Kikwete Ampongeza Mugabe na Wananchi wa Zimbabwe

Kichuguu

Platinum Member
Oct 11, 2006
11,429
2,000
AU chair congratulates Mugabe on election victory


June 30, 2008, 17:00

Miranda Strydom, Sharm El Sheik
The world has watched and waited anxiously to see what would arise out of the African Union summit in Egypt. But those hoping for President Robert Mugabe to be rapped over the knuckles for his handling of the presidential run-off, were to be sorely disappointed.

AU observers admitted that the elections fell short of their standards. However, amid the intense local and international pressure for tougher action against Mugabe, the AU did the unexpected, and extended its congratulations to President Thabo Mbeki for his mediation efforts there.

The moment that some believe African leaders passed up was when they allowed Mugabe to take his seat among them with no rebuke. Those expecting a harder line on Mugabe and his one-man election were to suffer disappointment.

Meanwhile, a group called the Elders - including Nelson Mandela, Archbishop Desmond Tutu and Kofi Annan - has called for the AU to clearly state that the Zimbabwean elections were illegitimate. The Elders and the opposition MDC now also want the AU to appoint a special envoy to mediate an end to the Zimbabwean crisis.

Kikwete applauds Mbeki on mediation efforts
Instead, AU chairperson Jakaya Kikwete congratulated President Thabo Mbeki on his mediation, extended his congratulations to the Zimbabwean people, and asked the international community to work with the Southern African Development Community (SADC) to bring about a political solution.

Meanwhile, on the summit's sidelines, a SADC committee met behind closed doors to discuss the outcome of the run-off. But it appears some things are already clear. African countries do not appear to favour the tough sanctions that the West wants.

Although west and east Africa may want to take a firm stand on Zimbabwe, southern African countries are divided. It is highly improbable the AU will agree to send its peacekeepers to Zimbabwe, as suggested by some.

South Africa has publicly said Zanu-PF should begin talks with the Movement for Democratic Change with a view to forming a transitional government.

South Africa takes over the SADC chairmanship next month. While some have called on Mbeki to step down as mediator, he will still be involved in resolving the Zimbabwean crisis as chair.


Kama Kikwete anampongeza Mugabe kwa kuendesha ubabe ili arudi madarakani, ni dhahiri kuwa na yeye mwenyewe Kikwete ikifika zamu yake, hatashindwa kutembeza ubabe kusudi arudi madarakani kwa vile analiona hilo ni sahihi.
 

Masaka

JF-Expert Member
Oct 1, 2007
437
0
Safi sana Kikwete kwa kazi nzuri.

Afrika inahitaji viongozi wazalendo kama Mugabe na sasa Tanzania nako ccm inajipanga vizuri kuendeleza nchi yetu.
 

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Oct 4, 2007
2,259
1,195
What a spin!
Sioni mahali Kikwete anapompongeza Mugabe baada ya kusoma hiyo post yote Kichuguu, maybe you need to change your thread title otherwise many will see this as a joke!
 

Nyani Ngabu

Platinum Member
May 15, 2006
89,213
2,000
What a spin!
Sioni mahali Kikwete anapompongeza Mugabe baada ya kusoma hiyo post yote Kichuguu, maybe you need to change your thread title otherwise many will see this as a joke!

That may be true but why is he congratualting the people of Zimbabwe for?
 

Kichuguu

Platinum Member
Oct 11, 2006
11,429
2,000
What a spin!
Sioni mahali Kikwete anapompongeza Mugabe baada ya kusoma hiyo post yote Kichuguu, maybe you need to change your thread title otherwise many will see this as a joke!

Ni kweli, baada ya kuisoma tena sikuona kama kweli amempongeza Mugabe directly, bali alimpongeza Mbeki na wanachi wa Zimbabwe. Ila title iliyotolewa gazetini kweli ilikuwa hivyo hivyo. Soma hapa,
 

Koba

JF-Expert Member
Jul 3, 2007
6,137
1,500
Safi sana Kikwete kwa kazi nzuri.

Afrika inahitaji viongozi wazalendo kama Mugabe na sasa Tanzania nako ccm inajipanga vizuri kuendeleza nchi yetu.

