Lini reli ya kati na Tazara itakuwa hivi


R

rmb

JF-Expert Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
224
Likes
0
Points
33
R

rmb

JF-Expert Member
Joined Nov 1, 2010
224 0 33
BEIJING – A Chinese passenger train hit a record speed of 302 miles per hour (486 kilometers per hour) Friday during a test run of a yet-to-be opened link between Beijing and Shanghai, state media said.
The Xinhua News Agency said it was the fastest speed recorded by an unmodified conventional commercial train. Other types of trains in other countries have traveled faster.

A specially modified French TGV train reached 357.2 mph (574.8 kph) during a 2007 test, while a Japanese magnetically levitated train sped to 361 mph (581 kph) in 2003.

State television footage showed the sleek white train whipping past green farm fields in eastern China. It reached the top speed on a segment of the 824-mile (1,318-kilometer) -long line between Zaozhuang city in Shandong province and Bengbu city in Anhui province, Xinhua said.
[Rewind: Amtrack reveals vision for high speed rail]
The line is due to open in 2012 and will halve the current travel time between the capital Beijing and Shanghai to five hours.

The project costs $32.5 billion and is part of a massive government effort to link many of China's cities by high-speed rail and reduce overcrowding on heavily used lines.
 
TANMO

TANMO

JF-Expert Member
Joined
Apr 12, 2008
Messages
8,957
Likes
335
Points
180
TANMO

TANMO

JF-Expert Member
Joined Apr 12, 2008
8,957 335 180
Dah! Mambo mengine Bana hadi machozi yananitoka... Wenzetu wakiwa bize kufikiria watengeneze trani za mwendo kasi kama hiyo sisi tunafikiria Tatizo la umeme na maji. Mama wajawazito wanapelekwa hospitali kwa mkokoteni, watu wanakufa kwa kukosa huduma nzuri za afya. Tuko bize kuwekeana majungu, chuki na uzibe mradi tu wote msiendelee. Watu wanaua maalbino eti viungo vyao vinaleta utajiri. Wenye nafasi za kuleta mabadiliko wako bize kwa waganga ili waendelee kubaki kwenye nafasi zao bila ya kuleta mabadiliko yoyote..

Eeeee Mungu Uturehemu sisi viumbe wako.

Aaaaargh!
 
The Son of Man

The Son of Man

JF-Expert Member
Joined
Feb 9, 2010
Messages
12,556
Likes
2,368
Points
280
The Son of Man

The Son of Man

JF-Expert Member
Joined Feb 9, 2010
12,556 2,368 280
Badala ya kuwapa kandarasi watu wa maana sisi tunawapa gabachori unategemea nini?
 
Gwaje

Gwaje

JF-Expert Member
Joined
Nov 4, 2010
Messages
277
Likes
36
Points
45
Gwaje

Gwaje

JF-Expert Member
Joined Nov 4, 2010
277 36 45
BEIJING – A Chinese passenger train hit a record speed of 302 miles per hour (486 kilometers per hour) Friday during a test run of a yet-to-be opened link between Beijing and Shanghai, state media said.
The Xinhua News Agency said it was the fastest speed recorded by an unmodified conventional commercial train. Other types of trains in other countries have traveled faster.

A specially modified French TGV train reached 357.2 mph (574.8 kph) during a 2007 test, while a Japanese magnetically levitated train sped to 361 mph (581 kph) in 2003.

State television footage showed the sleek white train whipping past green farm fields in eastern China. It reached the top speed on a segment of the 824-mile (1,318-kilometer) -long line between Zaozhuang city in Shandong province and Bengbu city in Anhui province, Xinhua said.
[Rewind: Amtrack reveals vision for high speed rail]
The line is due to open in 2012 and will halve the current travel time between the capital Beijing and Shanghai to five hours.

The project costs $32.5 billion and is part of a massive government effort to link many of China's cities by high-speed rail and reduce overcrowding on heavily used lines.

angalia gharama za wenzetu, 32.5 billion, Linganisha na gharama za mradi wa maji ya ziwani mwanza to shy billion 250 TZS watu wanaonufaika hawafiki 1 million
 
R

rmb

JF-Expert Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
224
Likes
0
Points
33
R

rmb

JF-Expert Member
Joined Nov 1, 2010
224 0 33
Wabongo maneno mengi sana lakini utendaji sifuri sijui nani aliyetuloga sisi!
 
De Javu

De Javu

JF-Expert Member
Joined
May 5, 2010
Messages
266
Likes
3
Points
0
De Javu

De Javu

JF-Expert Member
Joined May 5, 2010
266 3 0
Nani wa kulaumiwa ? siasa za bongo ni "Amani na utilivu" CCM daima, alternatively ondooeni uoza wa miaka 50 mupate mabadiliko....... Ukiona vyaelea vimeundwa....maendeleo ndio yanaleta amani na utulivu sio kutishana kwa nguvu za dola!! Wapeni nchi wenye uchungu wa maendeleo sio uchungu wa kuibia nchi.
 
R

rmb

JF-Expert Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
224
Likes
0
Points
33
R

rmb

JF-Expert Member
Joined Nov 1, 2010
224 0 33
Sijui wananchi hawataki maendeleo ndo maana wanaendelea kuwapa au jamaa hawakubali matokeo kama inavyotokea sasa huko Ivory Coast? Kwanini sisi tushindwe??
 
M

muturutumbi

Member
Joined
Dec 4, 2010
Messages
16
Likes
0
Points
3
M

muturutumbi

Member
Joined Dec 4, 2010
16 0 3
reli ni muhimili wa uchumi kwa watanzania na wazambia, kwangu mimi pia reli ni usafiri kama usafiri mwingine ndani ya nchi yetu, kwa fikara zetu ni muhimu kubadilika na then mambo yatakwenda, naamini kuwa watanzania tunaweza sana isipokuwa ufinyu wa mawazo ni tatizo kwa wengi.
 
Ikimita

Ikimita

JF-Expert Member
Joined
Oct 23, 2010
Messages
302
Likes
5
Points
35
Ikimita

Ikimita

JF-Expert Member
Joined Oct 23, 2010
302 5 35
reli ni muhimili wa uchumi kwa watanzania na wazambia, kwangu mimi pia reli ni usafiri kama usafiri mwingine ndani ya nchi yetu, kwa fikara zetu ni muhimu kubadilika na then mambo yatakwenda, naamini kuwa watanzania tunaweza sana isipokuwa ufinyu wa mawazo ni tatizo kwa wengi.
:hail::hail::hail:
 
Sijali

Sijali

JF-Expert Member
Joined
Sep 30, 2010
Messages
2,106
Likes
492
Points
180
Sijali

Sijali

JF-Expert Member
Joined Sep 30, 2010
2,106 492 180
In order to develop we need to discard our 'crab in a bowl' mentality: everybody is pulling down whoever is trying to climb out of the bowl!
 
R

rmb

JF-Expert Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
224
Likes
0
Points
33
R

rmb

JF-Expert Member
Joined Nov 1, 2010
224 0 33
In order to develop we need to discard our 'crab in a bowl' mentality: everybody is pulling down whoever is trying to climb out of the bowl!
Hii mentality kuitoa ni ngumu sana maana inaaonekana ipo kwenye damu zetu kabisa! Tumwombe Mungu tu awabadilishe hao waliopo kwenye system kwa sasa wakumbuke kama kuna watanzania wengine (nikiwemo na mimi) wana shida hasa!
 

Forum statistics

Threads 1,237,412
Members 475,533
Posts 29,287,644