828
Top