..talk about blindly uzalendo,kazi ipo!
 

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Oct 4, 2007
2,259
1,195
That may be true but why is he congratualting the people of Zimbabwe for?

Nadhani ni kwa uvumilivu mkubwa ambao wameuonyesha hadi hivi sasa pamoja na ubazazi wote ambao wamefanyiwa na serekali yao wenyewe, I understand some people have died but it could have easily been a lot worse than Kenya!
 

Kana-Ka-Nsungu

JF-Expert Member
Oct 4, 2007
2,259
1,195
Ni kweli, baada ya kuisoma tena sikuona kama kweli amempongeza Mugabe directly, bali alimpongeza Mbeki na wanachi wa Zimbabwe. Ila title iliyotolewa gazetini kweli ilikuwa hivyo hivyo. Soma hapa,

Hawa jamaa wanatunga headings ambazo ni eye- catching ili tu wauze magazeti, thanks for being honesty!
 

Kamundu

JF-Expert Member
Nov 22, 2006
4,313
2,000
This is CNN Source

In his opening address to the gathering in this Egyptian Red Sea resort, the African Union's head, Tanzanian President Jakaya Kikwete, congratulated the Zimbabwean people and AU mediators but not Mugabe himself. He called the elections "historic" but also said there were challenges.
 

jmushi1

JF-Expert Member
Nov 2, 2007
23,482
2,000
Msimamo wangu bado uko pale pale kwamba hii ilikuwa a PROXY WAR.
Na wale wanaosema afate mkumbo wa ZIMBABWE kama kina masaka...THEN HAWANA AKILI TIMAMU KABISA.

SASA WEWE MASAKA UNASEMA HAYO...KUNA MWANAJESHI GANI ATAKAYEKUBALI KUMLINDA MFISADI?

NCHI YETU HAIKO HURU!

NA TUSIPOUPATA UHURU WETU UNATEGEMEA NINI?

KAMA BABU ZETU WALIPIGANIA UHURU...HALAFU KUNA WALE TUNAOU ACKNOWLEDGE MCHANGO WAO NA KUUTHAMINI...THEN UNAFIKIRI TUTAKAA TU?
 

Kitila Mkumbo

Verified Member
Feb 25, 2006
3,350
2,000
AU chair congratulates Mugabe on election victory


June 30, 2008, 17:00

Miranda Strydom, Sharm El Sheik
The world has watched and waited anxiously to see what would arise out of the African Union summit in Egypt. But those hoping for President Robert Mugabe to be rapped over the knuckles for his handling of the presidential run-off, were to be sorely disappointed.

AU observers admitted that the elections fell short of their standards. However, amid the intense local and international pressure for tougher action against Mugabe, the AU did the unexpected, and extended its congratulations to President Thabo Mbeki for his mediation efforts there.

The moment that some believe African leaders passed up was when they allowed Mugabe to take his seat among them with no rebuke. Those expecting a harder line on Mugabe and his one-man election were to suffer disappointment.

Meanwhile, a group called the Elders - including Nelson Mandela, Archbishop Desmond Tutu and Kofi Annan - has called for the AU to clearly state that the Zimbabwean elections were illegitimate. The Elders and the opposition MDC now also want the AU to appoint a special envoy to mediate an end to the Zimbabwean crisis.

Kikwete applauds Mbeki on mediation efforts
Instead, AU chairperson Jakaya Kikwete congratulated President Thabo Mbeki on his mediation, extended his congratulations to the Zimbabwean people, and asked the international community to work with the Southern African Development Community (SADC) to bring about a political solution.

Meanwhile, on the summit's sidelines, a SADC committee met behind closed doors to discuss the outcome of the run-off. But it appears some things are already clear. African countries do not appear to favour the tough sanctions that the West wants.

Although west and east Africa may want to take a firm stand on Zimbabwe, southern African countries are divided. It is highly improbable the AU will agree to send its peacekeepers to Zimbabwe, as suggested by some.

South Africa has publicly said Zanu-PF should begin talks with the Movement for Democratic Change with a view to forming a transitional government.

