Mbunge wa Kawe, Halima Mdee akutwa na hatia ya kuunga mkono kauli ya CAG, afungiwa mikutano miwili ya Bunge

Chachu Ombara

JF-Expert Member
Dec 11, 2012
5,332
2,000
Kamati ya Haki, Kinga na Madaraka ya Bunge imependekeza Mbunge wa Kawe, Halima Mdee (CHADEMA), asimamishwe mikutano miwili ya Bunge kuanzia leo, baada ya kutiwa hatiani juu ya kuunga mkono kauli ya CAG kuwa Bunge ni 'dhaifu'.

5BA3F83C-40F9-4C86-98CF-46D75E480BB7.jpeg


Pia soma

https://www.jamiiforums.com/threads...-ninajua-nitaadhibiwa-na-niko-tayari.1532773/
https://www.jamiiforums.com/threads...ge-haki-maadili-na-madaraka-ya-bunge.1538878/
 
For the English Audience
The Parliament has agreed to its Privileges, Ethics and Powers Committee’s proposal that Member of Parliament for Kawe constituency, Miss Halima Mdee be suspended for two Parliamentary meetings after finding her guilty of publicly supporting the Auditor General’s statement that the Parliament is ‘weak’

Mdee did that during an interview on 2nd of January, 2019 a few days after the CAG’s interview on UN's Swahili channel.

Mdee was summoned on 7th of January 2019 by the Speaker. She replied by saying she will appear before the committee and although she knows she will be punished again, her stand on the CAG’s statement will not change.

This is not the first time Mdee faces such a punishment, in 2017 she was banned from attending National Budget meetings in 2017.

hjayhals

JF-Expert Member
Feb 13, 2013
696
500
Kamati ya Haki, Kinga na Madaraka ya Bunge imependekeza Mbunge wa Kawe, Halima Mdee (CHADEMA), asimamishwe mikutano miwili ya Bunge kuanzia leo, baada ya kutiwa hatiani juu ya kuunga mkono kauli ya CAG kuwa Bunge ni 'dhaifu'.

View attachment 1060889

Pia soma

https://www.jamiiforums.com/threads...-ninajua-nitaadhibiwa-na-niko-tayari.1532773/
https://www.jamiiforums.com/threads...ge-haki-maadili-na-madaraka-ya-bunge.1538878/
Waliomuunga mkono rais kuhusu kikokotoo mwanzoni wao wamepewa adhabu gani?
 

sirmudy

JF-Expert Member
May 12, 2010
384
250
naiona tanzania ya viwanda inakuja kwa kasi. Sasa kma bunge litashindwa kufanya kazi na CAG, inaamana zile trillion ndio zitaongezeka sasa?zile za 1.5 ?
 
Top Bottom