Msaada wandugu

Zeru

Senior Member
Jul 20, 2018
128
195
Ushauri mabibi na mwabwaa nilikuw ninaomba ushauri mm n mwanzafunzi niliyemaliza form iv mwaka juzi ila niliapply vyuo viwili ambacho n chuo cha ardhi cha morogoro kwa koz ya geomatics ila wameniambia hii koz imejaa ipo ya urban and reginal planning ndio mpya wamesem ndio naweza kusoma hivyo hivy pia niliapply ten chuo cha udom kwa koz ya ICT nimeshaguliwa pia kusoma,sasa wandugu naombeni ushauri niende koz ya mipango miji au ICT.
 

geniusMe

JF-Expert Member
Jan 27, 2018
1,273
2,000
Ushauri mabibi na mwabwaa nilikuw ninaomba ushauri mm n mwanzafunzi niliyemaliza form iv mwaka juzi ila niliapply vyuo viwili ambacho n chuo cha ardhi cha morogoro kwa koz ya geomatics ila wameniambia hii koz imejaa ipo ya urban and reginal planning ndio mpya wamesem ndio naweza kusoma hivyo hivy pia niliapply ten chuo cha udom kwa koz ya ICT nimeshaguliwa pia kusoma,sasa wandugu naombeni ushauri niende koz ya mipango miji au ICT.
Technology is the future , it is one of area where employment opportunities are growing exponentially , it is expected by the year 2020 to increase even more it pays well and is the only field which has higher career satisfaction , one thing you need to ask yourself are you really interested to pursue career in technology , bacause technology changes everyday , so one need to keep himself updated everyday with new technology and trends being invented everyday, it is very painful if you are only after money then you have to bear the burden of learning non stop , also you need to master the skills otherwise you may end up home with your certificate on your hand because this field is all about skills not how well you have performed academically
 

Zeru

Senior Member
Jul 20, 2018
128
195
Technology is the future , it is one of area where employment opportunities are growing exponentially , it is expected by the year 2020 to increase even more it pays well and is the only field which has higher career satisfaction , one thing you need to ask yourself are you really interested to pursue career in technology , bacause technology changes everyday , so one need to keep himself updated everyday with new technology and trends being invented everyday, it is very painful if you are only after money then you have to bear the burden of learning non stop , also you need to master the skills otherwise you may end up home with your certificate on your hand because this field is all about skills not how well you have performed academically
Okay bro i get you
 

SUKAH

JF-Expert Member
Apr 24, 2013
771
500
Vipi mkuu, uliamua kwenda kozi gani? Tupe experience ya kozi unayosoma ...!
Ushauri mabibi na mwabwaa nilikuw ninaomba ushauri mm n mwanzafunzi niliyemaliza form iv mwaka juzi ila niliapply vyuo viwili ambacho n chuo cha ardhi cha morogoro kwa koz ya geomatics ila wameniambia hii koz imejaa ipo ya urban and reginal planning ndio mpya wamesem ndio naweza kusoma hivyo hivy pia niliapply ten chuo cha udom kwa koz ya ICT nimeshaguliwa pia kusoma,sasa wandugu naombeni ushauri niende koz ya mipango miji au ICT.
 

Guy Isaac

Senior Member
Aug 10, 2019
113
225
Technology is the future , it is one of area where employment opportunities are growing exponentially , it is expected by the year 2020 to increase even more it pays well and is the only field which has higher career satisfaction , one thing you need to ask yourself are you really interested to pursue career in technology , bacause technology changes everyday , so one need to keep himself updated everyday with new technology and trends being invented everyday, it is very painful if you are only after money then you have to bear the burden of learning non stop , also you need to master the skills otherwise you may end up home with your certificate on your hand because this field is all about skills not how well you have performed academically
Certainty bro
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Similar Discussions

Top Bottom