Kina Dada Wazalendo mpo? Mfano wa kuigwa huu!

muhanga

JF-Expert Member
Joined
Apr 16, 2009
Messages
873
Likes
12
Points
35

muhanga

JF-Expert Member
Joined Apr 16, 2009
873 12 35
Hii ni kali lakini instead watasababisha foleni ya vidume vipenda Utupu
tena badala ya traffic police itabidi tutumie FFU wenye mbwa, farasi na maji ya kuwasha ili kuwatawanya watazamaji na kuwafanya vidume waendeshe magari kupunguza foleni!!
ONYO kwa wale ambao shaft zao ziko sensitive hawatatakiwa kupita mitaa hiyo maana wanaweza wakasababisha ajali mbaya!!
 

Lunanilo

JF-Expert Member
Joined
Feb 15, 2008
Messages
370
Likes
3
Points
35

Lunanilo

JF-Expert Member
Joined Feb 15, 2008
370 3 35
That is below the belt (pun intended.) What the US does is the best speed control in my opinion. Target the wallet. After paying serious $$ for a speeding ticket you will not want to speed, you pay a fine, and your insurance premiums rise. If you are a habitual offender, you run the risk of temporarily losing your driving privileges and will have to go through cumbersome reinstatement procedures. Trust me you will think twice before speeding and committing the so called moving violations. Oh and by the way in most US states the driver's license is the major form of identity.
 

Forum statistics

Threads 1,203,481
Members 456,791
Posts 28,115,078