Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

JK on Wikipedia: "President Kikwete's Government has proved failure"

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Sniper, Jun 14, 2011.

  1. Sniper

    Sniper JF-Expert Member

    #1
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 1,940
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    sss
     
  2. Candid Scope

    Candid Scope JF-Expert Member

    #2
    Jun 14, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 11,896
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 145
    Inatia moyo sana kuona baragumu linasikika vilivyo nje ya mipaka ya zenj na tanganyika, kilio cha watu waliao nyikani inapenya masikio ya walimwengu.
     
  3. Candid Scope

    Candid Scope JF-Expert Member

    #3
    Jun 14, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 11,896
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 145
    [​IMG]
    Jakaya Kikwete with George ush September 18, 2006


    Although in the past two years of Kikwete's presidency, a remarkable 1,500 new secondary schools have been built and a new 40,000-student science university has started being built in Dodoma, central Tanzania, the quality of these new schools are very poor, (no teachers, no desks etc.), and there is still a lot that needs to be done. But these successes have led the United States government to grant Tanzania US $698 million under the Millennium Challenge Account assistance program, the UK government US $500 million for education, and the New York based Africa-America Institute (AAI) to award Tanzania the Africa National Achievement Award in September 2007 in New York.
     
  4. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #4
    Jun 14, 2011
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,788
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    Ataibuka nape na kusema wikipedia inaandikwa na zitto na slaa... LOL
     
  5. K

    KASIGAZI Member

    #5
    Jun 14, 2011
    Joined: May 25, 2011
    Messages: 32
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Resignation is the only solution to Kikwete's failure. He was once on Weakleaks, now on wikipedia, tomorrow on other pages. If it were a patient, the doctor would say the prognosis is death! 1500 schools, a university, Bajaj for pregnant women...and a river if he were to fulfill all his promises, are useless amid abject poverty among the average Tanzanian.

    Afterall the schools are not performing. Workdone can be rounded off to zero. They have become unadopted white elephants. The man has himself to blame. He was not forced to contest for the second term. Even when he saw the signs of being beaten by the opposition he used extra power...money and police force to maintain his presidency. Wisdom would have suggested that he stepped out even before the mid of the first term.

    Let's wait and see!
     
  6. t

    tambarare Senior Member

    #6
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 1, 2011
    Messages: 148
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kikwete by now is kind of blind for sure,but things gonna be opposite once he steps down and when umma have much power to question him about all what he did........we wish him prosperity life
     
  7. tanga kwetu

    tanga kwetu JF-Expert Member

    #7
    Jun 14, 2011
    Joined: May 12, 2010
    Messages: 1,667
    Likes Received: 373
    Trophy Points: 180
    i am not pro-Kikwete lakini tuwe honest,nani ni author wa wikipedia?
     
  8. Feedback

    Feedback JF-Expert Member

    #8
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 7,901
    Likes Received: 240
    Trophy Points: 160
    MTM ulibashiri kweli vijana wake wametangulia nafikiri Nape yuko njiani.
     
  9. fredmlay

    fredmlay JF-Expert Member

    #9
    Jun 14, 2011
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 1,847
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Na wikileaks author wake nani? Kinacho husu ni contents na sio mwandishi kama kachemsha dunia yote inajua
     
  10. fredmlay

    fredmlay JF-Expert Member

    #10
    Jun 14, 2011
    Joined: Apr 30, 2008
    Messages: 1,847
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Na wikileaks author wake nani mbona viongozi mbalimbali duniani wanachanganyikiwa na yaliyomo? Kinacho husu ni contents na sio mwandishi kama unavyotaka kutuaminisha
     
  11. N

    Nanu JF-Expert Member

    #11
    Jun 14, 2011
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    JK amefanya mengi! Tatizo ameahidi mengi sana!! Pia anataka kumfurahisha kila mmoja na hii imemuathiri katika kufanya maamuzi na ndiyo maana bado mashirika mengi ya serikali yanakaimiwa badala ya kuwa na wakurugenzi wenye mamlaka yote. Kila mtu anapeleka jina la mtu wake na inakuwa vigumu yeye kuamua.
    Ukweli utabakia kuwa yeye ni Rais wa Tanzania, na ana nguvu ya kikatiba ya kuamua iliyo haki kwa Tanzania bila kujali kikundi kidogo cha watu kinachojiita wanamtandao wake. Hiki ni kipindi ambacho Kikwete inatakiwa aonyeshe makucha yote katika kusaidia wananchi kwani hatagombea tena. Hata CCM ikishindwa isimuumeze akili, mbona Moi kasoma nyakati na sasa yupo salama?
     
  12. Edson

    Edson JF-Expert Member

    #12
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 9,066
    Likes Received: 498
    Trophy Points: 180
    wanajua sana kuwa jamaa ni bogustena sana.....hana lolote kichwani na ndio maana wanamuinjoy tu.......ubishi wake ndo tatizo na hawezi kujivuna kwa lolote
     
  13. Edson

    Edson JF-Expert Member

    #13
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 9,066
    Likes Received: 498
    Trophy Points: 180
    tayari mmekwisha anza...bado kuna lile li mama sijui li faizafox nasubiri litawmaga utumbo hapa balaa........
     
  14. Edson

    Edson JF-Expert Member

    #14
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 7, 2009
    Messages: 9,066
    Likes Received: 498
    Trophy Points: 180
    kwenye blue hapo acha uongo ..huyu ni mbabaishaji mkubwa sana hajui kwa nini ni masikini.......
     
  15. C

    Chesty JF-Expert Member

    #15
    Jun 14, 2011
    Joined: Aug 30, 2009
    Messages: 1,704
    Likes Received: 121
    Trophy Points: 160
    Its about the ability to lead a country like Tanzania which unfortunately my friend does not have, given his performance. This country is moving backward from where Mkapa left and his government does not have the eyes to see this fall otherwise they would have decided to step down ages ago.
     
  16. MANI

    MANI Platinum Member

    #16
    Jun 14, 2011
    Joined: Feb 22, 2010
    Messages: 5,937
    Likes Received: 1,010
    Trophy Points: 280
    Labda wamepitia posho za kujikimu hapa jf wakishapata ndio utawaona.
     
  17. Fidel80

    Fidel80 JF-Expert Member

    #17
    Jun 14, 2011
    Joined: May 3, 2008
    Messages: 21,983
    Likes Received: 62
    Trophy Points: 145
    Watakuwa hawa jamaa wa chama cha upinzani bila shaka
     
  18. GY

    GY JF-Expert Member

    #18
    Jun 14, 2011
    Joined: Nov 2, 2009
    Messages: 1,280
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Wikipedia kama ilivyo jamiiforums inamilikiwa na chadema ndo maana!!!!!
     
  19. C

    Che-lee JF-Expert Member

    #19
    Jun 14, 2011
    Joined: Jun 10, 2011
    Messages: 319
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hebu weka mambo matano tu yenye manufaa kwa taifa aliyoyafanya tangu akae magogoni!
     
  20. Feedback

    Feedback JF-Expert Member

    #20
    Jun 14, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 7,901
    Likes Received: 240
    Trophy Points: 160
    Kapitia posho yake pale ofisi ndogo punde utamuona.
     
Loading...