Makonda ampa darasa Zuhura Yunus wa BBC kuhusu sheria ya ndoa ya Tanzania

J

johnthebaptist

JF-Expert Member
Joined
May 27, 2014
Messages
20,636
Points
2,000
J

johnthebaptist

JF-Expert Member
Joined May 27, 2014
20,636 2,000
Mjadala ulikuwa mzuri sana kati ya mtangazaji nguli wa BBC na RC Makonda mada ikiwa uhalali wa kuchapisha majina ya waume za watu kwenye tovuti ya Serikali.

RC Makonda amesema Mara baada ya kumalizika mkutano was SADC patafanyanyika mjadala mpana jijini DSM kuhusiana na agizo hili

Zuhura alitaka kujua kama maagizo ya Makonda yako kwa mujibu was sheria au ni ubunifu binafsi, RC Makonda amemuelimisha kuwa agizo hili ni kwa mujibu wa sheria ya ndoa iliyopitishwa na bunge kisha akamsomea vifungu kadhaa kiutaalam kabisa.

Nitauweka hapa huo mjadala nikiweza

Source BBC Dira ya Dunia
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
83,364
Points
2,000
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
83,364 2,000
Makonda is a worthless piece of doodoo!

He has no business getting into other people’s personal businesses.

I have never ever heard any sense come out of his mouth.

Whenever he opens it, all that comes out of it is unadulterated bullshit.
 
Sir Khan

Sir Khan

JF-Expert Member
Joined
Jul 28, 2018
Messages
4,609
Points
2,000
Sir Khan

Sir Khan

JF-Expert Member
Joined Jul 28, 2018
4,609 2,000
Makonda is a worthless piece of doodoo!
He has no business getting into people’s personal businesses.
I have never ever heard any sense come out of his mouth.
Whenever he opens his mouth all that comes out of it is unadulterated bullshit.
Hapa kwa kisukuma unamaanisha nini?
 
Mmawia

Mmawia

JF-Expert Member
Joined
Aug 20, 2013
Messages
76,287
Points
2,000
Mmawia

Mmawia

JF-Expert Member
Joined Aug 20, 2013
76,287 2,000
Msukuma mwenzako huyo
Makonda is a worthless piece of doodoo!

He has no business getting into people’s personal businesses.

I have never ever heard any sense come out of his mouth.

Whenever he opens it, all that comes out of it is unadulterated bullshit.
 
Mazigazi

Mazigazi

JF-Expert Member
Joined
Jul 6, 2012
Messages
5,663
Points
2,000
Mazigazi

Mazigazi

JF-Expert Member
Joined Jul 6, 2012
5,663 2,000
Makonda is a worthless piece of doodoo!

He has no business getting into people’s personal businesses.

I have never ever heard any sense come out of his mouth.

Whenever he opens it, all that comes out of it is unadulterated bullshit.
Soon Nissan nyeupe itakufata bradha
 

Forum statistics

Threads 1,326,267
Members 509,458
Posts 32,216,449
Top