Kenyans Raid Tarime Village


Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
Hundreds of Kenyan Tribesmen Stage Raid On Tarime Village


7 December 2007
Posted to the web 7 December 2007

Hundreds of Kipsigis tribesmen and militia from Trans Mara district in Kenya, on Tuesday torched farms in Tarime district in an unprovoked attack. On Wednesday, Tarime district commissioner Stanley Kolimba, confirmed the attack but gave no details. "I plan to visit the scene of the incident today to find out what really happened and how the attack has impacted on the villagers," Mr Kolimba told reporters.

The area ward executive officer, Mr Dickson Tugara, said about 10 acres of farms were destroyed by the Kipsigis tribesmen. It is estimated that about 250 Kipsigis tribesmen and armed militia from Kenya crossed the boarder and committed crimes without being nabbed by local security personnel. "They destroyed farms planted with banana, cassava, maize and other crops the situation is alarming," the ward executive officer said. The attacks have also denied villagers near the common border access to their farms.

Regional police commander David Saibul was quoted by the local media on Wednesday as saying the invaders also killed one Marwa Marwa, a resident of Kegonga village using a poisoned arrow. They wounded five other people including two women who lost their teethes. Reports from the scene said Kurya men of Wairege clan, engaged the attackers for several hours using poisoned arrows on Sunday and Monday.

Cattle rustling has always been the main source of cross-bourder skirmishes in the area during the past three decades. Two weeks ago, armed rustlers also believed to be Kipsigis tribesmen, stole 29 heads of cattle from Kegonga village in Tarime district. Government leaders in Tarime and Trans Mara districts have been meeting to draw strategies to help improve the security situation along the common border.
Sasa hawa sijui tuwaite ni majambazi au nini? Tunasubiri taarifa kamili kutoka serikali zote mbili kuhusu uvamizi huu.
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
Vyombo vya habari Kenya wanasemaje?
 
Kenyan-Tanzanian

Kenyan-Tanzanian

JF-Expert Member
Joined
Nov 7, 2006
Messages
306
Likes
1
Points
0
Kenyan-Tanzanian

Kenyan-Tanzanian

JF-Expert Member
Joined Nov 7, 2006
306 1 0
Vyombo vya habari Kenya wanasemaje?
Poleni sana. Hii tabia sasa inataka kuanza kwenye huo mpaka pia? Imekithiri sana kati ya Kenya na Uganda, Kenya na Sudani na Kenya na Ethiopia. Kabila za mipakani ambazo zinaishi pande mbili za mpaka baina ya nchi hizi zinapenda sana kuingiliana. Ila ni bora ukiangalia mzozo huo from a worm's eye view yaani kama mzozo dhidi ya kabila jirani na adui tangu jadi. Wakurya, wamasaai, wakipsigis, waluo, wamekuwa wakikandamizana kwa wizi wa ng'ombe na kadhalika kwa miaka zaidi ya mia 3.

Ukisema utumie uraia wao hio pia ni sahihi ila its not true that they attacked in their capacity kama Kenyans. They did not come as Kenyans and attacked the Kurya villagers as defenceless Tanzanian victims. It will take intra-regional and inter-governmental efforts kusaga hawa magaidi. Thats why we need this kind of crossborder dialogue kati ya polisi ya Kenya na ya Tanzania. Majuzi waPokot fulani magharibi ya Kenya walikuwawamezoea kwenda kuiba huko Uganda na kisha wanatorokea huku. waPokot wa Uganda pia walikuwa wamezoea kuiba Kenya na kutorokea huko UG. Basi Juni kulifanyika operesheni kali iliyoleta pamoja majeshi ya Uganda na polisi ya Kenya. Amini usiamini UPDF waliingia hadi kilomita zaidi ya thelathini kuponda wakorofi hawa. Wengine walilia eti Kenya inavamiwa lakini serikali iliwaacha wapewe adhabu.

Kwa mengi zaidi cheki hapa:

http://www.irinnews.org/report.aspx?reportid=31979
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
Pengine lilinipita, hivi serikali ya Tanzania ilisema nini kuhusiana na tukio hili?
 
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined
Feb 4, 2007
Messages
3,741
Likes
40
Points
145
Pundit

Pundit

JF-Expert Member
Joined Feb 4, 2007
3,741 40 145
Kwani Tanzania kuna serikali?
 

Forum statistics

Threads 1,235,727
Members 474,712
Posts 29,232,567