kanisa katoliki Linakwenda Wapi?

Chuma

JF-Expert Member
Dec 25, 2006
1,329
0
Wadau nikipitia habari za dunia na nikakutana na hili..

://www.chicagotribune.com/news/nationworld/sns-ap-odd-nuns-beauty-contest,0,5202028.story

ROME (AP) _ An Italian priest and theologian said Sunday he is organizing an online beauty pageant for nuns to give them more visibility within the Catholic Church and to fight the stereotype that they are all old and dour.

The "Miss Sister 2008" contest will start in September on a blog run by the Rev. Antonio Rungi and will give nuns from around the world a chance to showcase their work and their image.

"Nuns are a bit excluded, they are a bit marginalized in ecclesiastical life," Rungi told The Associated Press after Italian media carried reports of the idea. "This will be an occasion to make their contribution more visible."

Rungi, a theologian and schoolteacher from the Naples area, said that visitors to his site will have a month to "vote for the nun they consider a model."

Hii habari si kuwa ni Mbaya lkn pia yafaa kukemewa...? Bongo tumekuwa ni watu wa kuiga!!
Nini Msimamo wa Kanisa katoliki ktk Tanzania, najua wakristo wengine hawana nadharia ya U-sister, kama ipo basi nao pia yafaa kuitolea kauli suala hili mapema, kama wale walotolea kauli nzito mambo ya USHOGA...
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom