Kagame wants Coup in Kenya


Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
Rwandan President is calling for the Kenyan army to step in and stop the senseless killings. He argues that when institutions have failed to protect the people the only institution that should have the last say is the army.

The former rebel turned president says at a time when there is so much bloodshed a suggestion for an army intervention should not be seen as radicalized.

Please read the whole story in KLH News.. as it is in the News Alert..
 
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined
Oct 20, 2007
Messages
545
Likes
12
Points
0
Bowbow

Bowbow

JF-Expert Member
Joined Oct 20, 2007
545 12 0
MMJ,

Shukrani kwa hiyo habari lakini kumbuka niliwahi kusema tuhesabu 10days kuna kitu kitatokea soon. Mimi naamini hii inaweza kuwa ni indirect messege kwa Kibaki(kunaplot siku nyingi inafanyiwa kazi)

Hint: Ole wake Kibaki aende Ethiopia kwenye meeting ya AU, It is a possible day(just speculation)
 
Mtoto wa Mkulima

Mtoto wa Mkulima

JF-Expert Member
Joined
Apr 12, 2007
Messages
688
Likes
23
Points
0
Mtoto wa Mkulima

Mtoto wa Mkulima

JF-Expert Member
Joined Apr 12, 2007
688 23 0
Rwandan President is calling for the Kenyan army to step in and stop the senseless killings. He argues that when institutions have failed to protect the people the only institution that should have the last say is the army.

The former rebel turned president says at a time when there is so much bloodshed a suggestion for an army intervention should not be seen as radicalized.

Please read the whole story in KLH News.. as it is in the News Alert..
Asante sana MM. lakini mbona sioni hiyo habari unayosema kwent KLH News mzee?

may be hapa.
http://thisisafrica.wordpress.com/2008/01/31/kagame-recommends-a-military-takeover-in-kenya/
 
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,872
Likes
8,023
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,872 8,023 280
Iko mbele kwenye News Alert..
 
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined
Oct 10, 2007
Messages
4,470
Likes
30
Points
135
Nyambala

Nyambala

JF-Expert Member
Joined Oct 10, 2007
4,470 30 135
But can this be a solution? at least a reliable one????
 
TzPride

TzPride

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2006
Messages
2,525
Likes
573
Points
280
TzPride

TzPride

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2006
2,525 573 280
The military belongs in the barracks period!!!
What barracks?!! The military intervention in Kenya situation is more than important now. Kibaki has violeted the democratic procedures, then the only solution is the army to take charge.
Kibaki is the stupid mzee in East Africa now; shamelessly clinging in power. He is riding Kenya in Somalia way..surely Kenyans pride is robbed..Poleni Wakenya..sisi kukataa EAF fast tracking mkatulaumu, mmeona logic yetu ati ee...Huyo mzee atolewe kwa jeshi na uchaguzi urudiwe.Mtu yeye amefika kufa(age 71+) anataka afe na wengi!
 
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined
Jul 10, 2007
Messages
4,882
Likes
61
Points
135
Bongolander

Bongolander

JF-Expert Member
Joined Jul 10, 2007
4,882 61 135
Ndugu zangu, the era of military to be in control is over. For sure it is the easiest way to stop the killings, lakini wanajeshi wakiingia madarakani ni jambo baya sana, kwanza watasimamisha katiba na wataelata kipindi wanachoita cha mpito cha miaka mitano kabla uchaguzi huru haujafanyika, then kipindi hicho kikiisha, wao wenyewe wanavua magwanda na kuanza kutawala kipindi cha kwanza wakiwa civilians (watashinda tu uchaguzi hata na kwa kuwa wao ni jeshi,[sio luo or Kikuyu] hakuna atakayewapinga, na baada ya cha kwanza kwisha wanaingia cha pili, na wataendelea kurithishana, and Kenya itakuwa ya jeshi.
Kagame anacheza,
 
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined
Dec 26, 2006
Messages
4,125
Likes
91
Points
145
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined Dec 26, 2006
4,125 91 145
kagame hachezi, ila yeye n jeshi kwa hi mawazo yake utayaona wapi yalipolalia
 
