Joyce Banda’s frequent trips to Nigeria raises questions...

nngu007

JF-Expert Member
Aug 2, 2010
15,869
1,225
THURSDAY, DECEMBER 26, 2013

Print


President Joyce Banda of Malawi. She takes her seventh trip to Nigeria in 20 months she has been in office, raising eyebrows on why the president visits Nigeria often. FILE | NATION MEDIA GROUP



On Thursday, the State House in Malawi announced that she would leave for Nigeria on Friday on a private visit.



“Her Excellency, the State President, Dr Joyce Banda leaves the country tomorrow, 27th December, 2013, for Nigeria, on a three-day private visit,” reads the press release that was signed by the Presidential Press Secretary Steven Nhlane.



President Banda’s ascendancy to power is connected to the prophecy of the Nigerian preacher TB Joshua who is said to have predicted the death of former Malawi President Bingu wa Mutharika.



President Banda had visited Nigeria more than once before she ascended to presidency.



At some point she was captured on Emmanuel Television at TB Joshua’s synagogue. Emmanuel TV is owned by the flamboyant preacher.



After she rose to power, President Banda has made several official visits to that country.



QUESTIONS ON SOCIAL MEDIA



Since the announcement of the impending visit, the social media is awash with comments asking why Malawi president visits Nigeria that often.



One blogger wrote “This will be Joyce Banda’s seventh trip to Nigeria since ascending to presidency. What is in Nigeria? How special is Nigeria to Banda?”
Other bloggers say Banda was visiting TB Joshua again as the country was preparing for the forthcoming elections.



However these will remain speculations as the president’s visit is private.



Meanwhile, her party’s vice President Cassim Chilumpha has resigned from the party over a remark made by a party member that President Banda does not like Chilumpha.





source; Daily Nation
 

Bantugbro

JF-Expert Member
Feb 22, 2009
4,225
2,000
This is very dangeraous for a president of a sovereign state. The situation raises a very burning question of who actually control Malawi...?(e.,g, If whoever this person(s) might be asks her (Joyce) to attack TZ will she obey such orders....?)

It is delicate...
 

East African Eagle

JF-Expert Member
Jul 26, 2013
3,761
1,195

Yuko huru kutembelea Nigeria apendavyo.Ni mtu huru aweza enda sali au kutana na hawara yake ni shauri yake.Ila kama anaenda kutafuta mganga kwa ajili ya utawala wa nchi awe mganga wa kanisani,misikitini au maporini namweleza kuwa wanigeria uganga huo hawana hatawapata.Hawapo.Ajiandae tu kuondoka.Katibua mizimu ya watu iliyoko ziwa nyasa atakoma.Ndio maana sasa hivi mambo malawi yako hovyo hovyo na bado.

Alipotangaza kuwa ziwa nyasa lote ni mali ya malawi alikuwa hajui kuna vilinge vya watu ambao sio wa malawi ndani ya hilo ziwa alikuwa hajui? Wenyewe wameshaanza vita rasmi kama alikuwa hajui.

Kuna wazee wamezikwa ndani ya hilo ziwa yeye kusema ziwa ni lake aweza chukua makaburi ya wazee waliozikwa ndani ya maji? Kaburi la mtu waweza amua leo liondoke Tanzania liende malawi? Huyu anayajua? Anaona wapumbavu waliogawa mipaka ya maji kuwa iwe nusu kwa nusu hajui kuwa milango ya kuelekea kwa wazee iko ndani ya maji kila upande? Hiyo milango anaposema ziwa lake ana maana gani si angeuliza wazee wa kinyasa wa upande wake wambwambie kama ni sawa kuchukua upande huo mwingine Ushauri wa bure nampa aende akawaulize wazee wa kimalawi wanaoishi upande wa ziwa lililoko malawi.

Akiwa Nigeria aulize huko masuala ya uhusiano wa maji na uchawi na uwepo wa milango ya kuelekea huko ndani ya maji.Uchawi wa maji wa nigeria wamekubuhu watamjullisha vizuri.
 

Abunuas

JF-Expert Member
Apr 8, 2011
8,726
1,500
ni kichekesho kwa rais kufanya vituko vya aina hiyo. kwani pale malawi hakuna wachungaji/maaskofu? this is a century shame for some one holding top position in the country for sure.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom