JK ampangua Waziri wa Usafiri! Hili somo kwa JK wetu

  • Thread starter Mzee Mwanakijiji
  • Start date

Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined
Mar 10, 2006
Messages
31,875
Likes
8,032
Points
280
Mzee Mwanakijiji

Mzee Mwanakijiji

Platinum Member
Joined Mar 10, 2006
31,875 8,032 280
Congolese President Joseph Kabila sacked his transport minister on Friday as the death toll from the latest air accident in the central African country rose to more than 50.

But Democratic Republic of Congo's authorities announced that a Congolese mechanic aboard the Russian-made cargo plane that came down in Kinshasa on Thursday had survived the crash. Officials had previously said all the plane's occupants died.

Congo has one of the world's worst aviation safety records and Thursday's air disaster, in which an Antonov 26 plunged into a neighborhood of the sprawling riverside capital, was the latest and most deadly of a series of recent accidents.

Transport Minister Remy Henri Kuseyo Gatanga was sacked "for being incapable of organizing the aviation sector," presidential spokesman Kudura Kasongo said in Kinshasa.

The Humanitarian Affairs Ministry raised its provisional death toll from the accident to 51 from 38 and said this could rise further. At least 25 people were badly injured, apparently all on the ground when the plane crashed into the neighborhood.

Ministry spokesman Saleh Kinyongo, revising an earlier figure given of 52 dead, said a Congolese mechanic aboard the Russian-piloted plane was found to have survived.

"We now know there is a survivor in hospital. He's the mechanic (of the plane)," he told Reuters.

Kinyongo named him as Dede Ngama and said he was recovering in Kinshasa's Roi Baudouin hospital. "He's alive and well. He's talking and he's even been on TV," he added.

Russia's Foreign Ministry said earlier the Russian captain, co-pilot and flight engineer of the plane were all killed.

Congo's cabinet met on Friday to look at ways of toughening existing air safety regulations, including improved inspection and harsher penalties for offenders.

At the crash site in the Kingasani neighborhood, police struggled to keep back onlookers and looters. Officers made several arrests of young men who tried to scavenge scrap metal, engine parts and valuables from the twisted, blackened wreckage.

The twin-propeller aircraft had crashed onto houses in the Kingasani district shortly after taking off from nearby Ndjili international airport.

"I was at the market when the crash happened. One of my three children is dead. Two others are missing," local resident Marie Simbi told Reuters.

My Take:

- Walikufa watu 900 MV Bukoba ilipozama
- Wakafa watu 200 ajali ya treni
- Wakafa watu karibu 55 kilomita chache toka Bunge lilikokuwa linakutana kwa ajali ya basi kuungua
- Wakafa watu 21 kwenye ajali ya basi kule Moshi
- Wakafa watu 100 kwenye MV Kilombero..

Guess what never happened in Tanzania...?
 
M

mwana siasa

Senior Member
Joined
Aug 28, 2007
Messages
119
Likes
1
Points
35
M

mwana siasa

Senior Member
Joined Aug 28, 2007
119 1 35
hata congo wametupita,kweli jk wetu ni waajabu,huyu bwana mdogo wa cong ni mjanja sana anachofanya anatetea maslahi ya taifa lake,sasa wa kwetu kazungukwa na mtandao kila kona ,haya tusubiri tuone
 
Kasheshe

Kasheshe

JF-Expert Member
Joined
Jun 29, 2007
Messages
4,699
Likes
101
Points
145
Kasheshe

Kasheshe

JF-Expert Member
Joined Jun 29, 2007
4,699 101 145
My Take:

- Walikufa watu 900 MV Bukoba ilipozama
- Wakafa watu 200 ajali ya treni

- Wakafa watu karibu 55 kilomita chache toka Bunge lilikokuwa linakutana kwa ajali ya basi kuungua
- Wakafa watu 21 kwenye ajali ya basi kule Moshi
- Wakafa watu 100 kwenye MV Kilombero..

Guess what never happened in Tanzania...?
Nadhani kuna kitu kingine na JK! hivi hizo zote hapo juu yeye ndiye aliyekuwa President, alafu soma case ya DRC vizuri!

DRC wanazungumzia repeated thing in the same sector, yaa aviation na kwa karibu zaidi!

Sitetei uzembe lakini kila mtu apewe haki yake... Tanzania tuna tatizo letu la kiutamaduni...

Kwa mfano, maredioni,,, mtu akiadabishwa na serikali wanasema wangemtafutia shughuli nyingine kwanza ndio aadabishwe!
 
Ibambasi

Ibambasi

JF-Expert Member
Joined
Jul 25, 2007
Messages
7,332
Likes
2,836
Points
280
Ibambasi

Ibambasi

JF-Expert Member
Joined Jul 25, 2007
7,332 2,836 280
hapa swala ni accountability ya viongozi,swala la kusema JK hakuwepo wakati wa mv bukoba halina msingi wowote.Nafikiri anachotaka kusema Mwanakijiji ni kwa jinsi gani JK amewawajibisha viongozi walioboronga kabisa hapa namaanisha Karamagi...
 
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined
Dec 26, 2006
Messages
4,126
Likes
99
Points
145
Mtu wa Pwani

Mtu wa Pwani

JF-Expert Member
Joined Dec 26, 2006
4,126 99 145
JK nilipoona ilinijia akilini mwangu kuwa Ni Jakaya Kikwete

sawa nimekupata, hivi kumuuzulu mtu ndio pekee accountability? sawa wakuu
 
Ibambasi

Ibambasi

JF-Expert Member
Joined
Jul 25, 2007
Messages
7,332
Likes
2,836
Points
280
Ibambasi

Ibambasi

JF-Expert Member
Joined Jul 25, 2007
7,332 2,836 280
hiyo ni hatua ya kwanza,ya pili kuwafikisha kwa pilato na tatu kuwafilisi na kunationalize mali zetu walizoiba.
 
britanicca

britanicca

JF-Expert Member
Joined
May 20, 2015
Messages
8,886
Likes
12,840
Points
280
britanicca

britanicca

JF-Expert Member
Joined May 20, 2015
8,886 12,840 280
Jk
 

Forum statistics

Threads 1,237,655
Members 475,675
Posts 29,296,067