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined
Jan 30, 2008
Messages
14,702
Likes
137
Points
135
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined Jan 30, 2008
14,702 137 135
What barracks?!! The military intervention in Kenya situation is more than important now. Kibaki has violeted the democratic procedures, then the only solution is the army to take charge.
Kibaki is the stupid mzee in East Africa now; shamelessly clinging in power. He is riding Kenya in Somalia way..surely Kenyans pride is robbed..Poleni Wakenya..sisi kukataa EAF fast tracking mkatulaumu, mmeona logic yetu ati ee...Huyo mzee atolewe kwa jeshi na uchaguzi urudiwe.Mtu yeye amefika kufa(age 71+) anataka afe na wengi!

Oya Kaka heshima yako upewe,

Mie nikisema the military belongs to the barracks najua ninachosema kulingana na siasa za Kenya.Hio military iki-take over itakua ni Kibaki tena kupitita mlango wa nyuma.He can manipulate the military to take over so as to rule by proxy...nd'o maana nasema wabaki kambini.It is the kenyan people, the masses who need to take over.
Unajua Kibaki gambled thinking hizi riots zitakua Nairobi peke yake.Kisha atatuma mgambo(Kenya wanaitwa GSU na wako sophisticated kidogo kushinda wa bongo) na mwera za kawaida kisha baada ya siku mbili tatu mambo yatatulia.Hakudhania hili bomu litalipuka Kenya nzima na the police will be stretched too thin.The exact scenario playing itself out as we speak.Kisha humo ndani ya polisi tayari wamegawanyika kishenzi.Kwa hivyo inabidi afuatilie plan B.
Plan B yake nd'o kidogo inaogopesha watu maana tetesi ipo kwamba lile genge la Mungiki(wakikuyu hawa) litatumika kuleta fujo na ghasia kisha itabidi atoe amri ya State of Emergency and then rule by martial law.Hapo nd'o hio army inaingia barabarani. Kama army ingekua independent and with the interests of Kenyans at heart wangekua wamefanya hivyo kitambo sana...immediately Kibaki was announced the winner and that fake swearing in ceremony...hapo nd'o wangefanya kweli.As it is, they are getting their instructions from Ikulu.Si umeona juzi walipelekwa Nakuru na Naivasha kusaidia polisi wa kawaida.Amri yenyewe unafikiri ilitoka wapi?The top officers in the Kenya army are already compromised.Wale junior ranks nd'o wako na watu na they don't have enuff clout as it is.Kwa hapo nadhani umenipata.

P.S. I hate Kibaki with a passion.Kama ulivyosema ni mzee tu sana and he needs to be in a nursing home using diapers.Nadhani jamaa hujikojolea akiwa amekaa.Unajua ana-historia mbaya sana ya ulabu? Hivi vigunge nd'o vinatulostisha watu wa Easti...mwengine ni M7.
 
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined
Jan 30, 2008
Messages
14,702
Likes
137
Points
135
Ab-Titchaz

Ab-Titchaz

JF-Expert Member
Joined Jan 30, 2008
14,702 137 135
Ndugu zangu, the era of military to be in control is over. For sure it is the easiest way to stop the killings, lakini wanajeshi wakiingia madarakani ni jambo baya sana, kwanza watasimamisha katiba na wataelata kipindi wanachoita cha mpito cha miaka mitano kabla uchaguzi huru haujafanyika, then kipindi hicho kikiisha, wao wenyewe wanavua magwanda na kuanza kutawala kipindi cha kwanza wakiwa civilians (watashinda tu uchaguzi hata na kwa kuwa wao ni jeshi,[sio luo or Kikuyu] hakuna atakayewapinga, na baada ya cha kwanza kwisha wanaingia cha pili, na wataendelea kurithishana, and Kenya itakuwa ya jeshi.
Kagame anacheza,


Well articulated bro.Need I say more?
 
M

Mama Lao

JF-Expert Member
Joined
Jan 16, 2007
Messages
238
Likes
0
Points
0
M

Mama Lao

JF-Expert Member
Joined Jan 16, 2007
238 0 0
I support Kagame's idea. Wananchi wa KEnya wanataabika na wengine wanakufa...why don't we have a sensible coup? Si ndicho alichokifanya Kibaki.
 
M

Mwendapole Old

JF-Expert Member
Joined
Dec 4, 2006
Messages
249
Likes
16
Points
0
M

Mwendapole Old

JF-Expert Member
Joined Dec 4, 2006
249 16 0
Rwandan President is calling for the Kenyan army to step in and stop the senseless killings. He argues that when institutions have failed to protect the people the only institution that should have the last say is the army.

The former rebel turned president says at a time when there is so much bloodshed a suggestion for an army intervention should not be seen as radicalized.

Please read the whole story in KLH News.. as it is in the News Alert..
Unabii unakaribia kutimia.
Nilitaja siku nyingi interest za mataifa kadhaa. Sasa Kagame kaamka baada ya kujifanya kalala. His has more reason than one to intervene. Lets keep our ears on the ground; hakuna kitu tumeona bado...
 
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined
Feb 25, 2006
Messages
3,347
Likes
101
Points
160
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined Feb 25, 2006
3,347 101 160
But can this be a solution? at least a reliable one????

I think it will help to stop the senseless killing. The only problem with the army, judging from history especially with Nigeria as a case example, is when they decide to convert themselves into civil politicians. Otherwise, this could be the most viable solution for now and for this I want to say a big thank you to Kagame.
 
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined
Feb 25, 2006
Messages
3,347
Likes
101
Points
160
Kitila Mkumbo

Kitila Mkumbo

Verified Member
Joined Feb 25, 2006
3,347 101 160
Ndugu zangu, the era of military to be in control is over. For sure it is the easiest way to stop the killings, lakini wanajeshi wakiingia madarakani ni jambo baya sana, kwanza watasimamisha katiba na wataelata kipindi wanachoita cha mpito cha miaka mitano kabla uchaguzi huru haujafanyika, then kipindi hicho kikiisha, wao wenyewe wanavua magwanda na kuanza kutawala kipindi cha kwanza wakiwa civilians (watashinda tu uchaguzi hata na kwa kuwa wao ni jeshi,[sio luo or Kikuyu] hakuna atakayewapinga, na baada ya cha kwanza kwisha wanaingia cha pili, na wataendelea kurithishana, and Kenya itakuwa ya jeshi. Kagame anacheza,
But this is exactly what Kibaki has done. Hivi unafikiri kama tungesubiri demokrasia kule Rwanda 1994 tungekuwa wapi sasa hivi? What is happening in Kenya is slowly but surely sliding towards the direction of the 1994 Rwanda genocide. Sasa mnataka tusibiri tena watu wafe malaki ndio hatua zichukuliwe? Mimi naona kwa sasa cha kwanza kabisa ni kusimamisha mauaji ya watu na nitaunga mkono kila hatua ya kufikia hapa. Mauaji yanayoendelea sasa hivi hayataleta demokrasia kwa wakenya zaidi ya kusimika chuki miyoni mwao. Historia inatuonyesha kuwa mauaji yaliyowahi kuleta demokrasia ni yale yaliyohusisha wananchi na state organs sio wananchi kwa wananchi wenyewe, and this is the sad story for Kenya.
 
Nyaralego

Nyaralego

JF-Expert Member
Joined
Nov 13, 2007
Messages
732
Likes
4
Points
35
Nyaralego

Nyaralego

JF-Expert Member
Joined Nov 13, 2007
732 4 35
Africa's past experiences with Coups, have proven that nothing good comes out of a military Government. The civilians will suffer even more. Democracy, Independent judiciary and transparency is what we really need, in AFRICA. What we do not need is the TICK/KUPE mentality to "nyakua", and not stop till we burst. GREED is our undoing. We can all cry but change must begin from US. What we need to fight also is the Big Man Syndrome. The government has to be accountable to the masses. Other young democracies have managed their economies, but not the ones in AFRICA. We should not feel offended when other societies/Cultures (read Western world)refer to US as savages, dark continet etc... They are gong by what they see us mete out to each other.
 

Forum statistics

Threads 1,236,262
Members 475,042
Posts 29,252,053