South Africa takes over the SADC chairmanship next month. While some have called on Mbeki to step down as mediator, he will still be involved in resolving the Zimbabwean crisis as chair.


Kama Kikwete anampongeza Mugabe kwa kuendesha ubabe ili arudi madarakani, ni dhahiri kuwa na yeye mwenyewe Kikwete ikifika zamu yake, hatashindwa kutembeza ubabe kusudi arudi madarakani kwa vile analiona hilo ni sahihi.

I don't see anywhere on this article where JK congratulated Mugabe. My reading is that he congratulated Thabo Mbeki for mediation efforts and the people of Zimbabwe for unnamed reasons, but I assume for their perseverence and resilience of the brutality they have suffered from despot Mugabe. Now what is wrong with this?
 

Masaka

JF-Expert Member
Oct 1, 2007
437
0
Msimamo wangu bado uko pale pale kwamba hii ilikuwa a PROXY WAR.
Na wale wanaosema afate mkumbo wa ZIMBABWE kama kina masaka...THEN HAWANA AKILI TIMAMU KABISA.

SASA WEWE MASAKA UNASEMA HAYO...KUNA MWANAJESHI GANI ATAKAYEKUBALI KUMLINDA MFISADI?

NCHI YETU HAIKO HURU!

NA TUSIPOUPATA UHURU WETU UNATEGEMEA NINI?

KAMA BABU ZETU WALIPIGANIA UHURU...HALAFU KUNA WALE TUNAOU ACKNOWLEDGE MCHANGO WAO NA KUUTHAMINI...THEN UNAFIKIRI TUTAKAA TU?

Mbona wanajeshi wanamlinda Kikwete na serikali yake kila siku bila tatizo kabisa. Na sasa vijana walipokusikia unataka kwenda msituni wameongeza siku za mazoezi ili wakuchafue huko msituni hadi ukimbie.

kwi kwi kwi
 

jmushi1

JF-Expert Member
Nov 2, 2007
23,482
2,000
Kauli ya Kikwete ni MWANZO MZURI.
Kwani keshajua kuwa...Kama mambo yangeendelea kuwa mabaya ZIMBABWE...BASI AFRIKA INGEWAKA MOTO!
NA WE MASAKA TEMA MATE CHINI!
KWANI HATA WEWE UNGESAKWA NA HAYO MAKALIO YAKO YANGEPITIWA NA "WEMBE MKALI"
TRUST ME...USALAMA NA AMANI ZIMBABWE SI USALAMA WA TANZANIA PEKE YAKE....BALI AFRIKA NA DUNIA KWA UJUMLA!
ITS JUST MA PERCEPTIONS!
WHATS YOURS?
 

jmushi1

JF-Expert Member
Nov 2, 2007
23,482
2,000
ni Kweli, Baada Ya Kuisoma Tena Sikuona Kama Kweli Amempongeza Mugabe Directly, Bali Alimpongeza Mbeki Na Wanachi Wa Zimbabwe. Ila Title Iliyotolewa Gazetini Kweli Ilikuwa Hivyo Hivyo. soma Hapa,

Kawapongeza Wananchi Wa Zimbabwe Na Mbeki.
Haya...mugabe Ni Mwananchi Wa Tanzania?
 

Kuhani

JF-Expert Member
Apr 2, 2008
2,944
1,195
Safi sana Kikwete kwa kazi nzuri.

Afrika inahitaji viongozi wazalendo kama Mugabe na sasa Tanzania nako ccm inajipanga vizuri kuendeleza nchi yetu.

..talk about blindly uzalendo,kazi ipo!

Jamaa sio blind Mzalendo. It's worse than that. Kama alivyosema Pundit, jamaa inawezekana ni Schizo:



...nimesoma Ile Habari Ya Michuzi Kuhusu Ziara Ya Kelly Rowland Uwanja Wa Fisi

Kwa Dakika 30 Zilizopita Nimekuwa Naona Hii Picha Huku Machozi Yakinitoka Pwacha Pwacha. Hali Hii Imenitisha Na Kuniogopesha Kuhusu Mwelekeo Wa Nchi Yetu. ..

...kwa Kuona Haya, Nitakuwa Najidanganya Kuendelea Kutetea Chama Changu Cha Ccm Hapa Mtandaoni Kama Haya Yanatokea Wakati Wachache Tu Kwenye Chama Wakinufaika Na Pesa Zote Za Tanzania. Sitaki Tena Kuwatetea Wana Ccm Hapa Mpaka Watakapoanza Kushughulikia Matatizo Ya Wananchi.

...nawaomba Msamaha Wana Jf Ambao Niliwasumbua Hapa Wakati Ambao Nyie Mnajaribu Kupigana Kwa Hali Na Mali Kuisaidia Tanzania Itoke Kwa Mafisadi...
 

Kichuguu

Platinum Member
Oct 11, 2006
11,429
2,000
mugabe.gif


Nani anaila Zimbabwe?, nani anaila Tanzania?
 

Augustoons

JF-Expert Member
Oct 31, 2007
410
225
AU chair congratulates Mugabe on election victory


June 30, 2008, 17:00

Miranda Strydom, Sharm El Sheik
The world has watched and waited anxiously to see what would arise out of the African Union summit in Egypt. But those hoping for President Robert Mugabe to be rapped over the knuckles for his handling of the presidential run-off, were to be sorely disappointed.

AU observers admitted that the elections fell short of their standards. However, amid the intense local and international pressure for tougher action against Mugabe, the AU did the unexpected, and extended its congratulations to President Thabo Mbeki for his mediation efforts there.

The moment that some believe African leaders passed up was when they allowed Mugabe to take his seat among them with no rebuke. Those expecting a harder line on Mugabe and his one-man election were to suffer disappointment.

Meanwhile, a group called the Elders - including Nelson Mandela, Archbishop Desmond Tutu and Kofi Annan - has called for the AU to clearly state that the Zimbabwean elections were illegitimate. The Elders and the opposition MDC now also want the AU to appoint a special envoy to mediate an end to the Zimbabwean crisis.

Kikwete applauds Mbeki on mediation efforts
Instead, AU chairperson Jakaya Kikwete congratulated President Thabo Mbeki on his mediation, extended his congratulations to the Zimbabwean people, and asked the international community to work with the Southern African Development Community (SADC) to bring about a political solution.

Meanwhile, on the summit's sidelines, a SADC committee met behind closed doors to discuss the outcome of the run-off. But it appears some things are already clear. African countries do not appear to favour the tough sanctions that the West wants.

Although west and east Africa may want to take a firm stand on Zimbabwe, southern African countries are divided. It is highly improbable the AU will agree to send its peacekeepers to Zimbabwe, as suggested by some.

South Africa has publicly said Zanu-PF should begin talks with the Movement for Democratic Change with a view to forming a transitional government.

South Africa takes over the SADC chairmanship next month. While some have called on Mbeki to step down as mediator, he will still be involved in resolving the Zimbabwean crisis as chair.


Kama Kikwete anampongeza Mugabe kwa kuendesha ubabe ili arudi madarakani, ni dhahiri kuwa na yeye mwenyewe Kikwete ikifika zamu yake, hatashindwa kutembeza ubabe kusudi arudi madarakani kwa vile analiona hilo ni sahihi.

Mbona sijaona alipompongeza?nayo magazeti mengine udaku,kisa tu wauze.Kapongezwa mbeki na wananchi wa zimbabwe,mwandishi anasema kapongezwa mugabe.Kupongezwa wananchi wa zimbabwe kuna maana nyingi huenda kwa uvumilivu wao,au huenda kwa kumchagua tena mugabe,lakini kwa nini mwandishi anadraw conclusion?
 

Shakazulu

JF-Expert Member
Feb 23, 2007
957
500
I don't see anywhere on this article where JK congratulated Mugabe. My reading is that he congratulated Thabo Mbeki for mediation efforts and the people of Zimbabwe for unnamed reasons, but I assume for their perseverence and resilience of the brutality they have suffered from despot Mugabe. Now what is wrong with this?


I assume for electing Mugabe again
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom